Toptan alışveriş girişimi Topi, 2.5 milyon dolar değerlemeyle Ahmet Bilgen’den yatırım aldı

Toptan alışveriş pazarında kurduğu platformla geleneksel perakendenin rekabet ve satış gücünü arttırmayı hedefleyen genç girişim Topi, ilk yatırımını teknoloji ve fintek dünyasının önemli yatırımcılarından Ahmet Bilgen’den aldı. 2.5 milyon dolar değerleme ile tohum öncesi yatırım alan Topi, aldığı bu yatırımı büyüme stratejileri doğrultusunda kullanarak tohum yatırımına hazırlanacak.

Toptan alışveriş pazarında dijitalleşmeye öncülük ederek geliştirdiği platform ile geleneksel perakendenin rekabet ve satış gücünü arttırmayı hedefleyen yerli girişim Topi, ilk yatırımını girişimcilik ve fintech dünyasının önde gelen isimlerinden Ahmet Bilgen‘den aldı.

Topi’nin ilk değerlemesi 2.5 milyon dolar

Bilgen, 2022 yılında kurulan ve toptancılarla geleneksel perakende noktaları arasındaki sipariş ve ürün akışını optimize eden Topi’ye tohum öncesi yatırımı, 2.5 milyon dolar değerleme üzerinden yaptı. Şubat 2024 itibariyle Topi’nin hedeflenen büyümeyi aşan performansı ile, yatırım 2,5 milyon dolar değerleme üzerinden kapandı.

Topi kurucu ortakları Sedat Yıldırım ve Köksal Yılmaz, e-ticaret ve teknoloji alanındaki deneyimlerini, perakende sektöründeki toptancı ile satıcı arasındaki verimsiz iş süreçlerini iyileştirmek üzere yeni girişimlerini 2022 yılında hayata geçirdiler.

Topi, İstegelsin kurucu CEO’su Sedat Yıldırım’ın gruptan ayrıldıktan sonraki ilk girişimi olarak dikkat çekiyor.

Büyümenin finansmanında kullanılacak

Topi, tohum öncesi yatırımdan aldığı bu fonu tohum yatırım turuna kadarki süreçteki büyümeyi finanse etmek için kullanmayı planlıyor. İşletme sahiplerinin ve kullanıcılarının kazançlı çıktığı platformda kaliteli ürünlere esnek ödeme seçenekleriyle hızlı erişim sağlayan Topi, 5 bin çeşide varan geniş ürün yelpazesine en iyi fiyatla ulaşabilme ve güncel toptan piyasa fiyatlarıyla kontrol edebilme imkânı sunuyor. Tüm siparişleri kendi lojistik ağıyla teslim eden Topi, geliştirdiği dağıtım optimizasyon yazılımı sayesinde 40 farklı toptancı ürününü perakende noktalarına teslim ediyor.

Topi, 81 ilde hizmet vermeyi hedefliyor

Topi’den alışveriş yapan geleneksel perakende noktaları, ödemelerini ister kredi kartı ister havale ister Fibabanka 30 gün vadesiz kredi isterlerse de Multinet MultiAvantaj ile yapabiliyor. Şimdilik sadece Ankara, Bolu ve Bartın’da hizmet veren Topi, ürün gamını ve dağıtım alanını her geçen gün genişleterek 81 ile hizmet vermeyi hedefliyor.

Yıllık 20 milyar doları aşan ve Türkiye’nin tüm hızlı tüketim pazarının yüzde 65’ini oluşturan geleneksel perakende pazarı yüz binlerce ailenin geçimini sağlıyor. İşletme sahipleri, Topi’nin sunduğu avantajlı fiyat, güvenle teslim ve esnek ödeme seçenekleriyle dijitalleşerek, zincir marketlerle rekabetinde güç kazanıyor.

Güncel İçerikler