Kiralamanın pazar yeri Ortak, 7.5 milyon TL hedefle ikinci kez kitle fonlama turuna çıktı

Global çapta 2 milyar dolar üzerinde finansman hacmine ulaşan kiralama pazarında çalışmalarını sürdüren yerli girişim Ortak, kitle fonlama platformu fonbulucu'da 7.5 milyon TL hedefle ikinci kez yatırım turuna çıktı. Teknoloji şirketi Porte bünyesinde kurulan Ortak, bireylere kullanmadıkları ürünleri kiraya vererek pasif gelir imkanı sağlarken, kurumsal markalar için de ürünlerini kiralama yoluyla kullanıcılara ulaştırabilecekleri pazarlama ve satış kanalı sunuyor.

Global pazarda 2 milyar dolar üzerinde finansman hacminin yakalandığı kiralama pazarı büyürken, Türkiye’de de son yıllarda bu alanda hizmet veren girişimleri görmeye başladık.

Uluslararası ve ulusal pazarda girişim yönetme, yatırım alma ve exit süreçlerinde tecrübeli bir ekip tarafından yönetilen teknoloji şirketi Porte bünyesinde 2022 yılında kurulan Ortak, geniş ürün yelpazesi, pazar yeri seçeneği, kurumsal kiralama kanalı gibi özellikleri ile yerli bir girişim olarak öne çıkıyor.

Girişim, bireylere kullanmadıkları ürünleri kiraya vererek pasif gelir imkanı sağlarken, kurumsal markalar için de ürünlerini kiralama yoluyla kullanıcılara ulaştırabilecekleri güvenilir bir pazarlama ve satış kanalı, alternatif bir gelir modeli sunuyor. İş modelini başarılı yönetsel becerilerle sahada doğrulamış durumda olan Ortak, bizimle paylaşılan verilere göre, Ocak 2023’ten Ocak 2024’e kadar ziyaretçi sayısında 36 kat, üye sayısında 13 kat, uygulama indirme sayısında 28 kat, rezervasyon talebi sayısında 20 kat ve toplam ciroda 46 kat büyüdü.

2022 yılının sonlarında çıktığı ilk kitle fonlama yatırım turunda 26 saatte hedefini tamamlayan Ortak, yüzde 17.28 hisse karşılığı 4 milyon 680 bin TL fon toplamıştı. Yerel pazarın lideri olmak ve global pazarda kendine yer edinebilmek hedefiyle finansman arayışına giren girişim, fonbulucu’da ikinci yatırım turunu başlattı. Bu kez şirket paylarının yüzde 6’sının yatırımcılara arzıyla 7.5 milyon TL fon talep ediyor. 10 Nisan 2024’e kadar devam etmesi planlanan yatırım turunda minimum yatırım tutarı 1.000 TL.

Hedefi “yüksek çarpanlı exit”

Hedefleri hakkında demeç veren Ortak’ın kurucu ortağı Enes Güren;

“Ortak’ı yayınladığımız ve kullanıcılarımızla buluştuğumuz ikinci ayda gerçekleştirdiğimiz ilk yatırım turu ile hayata geçirdiğimiz uygulama ve iş modeli sahada doğrulandı ve hızlıca ölçeklenebileceğini ispatladı. İlk yatırım turu sonrası faaliyetlerimiz ile yüksek karlılıkla tüm dünyada kiralama yapabilen bir pazaryeri platformu olabileceğimizi kanıtladık. Bu yatırım turunda başarılı olduğumuz taktirde de 4-6 yıllık iş planımızla 20 katın üzerinde değerleme artışı öngörüyoruz. Ayrıca global rakiplerin exit ve yatırım süreçleri, kurucu ekibimizin girişim kurma, yatırım alma ve exit tecrübeleri, ilk yılımızda önemli büyüme rakamlarına ulaşmamız gibi unsurların etkisiyle içinde bulunduğumuz pazarın liderlerine exit olma potansiyeli taşımaktayız. İlk yılımızda yakaladığımız büyüme ivmesi sonrası B2B sektörünün önemli oyuncularının kiralama pazarına ilgisi ve uzun dönemli planları üzerine görüşmeler gerçekleştirmiştik. Büyüme ivmemizi koruyarak olası exit edilebilir şirketler ile iletişimimizi sürdüreceğiz. Kısacası yerel pazarın lideri olma, gelişmiş global pazarda kendimize yer edinme ve yüksek çarpanlı exit hedefiyle ilerleme vizyonumuzla yatırımcılarımıza büyük bir fırsat sunuyoruz.”

Güncel İçerikler