Yeni nesil yatırım uygulaması Foneria, 25 milyon TL hedefle kitle fonlama yatırım turuna çıktı

Mobil uygulama üzerinden yeni nesil yatırım hizmeti sunan Foneria, 25 milyon TL hedefle kitle fonlama yatırım turuna çıktı.

Tasarruf sahiplerinin yatırım tutarından bağımsız ve eşit şartlarla yararlanabileceği yeni nesil yatırım uygulaması Foneria, paya dayalı kitle fonlama platformu fonbulucu’da 25 milyon TL hedefle yatırım turuna çıktı.

Gelişen teknoloji ve dijitalizasyonun doğru kullanımıyla herkesin bilinçli yatırımcı olarak en iyi getiriyi elde edebileceği bir model kurma hedefi ile Gri Finansal Teknolojiler A.Ş. tarafından kurulan Foneria, iki yıllık bir teknoloji yatırımı neticesinde 2023’ün ikinci çeyreğinde hayata geçti. Sade ve finansal jargondan uzak, perakende tüketicisinin satın alma ve kullanım alışkanlıklarına uygun olarak tasarlanan Foneria, yüksek kaliteli profesyonel yatırım hizmetini herkes için erişilebilir kılıyor.

Foneria, 31 Ocak Çarşamba günü başlayan yatırım turu öncesindeki ön talep toplama sürecinde büyük ilgi görerek 3 bin 709 yatırımcıdan yaklaşık 38 milyon TL talep bildirimi almıştı. fonbulucu kitle fonlama yatırımcılarına özel olarak 28,3 milyon dolar ön değerlemeden yatırım turunu başlatan şirket, 25 milyon TL finansmana erişmeyi hedefliyor ve tur sonucunda başarılı olduğu taktirde 2024-2029 yılları arasındaki ilk beş yılda toplam 1,6 milyar TL ciro ile 1,4 milyar TL brüt kar elde edeceğini öngörüyor.

“Yatırım fonlarına yönelik kişisel yatırım iştahını artırdık”

Foneria Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Arif İsfendiyaroğlu verdiği demeçte;

“Foneria olarak, çoğunluğu yüksek varlığa sahip olmayan Türk toplumunda yatırım kültürünü geliştirmek ve yatırımda fırsat eşitliğini sağlamak üzere yola çıktık. Fırsat eşitliği yanında, şeffaflığı, tarafsızlığı ve akılcılığı ilke edindik. 42 fon kurucusundan 560 adetten fazla fon alternatifi sunan Foneria, yatırımcı için Türkiye’nin en kapsamlı fon pazarı konumunda. Şeffaflık ve tarafsızlık anlayışıyla fon bazında sağladığı doğru ve rafine bilgi ile fonları inceleme, alternatifler arasında getiri karşılaştırma ve fonlara yatırım yapma imkânı sunarak sadece 8 ayda 12 bin üzerinde kayıtlı kullanıcı ve 700 milyon TL işlem hacmine ulaştık. Teknoloji ve müşteri hizmetleri alanında büyüme potansiyelini kanıtladık ve ülkemizde yatırım fonlarına olan kişisel yatırım iştahını da tetiklemiş olduk. Kısa vadede 40 bin kayıtlı kullanıcı ile 1 milyar TL yatırım büyüklüğünü, orta vadede ise 100 bin kayıtlı kullanıcı ile 5 milyar TL yatırım büyüklüğünü yakalayacağımızdan şüphemiz yok.”

Bu kampanya ile yatırımcıların giriş bariyeri ve yatırım maliyeti yüksek olan fintech alanında faaliyet gösteren ilk ‘invest-tech’ girişimine piyasanın farklı bir koşulunda avantajlı yatırım yapma imkanı bulacaklarını dile getiren Arif Özer İsfendiyaroğlu, yatırım teknolojileri alanında girişim sayısının az olmasından dolayı Foneria’nın yüksek büyüme ve güçlü bir exit potansiyelinde olduğunu da ifade etti.

Güncel İçerikler