İlk yılında 8 fon ile 1.4 milyar TL’lik büyüklüğe ulaşan BV Portföy’ün öne çıkan verileri

BV Portföy, ilk fonunun hayata geçmesini takip eden bir yıl içinde büyük bir başarı ve büyüme ivmesi yakaladı. İlk fonunun gördüğü yüksek ilgi ve 2023 yılında kurulan yeni 7 fon ile BV Portföy 1400'ü aşkın yatırımcısıyla 1,4 Milyar TL'yi aşan bir büyüklük elde ederek başarılı bir yılı geride bıraktı.

BV Portföy, yatırımcılarının risk ve getiri beklentilerini dengeleyen stratejik yatırım politikası yaklaşımı ile, yurt içinde ve yurt dışında teknoloji alanında faaliyet gösteren yenilikçi ve yükselen trenddeki şirketlerin hisselerinden oluşan fon seçenekleri sunuyor.

Geleneksel yatırım yönetimi anlayışı yerine disruptive innovation odaklı, yapıcı yıkım vaad eden yenilikçi teknoloji ürünlerine odaklanarak geleceğe yatırım yapmayı hedefleyen Boğaziçi Ventures bünyesindeki BV Portföy, uzun yılların tecrübe ve uzmanlığını bünyesindeki fonlara aktarıyor.

BV Portföy Yönetimi A.Ş., globalde ölçeklenebilir teknoloji girişimlerini destekleyen Türkiye’nin önde gelen girişim sermayesi organizasyonlarından olan Boğaziçi Ventures‘ın yüzde 100 iştiraki olarak 2022 yılının Temmuz ayında Portföy Yöneticiliği Yetki Belgesi almasını takiben girişim sermayesi yatırım fonları ile halka açık teknoloji şirketlerinin hisse senetlerine yatırım yapan fonlar kurmak ve yönetmek için 2023 yılının Ocak ayında ilk fonunu hayata geçirdi. BV Portföy Oyun ve Teknoloji Değişken Fonu (BTE) 2023 yılını 156 Milyon TL fon büyüklüğüne ulaşarak tamamladı. Fon, 2023 yılında yüzde 70 getiri sağladığını aktardı.

BV Portföy’ün Kasım ayında kurduğu bir diğer tematik fonu olan Yapay Zeka (AI) teknolojileri odaklı Teknoloji Değişken Fonu (BVV), yılı 82 Milyon TL fon büyüklüğüne ulaşarak kapattı. BVV iki ayda yatırımcılarına %14 getiri sundu.

Şirketin bünyesindeki erken aşama girişim sermayesi yatırım fonlarından Boğaziçi Ventures Girişim Sermayesi Fonu (BVG), 2023 yılında 10 yeni girişime ve 8 portföy şirketine devam yatırımları dahil toplamda 150 Milyon TL’lik yatırım yaptı. Portföyü ağırlıklı oyun ve oyun teknolojileri girişimlerinden oluşan BVG fonu, oyun, fintek, perakende teknolojileri, SaaS teknolojileri, dijital sağlık, İK ve eğitim teknolojileri alanlarında da yatırımlarına devam etti. Bu dikeylerde yatırım ile ölçeklenebilir ve uluslararası pazarlarda hızla büyüme gösterebilecek girişimlere odaklanan Boğaziçi Ventures, ‘disruptive innovation’ temelli, geleceğin önde gelen oyuncuları olmaya aday, yapısal değişim vaat eden yenilikçi projelere yatırım yaparak portföyünü genişletiyor. BVG, 2023 yılında yatırım yaptığı girişim şirketi sayısını 31’e çıkarırken, fon toplam değeri 6,5 kat artarak 1,08 milyara ulaştı. BVG 2023 yılında yatırımcılarına %113,6 getiri sağladı.

Bir diğer ortak yatırım yapma temalı girişim sermayesi yatırım fonu Sinerji Girişim Sermayesi Yatırım Fonu (BSG) Türkiye’nin yatırım ekosistemine yeni bir soluk getirmeye hazırlanıyor. 2023 yılında 25 milyon TL büyüklüğe ulaşan Sinerji fonu hisselerinin bir bölümünü satacak kurucular ve melek yatırımcılara çıkış imkanı verecek olan bu fonun 2024 yılında ana odağı ikincil yatırımlar olacak.

BV Portföy halka arz öncesi yatırım fırsatı da sunuyor. BV Portföy’ün 2024 Şubat ayı içerisinde ihracı gerçekleştirilecek fonları Joygame Pre-IPO GSYF ve Liquidity Trading Pre-IPO GSYF yatırımcılara, Türkiye’nin öncü oyun şirketlerinden Joygame şirketine ve HFT ve Quant teknolojilerinde Türkiye lideri olan Liquidity Trading şirketine halka arz öncesi aşamada yatırım yapma şansı vererek, getiri beklentilerini artırıyor.

Güncel İçerikler