Vestel Ventures, otomotiv ve güç elektroniği çipleri geliştiren ABD merkezli Elevation’a yatırım yaptı

Girişimleri desteklemek ve yeni iş alanlarını Vestel bünyesine kazandırmak amacıyla 2015 yılında kurulan kurumsal yatırım şirketi Vestel Ventures, Vestel’in otomotiv alanındaki varlığını genişletecek bir yatırım gerçekleştirdi. Vestel Ventures, otomotiv ve güç elektroniği çipleri geliştiren ABD merkezli Elevation’a ortak oldu.

Türkiye’nin teknoloji devlerinden Vestel, ürün portföyünü geliştirecek ve gelecekte büyüme sağlayacak sektörlere yönelik girişimleri kapsamında yeni bir yatırımını daha duyurdu.

Vestel’in risk sermayesi şirketi Vestel Ventures, otomotiv ve güç elektroniği çipleri geliştiren ABD merkezli Elevation‘a ortak oldu. Yatırımın finansal detayları açıklanmadı. Vestel, yakın gelecekte Elevation’ın üreteceği yeni çipleri mobilite ürünlerinde kullanmayı ve ayrıca satışa sunmayı planlıyor.

Bugün yüksek voltajlı güç ve otomotiv elektroniği çiplerinden oluşan bir ürün portföyüne sahip olan Elevation, elektri̇kli̇ araçlar i̇çi̇n yeni̇ nesi̇l geni̇ş bant aralığı teknoloji̇si̇ni̇ kullanan sistem çözümleri̇ üretiyor. Şirket enerji verimliliği sağlayan çözümleriyle otomotiv sektörünün sürdürülebilir enerji alanında gelişmesine yardımcı oluyor.

Vestel Ventures Genel Müdürü Öner Tekin yatırımla ilgili verdiği demeçte;

“Vestel’in teknoloji şirketi vizyonu doğrultusunda uzun yıllardır start-up yatırımları, uluslararası iş birlikleri ve büyüme alanlarımıza yönelik yatırımlarımızı sürdürüyoruz. Vestel’in otomotiv ekosistemi ve mobilite alanlarındaki gücünü artıracak bir hamlede daha bulunarak ABD merkezli Elevation’a yatırım yaptık.”

Türk mühendislik gücünden yararlanacak

Vestel Mobilite Genel Müdürü Hakan Kutlu da Vestel’in son yıllarda otomotiv elektroniği alanında önemli adımlar attığını ve pazarda önde gelen bir tedarikçilerden biri haline geldiğini dile getirerek;

“Uzun yıllardır Vestel olarak geleceğin sektörleri arasında gördüğümüz otomotiv elektroniği alanında yatırımlar yapıyoruz. Elevation yatırımı da bu vizyonun bir parçası. Önümüzdeki dönemde Vestel mühendislerinin Elevation’daki meslektaşlarıyla tasarlayacakları çipler, Vestel’in geliştireceği mobilite ürünlerinde kullanılacak.”

Elevation kurucusu David Nam ise Vestel yatırımına ilişkin olarak verdiği demeçte;

“Elevation bugün otomotiv kalifikasyonlarına sahip, yüksek performanslı analog ve güç mikroçipleri geliştiren bir firma. Bu noktada bizlere ve vizyonumuza olan güveni için Vestel’e teşekkür ediyorum. Vestel ile birlikte geleceğin otomobillerinde kullanılacak mikroçipleri geliştireceğimiz için büyük heyecan duyuyoruz.”

Güncel İçerikler