CoolREG, Asya Ventures’tan 72 milyon TL değerleme üzerinden 7.2 milyon TL yatırım aldı

iklimlendirme teknolojileri geliştiren CoolREG, Asya Ventures'tan 72 milyon TL değerleme üzerinden yüzde 10 hisse karşılığı 7.2 milyon TL yatırım aldı.

Yakın zamanda Ahmet Sefa Bir ve Şerafettin Özsoy tarafından kurulan Asya Ventures, ilk yatırımını yaptı.

Asya Ventures iklimlendirme teknolojileri geliştiren CoolREG‘e 72 milyon TL değerleme üzerinden yüzde 10 hisse karşılığı 7.2 milyon TL yatırım yaptı.

Yatırım imza töreni Başakşehir Belediyesi ev sahipliğindeki Startup Yatırım Zirvesi’nde gerçekleştirilirken imza törenine Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu, CoolREG Kurucusu Bülent Kula, Asya Ventures kurucuları Ahmet Sefa Bir ve Şerafettin Özsoy, Asya Ventures yatırımcılarından Emre Tonkuş ve Melih Sınırcı da katıldı.

CoolREG, ısıtma soğutma sistemleri ve elektrik üretimi konularında yenilenebilir enerji kaynakları (biokütle, jeotermal, güneş enerjisi) ve endüstriyel atık ısı kaynaklarını kullanarak ORC teknolojisini özgün türbin teknolojisiyle uygulayarak tasarımını üretimini ve bakımlarını yapabilen Türk firmasıdır. CoolREG’in en önemli farkı kendi geliştirdiği ve patentini aldığı türbin teknolojisinde yatıyor. Bu açıdan global rekabet gücüne sahip bir girişim olma özelliğine de sahip.

CoolREG, 2023 yılı içerisinde Başakşehir Belediyesi Living Lab kuluçka merkezine dahil olup in4startups tarafından yürütülen Sürdürülebilirlik ve Yatırım Hızlandırma programlarına katılmıştı. Hızlandırma programlarını başarılıyla tamamlayan CoolREG, Başakşehir Belediyesine ürün satmak için de görüşmelere başlamıştı. Girişim yurt dışı açılımına Almanya üzerinden başlamayı planlıyor. Özellikle de Almanya’nın Ukrayna-Rusya savaşı nedeniyle yaşadığı doğalgaz krizi nedeniyle doğalgaza bağımlı olmayan iklimlendirme teknolojilerini önceliklendirmesi ve teşvik vermesi CoolREG için büyük bir genişleme fırsatı olarak duruyor. Bu açıdan NRW Global Business Türkiye yetkilileriyle Almanya’ya açılım için işbirliği görüşmeleri de başlamış durumda.

CoolREG’in 2.yatırım turunun da çok yakın zaman içerisinde gerçekleştirilmesi hedefleniyor. 2.yatırım turu için belirlenen hedefler tutturulduğu takdirde yeni tura katılmak için hem Asya Ventures hem de 2 bireysel yatırımcı daha şimdiden commitment (taahhüt) vermiş durumda. Başakşehir Belediyesi de kendi kuluçka merkezi girişimcisi olduğu için CoolREG’ten kendi binalarındaki iklimlendirme çözümleri için ürün alımı yaparak 2.yatırım turunu hızlandırmada destek olmak istiyor.

Güncel İçerikler