Dijital ilaç geliştiren Tesu Health, 70 milyon TL değerleme üzerinden yatırım aldı

Teknopark İstanbul’un kuluçka merkezi Cube Incubation’da faaliyet gösteren Türkiye’nin ilk dijital ilacını geliştiren Tesu Health, global yatırım turu öncesinde 70 milyon TL değerleme üzerinden ilk yatırımını aldı.

Teknopark İstanbul’un kuluçka merkezi Cube Incubation’da yazılım teknolojileri ile hastalıkların tedavisini değiştirecek yöntemler üzerinden çalışmalar yürüten ve ülkemizin ilk dijital ilacını geliştiren Tesu Health, 2024’te gerçekleştirmeyi planladığı global yatırım turu öncesinde 70 milyon TL değerleme üzerinmden ilk tohum yatırımını aldı.

Yüksek yazılım teknolojilerinin bir ürünü olan dijital ilaçlar, kronik hastalıkların kök nedenlerini ortadan kaldırarak ilerlemesini tersine çeviriyor ve hastayı tedavi edebiliyor. Bilimsel verilere dayalı ve çok sayıda uluslararası standardın gerekliliklerini karşılayacak şekilde geliştirilen dijital ilaçlar sayesinde kronik hastalıkların, kimyasal ya da biyolojik olmayan tedavi yöntemleri ile tedavisi mümkün oluyor. Dijital ilaçlar ihtiyacı olan hastalara sadece hekim reçetesi ile verilebiliyor.

Şeker hastalığı, obezite gibi kronik hastalıklar alanında çalışmalar yürüten TESU, geliştirdiği dijital ilaçların etkili ve güvenli olduğunu göstermek için klinik araştırmalarla da destekliyor.

“Ürün gamımızı çeşitlendirirken globaldeki adımlarımızı hızlandıracağız”

Global yatırım turunun hemen öncesinde aldıkları yatırımın önemini vurgulayan Tesu Health CEO’su Dr. Hasan Avcu verdiği demeçte;

“Türkiye’den dünyaya uzanan yolda adımlarımızı bizimle aynı vizyona sahip ve global yatırımları olan tecrübeli bir yatırımcıyla birlikte atıyoruz. Aldığımız yatırımla ürün gamımızı çeşitlendirirken globaldeki adımlarımızı hızlandıracağız. Yurtdışı açılımımız için yaşam bilimleri sektörünün kalbi sayılan Cambridge’deki yapılanma süreçlerimizi başlattık. Hedef pazarlara erişmek ve önemli bir oyuncu olmak için 2024’te global yatırım turuna çıkmayı planlıyoruz. Hedefimiz milyonlarca insana kolaylıkla erişebilecekleri dijital tedaviler sağlarken sağlık sistemlerinin üzerindeki yükü de hafifletmek ve bunu başarmak için kararlıyız.”

TESU, global dijital ilaç şirketi olma yolunda ilerliyor

Dijital ilaç geliştirme süreçlerini Türkiye, Avrupa Birliği, Birleşik Krallık, Kanada ve ABD tıbbi cihaz mevzuatlarına uygun olarak yürüten Tesu Health, ürünlerini ilk olarak Türkiye, İngiltere, Kanada ve Almanya’da, ardından da AB ülkeleri ve ABD’de hastaların ve hekimlerin kullanımına sunacak.

Kısa süre önce Birleşik Krallık Hükümeti ve Cambridgeshire & Peterborough Birleşik Otoritesi tarafından desteklenen Cambridge Life Sciences Market Access Programme’a seçilen Tesu Health, global operasyonlarını İngiltere Cambridge merkezli olarak yürütecek.

Güncel İçerikler