Dijital para birimi İzmir Token, Sedat Ocakcı’dan 15 milyon TL yatırım aldı

Dünyanın ilk şehir token’ı İzmir Token, 15 milyon TL’lik ilk yatırımını Ocakcı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sedat Ocakcı’dan aldı. Türk iş insanı, İzmir’in dijital parasının muazzam bir değerlemeye ulaşacağını düşündüğünü söyleyerek başka yatırımcıları da davet etti. İzmir Token, Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yılının kutlanacağı 29 Ekim’de satışa çıkarılacak.

Dünyanın ilk şehir token’ı olma özelliği taşıyan kripto para birimi İzmir Token, ilk turda iş insanı Sedat Ocakcı‘dan 15 milyon TL yatırım aldı.

Sedat Ocakcı, Metayıldız ve TPR Bilişim markalarıyla drone, yapay zeka, artırılmış gerçeklik ve robotik gibi yükselen teknolojilerde üretim ve Ar-Ge çalışmaları yürüten İzmir merkezli Ocakcı Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı’dır.

Konuyla demeç veren Ocakcı; “Kripto ekosistemi bugüne dek pek çok inovasyona ev sahipliği yaptı. Dünyada bir ilk olma özelliği taşıyan şehir token’ı konseptinin Türkiye’nin incisi İzmir’den çıkması ise bizi çok heyecanlandırdı. Bu heyecanımızı ve projenin potansiyeline ilişkin inancımızı 15 milyon TL’lik yatırımımızla ortaya koyduk. İzmir Token ile çok kârlı bir yatırıma imza attığımı düşünüyorum. Muazzam bir değerlemeye ulaşacağını düşünüyorum. Bu yüzden hem yatırım yapmaya devam edeceğim, hem de etrafımdaki yerli ve yabancı büyük yatırımcılara bu projeyi bizzat tanıtacağım.”

İzmir hayatının dijital para birimi olacak

İzmirli bir girişimci ve dijital iletişim danışmanı olan Barış Turgut’un girişimiyle, Batufi Soft tarafından ERC-20 blokzinciri ağında üretilen İzmir Token, Türkiye’nin Ege kıyısındaki metropol kenti İzmir’deki sosyal yaşamın dijital para birimi olması amacıyla geliştirilmiş.

Barış Turgut, verdiği demeçte;

“İzmir’in diğer tüm güzeliklerinin yanı sıra, inovasyona açık doğası, dünyanın ilk şehir token’ını İzmir’de geliştirmek için bize ilham verdi. İzmir’in tokenizasyonuyla, şehri yazılım, blokzinciri, kripto gibi yüksek teknolojilerle daha fazla tanıştırmayı hedefliyoruz. Türkiye’nin drone ve artırılmış gerçeklik gibi teknolojilerdeki vizyonunu dünyaya tanıtma görevi üstlenen Ocakcı Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Sedat Ocakcı’nın projemize yönelik ilgisi bizi motive ediyor. Birinci faz yatırımı, İzmir Token’ın geniş kitleler için benimsenmesini sağlamak amacıyla, pazarlama ve Ar-Ge faaliyetlerinde kullanacağız.”

Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yaş gününde satışa çıkarılacak

Fan token gibi bir konsept varken şehirler için kripto para birimi üretilmemiş olmasının büyük bir eksiklik olduğunu kaydeden Barış Turgut;

“Blokzincirinin potansiyelini şehir düzlemine taşıyan ilk şehir token’ını bu eksiklikten yola çıkarak geliştirdik. İzmir sosyal hayatının dijital para birimi olacak, hem yatırımcılarına hem de İzmir şehrine katkıda bulunacağına inandığımız İzmir Token’ı Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılını kutlayacağımız 29 Ekim’de, Türk kripto para borsası Bzetmex’te erişilebilir bir fiyattan ön satışa çıkaracağız. 1 ila 5 milyon dolar seviyesinde olmasını planladığımız İkinci ve üçüncü faz yatırımlar için halihazırda Dubai, Almanya ve Katar merkezli iş insanlarıyla görüşmelerimizi sürdürüyoruz. İzmir Token, kısa sürede benimsenerek kendi değerini kendisi oluşturacak ve kripto ekosisteminde küresel bir yankı uyandıracak.”

Güncel İçerikler