Finberg, yenilenmiş elektronik ürün marketi EasyCep’in yatırımcıları arasına katıldı

Yenilenmiş elektronik ürün marketi EasyCep’in Fibabanka ile gerçekleştirdiği stratejik ortaklık, Fibabanka’nın hisselerini artırma kararı almasıyla daha da güçleniyor. Girişim, yeni yatırımla birlikte, Türkiye’de lider olmak istiyor.

Türkiye’ni yenilenmiş elektronik ürün marketi EasyCep, geçtiğimiz yıl Seri A yatırım turunda 100 milyon dolarlık değerleme üzerinden aldığı 11 milyon dolar yatırımla, 2022 yılında mağaza ve çalışan sayısının yanı sıra aylık telefon yenileme kapasitesini artırarak 15 kat büyüdü.

Büyüme yolculuğuna Fibabanka’nın yeni yatırımyla devam edecek olan EasyCep, bu güçlü destek sayesinde liderliğini pekiştirip, teknoloji dünyasında yeni ufuklara yelken açmaya hazırlanıyor. Fibabanka’nın yaptığı yatırımın finansal verileri açıklanmadı.

EasyCep Kurucu Ortağı ve CEO’su Mehmet Akif Özdemir, verdiği demeçte;

“Ülkemizde bir sektörün inşasına öncülük etmek gibi zorlu ancak heyecan verici bir rol üstlendik. Geldiğimiz noktada, başta yenilenmiş telefon olmak üzere hem yenilenmiş elektronik ürün satışlarında hem de EasyCep’in bilinirliğinde önemli bir artış elde ettik. Özellikle yenilenmiş telefon pazarının sadece Türkiye’de değil yakın bölgemizde çok önemli bir potansiyeli var. Fibabanka’yla olan stratejik ortaklığımızın daha da güçlenmesiyle, Türkiye’deki operasyonlarımızı genişletirken, uluslararası pazarlara açılma sürecimizi hızlandırcağız. İş modelimizi başka ülkelere taşıyarak daha çok insanı yenilenmiş elektronik cihazlarla tanıştıracağız.””

Konuyu değerlendiren Fibabanka Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Mert, ise

“Girişimcilik ruhunu; yaratıcılığın, inovasyonun öncüsü ve parçası olduğumuz Fiba Grubu’nun kuruluş felsefesinden alıyoruz. Dolayısıyla girişim ekosistemine yaptığımız her türlü yatırımı çok önemsiyoruz. Çekirdek yatırımla başlayan ve Seri A turu yatırımı ile devam eden EasyCep girişimine olan desteğimizi yeni yatırımımızla sürdüyor, böylelikle büyümekte olan öncü ve yenilikçi girişimlere verdiğimiz yatırım desteğiyle onların hızla gelişmelerine destek oluyoruz.”

Büyüme potansiyeli yüksek teknoloji tabanlı girişimlere yatırımları ile tanınan Fibabanka’nın girişim sermayesi yönetim şirketi Finberg’in Yönetim Kurulu Üyesi İhsan Elgin ise EasyCep’e yaptıkları yatırıma ilişkin olarak;

“EasyCep’e ilk yatırımımızı iki yıl önce çekirdek aşamasında yaptık. Seri A ile devam ettiğimiz yatırımımızı hisslerimizi artırarak sürdürüyoruz. Giderek güçlenen stratejik ortaklığımızın, EasyCep’in lider olduğu Türkiye’nin ötesine uzanarak, MENA ve CEE bölgelerinde yenilenmiş elektronik ürün potansiyelinin yüksek olduğu ülkelerdeki en güçlü oyuncu olmasına büyük bir katkı sağlayacağına inanıyoruz” ifadelerini kullandı.”

Türkiye’nin sonraki unicorn’u olmaya aday

Tüketicilerin cep telefonu alma tercihleri hakkında bağımsız araştırma kuruluşu Sia Insight tarafından, bu yıl mayıs ayında 12 ilde bin kişi ile yapılan bir araştırma, 2018 yılında kurulan ve Ticaret Bakanlığı’ndan lisans alan ilk yenileme merkezlerinden biri olan EasyCep’in, tüketiciler tarafından bu sektörde bilinirliği en yüksek markalardan biri olduğunu ortaya çıkarmıştı.

2018 yılında kurulan EasyCep, 2020 yılında Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanarak yürürlüğe giren telefon yenileme merkezlerine ilişkin mevzuatın ardından, telefon yenileme merkezi sertifikası alan ilk girişimlerden biri oldu. Telefon ve teknolojiyi tüm tüketiciler için ulaşılabilir hale getirmeyi hedefleyen şirket, binlerce telefonun yenilemesini yaparak hem ithalatın azalmasıyla ekonomiye katkı sağlıyor, hem de yeni telefon üretiminden kaynaklı karbon salımının azalmasına destek oluyor. EasyCep, büyüme yolculuğunda yakaladığı ivmeyi sürdürerek, Türkiye’nin bir sonraki unicorn’u olmayı hedefliyor.

Güncel İçerikler