Param, Avrupa’nın önde gelen fintech şirketlerinden Twisto’yu satın aldı

Türkiye'nin önde gelen fintech şirketlerinden Param, yurt dışında büyüme stratejisi doğrultusunda önemli bir adım daha atarak Avrupa'nın en hızlı büyüyen fintech şirketlerinden biri olarak gösterilen Twisto’yu satın aldı.

Son dönemde yatırım ve satın almalarıyla dikkat çeken Türkiye’nin önde gelen fintech şirketlerinden Param, Avrupa’nın en hızlı büyüyen yine aynı alanda olan Çekya merkezli fintech Twisto‘yu bünyesine kattı.

Twisto, 2021 yılında Zip tarafından 89 milyon dolara satın alınmıştı. Bugün ise Param, Twisto’yu Zip’ten satın aldı. Satın almayla ilgili finansal bir bilgi paylaşılmadı. Bizim edindiğimiz bilgiye göre Twisto hızlı bir büyüme sağladıysa, bu satın almanın en az 89 milyon dolardan fazla olduğunu tahmin ediyoruz.

Tüm AB üye devletlerinde ödeme hizmetlerinin yapılmasını sağlayan Avrupa Ödeme Kurumu lisansına sahip olan Twisto’nun satın alınmasıyla 27 Avrupa Birliği (AB) ülkesine erişecek olan Param, yıllık 1,1 trilyon dolarlık hacimle dünyanın en büyük ikinci e-ticaret pazarı olan Avrupa’da önemli bir oyuncu haline geliyor.

“Şimdi Al, Sonra Öde” dijital kredi modeli

Avrupa’nın lider “Şimdi Al Sonra Öde” platformlarından biri olan Twisto, 2013 yılında kuruldu. “Şimdi Al, Sonra Öde” dijital kredi modelini Çekya’da ilk başlatan fintech olan Twisto, 2018’den bu yana Polonya pazarında da hizmet veriyor.

Ödemeler ve alışveriş için akıllı çözümler sunan Twisto; sanal kartlarla ve cüzdanla ödeme yapma, şirketler için akıllı telefonlarla ödeme alma, taksitli ödeme, fatura ödeme gibi özellikleriyle kullanıcılarının hayatını kolaylaştırıyor. Twisto’nun sanal kartları, kısa ve uzun vadeli taksit seçenekleri, hesap tabanlı kredi limiti, Apple Pay ve Google Pay entegrasyonlarına sahip.

Fintech alanında yenilikçi ürünler geliştirerek büyüme yolunda çok hızlı adımlar atan marka, 2021 yılında Avustralya merkezli Zip tarafından 89 milyon dolara satın alınmıştı. Param, Twisto’yu Zip’ten satın almaya karar vererek 2023 yılının dikkat çeken yatırımlarından birine imza attı.

Twisto, 1 milyondan fazla müşteri, toplamda 845 milyon avro işlem hacmi ve 9 binin üzerinde iş ortağıyla güçlü büyüme performansı sergiliyor. Answear, Allegro, KFC ve Pizza Hut gibi Avrupa’daki önemli markalar platformda işlem yapıyor.

Twisto, güvenlik teknolojileriyle de fark yaratıyor. “Nikita” olarak adlandırılan şirket içi kredi ve fraud puanlama motoru, milisaniyeler içinde 500’den fazla faktörü analiz edebiliyor.

“Twisto, yeni pazarlardaki rekabette bize güç katacak”

Param’ın kurucusu ve CEO’su Emin Can Yılmaz, Twisto’ya yapılan yatırımla ilgili verdiği demeçte:

“Twisto’yu satın alma kararımız, Avrupa’da büyüme stratejimize verdiğimiz önemin ve önceliğin en önemli göstergelerinden birini oluşturuyor. Satın alma stratejimiz, hızlı büyüme hedeflerimizin önemli bir parçası olmakla birlikte; seçici davranıyor, aynı vizyonla hareket edebileceğimiz şirketlere yatırım yapıyoruz. Avrupa’nın lider fintekleri arasında bulunan Twisto da Param’ın yan yana yürüyebileceği güçlü bir yol arkadaşı. Başarılarından, ürünlerinden, uzman insan kaynaklarından ve potansiyelinden etkilendiğimiz Twisto’nun yeni pazarlarda ve rekabette bize güç katacağına inanıyoruz. En önemlisi de Twisto sayesinde Avrupa’da da milyonlarca yeni müşteriye ve on binlerce iş ortağına dokunabilir konuma geliyoruz. Köklü deneyimlerimiz ve geliştirdiğimiz üstün finansal teknolojilerle herkes için her yerde fark yaratmaya hazırız. Önümüzdeki dönemde de heyecan yaratacak gelişmeler paylaşmaya devam edeceğiz.”

Güncel İçerikler