Rekabet Kurumu, Google hakkında soruşturma açtı

Rekabet Kurumu, Alphabet ve Google'a haksız rekabet nedeniyle soruşturma başlattığını duyurdu. Soruşturma kapsamında 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesini ihlal edip etmediğinin tespitine yönelik kararlar alınacak. 

Rekabet Kurumu, Alphabet ve Google‘a haksız rekabet nedeniyle soruşturma başlattığını duyurdu. Soruşturma kapsamında 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesini ihlal edip etmediğinin tespitine yönelik kararlar alınacak.

Bugün yapılan açıklamada Alphabet Inc., Google LLC, Google International LLC, Google Ireland Limited ve Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti. hakkında soruşturma açıldı. Konuyla alakalı Rekabet Kurumu‘ndan şu açıklama yapıldı:

“Alphabet Inc., Google LLC, Google International LLC, Google Ireland Limited ve Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti.den oluşan ekonomik bütünlüğün çevrim içi görüntülü reklamcılık ve reklam teknolojileri hizmetleri faaliyetlerine ilişkin olarak bağlama ve kendini kayırma davranışlarıyla 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesini ihlal ettiği iddiası üzerine yürütülen önaraştırma Rekabet Kurulunca karara bağlandı.

Önaraştırmada elde edilen bilgi, belge ve yapılan tespitleri 18.05.2023 tarihli toplantısında müzakere eden Rekabet Kurulu, bulguları ciddi ve yeterli bularak; 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesini ihlal edip etmediğinin tespitine yönelik olarak; Alphabet Inc., Google LLC, Google International LLC, Google Ireland Limited ve Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti.den oluşan ekonomik bütünlük hakkında soruşturma açılmasına, 23-23/432-M sayı ile karar verdi.”

Açıklamaya baktığımızda Google’ın direkt ceza almayacağı ve soruşturma sürecinde gerekli araştırmaların yapılmasının hemen ardından kararın açıklanacağı belirtiliyor.

Güncel İçerikler