Samsung, ChatGPT benzeri bir yapay zeka geliştirmeye başladı

Güney Koreli teknoloji devi Samsung, OpenAI'ın ChatGPT'sine benzer bir yapay zeka üzerinde çalışıyor. Verilerin sızdırılmasının ardından şirket, Large Language Model (LLM) tam ölçekli geliştirmeye başladı.

Güney Koreli teknoloji devi Samsung, OpenAI‘ın ChatGPT‘sine benzer bir yapay zeka üzerinde çalışıyor. Verilerin sızdırılmasının ardından şirket, Large Language Model (LLM) tam ölçekli geliştirmeye başladı.

Samsung Research’ün öncülüğünü yaptığı proje, işgücü ve kaynaklar açısından önemli yatırımlar aldı. Özellikle mevcut tüm GPU kaynakları, bu tür modellerin eğitiminde önemli bir bileşen olan LLM’nin geliştirilmesine ayrıldı. Samsung, LLM’nin ilk sürümünü iki aylık bir zaman dilimi içinde tamamlamayı hedefliyor.

Samsung’un LLM çözümünün birincil odak noktası, belge özetleme, yazılım geliştirme ve dil çevirisi olacak. Şirket, yapay zeka çözümünü genel kullanıma sunmaya henüz karar vermemiş olsa da dahili kullanımı bir öncelik olarak görülüyor. ChatGPT de dahil olmak üzere üçüncü taraf üretken yapay zeka çözümlerine daha önce güvenmek, talihsiz veri sızıntısına yol açarak Samsung’u bu tür harici çözümlerin kullanımını yasaklamaya ve kendi özel yapay zeka teknolojisini oluşturmaya girişmeye sevk etti.

Samsung, LLM teknolojisine dayalı yapay zeka çözümlerinin dağıtılmasının, yazılım geliştirme ve yarı iletken tasarımı için gereken süreyi önemli ölçüde azaltabileceğine inanıyor.

Kakao, LG, Naver ve SKT dahil olmak üzere çok sayıda Güney Koreli firma da KoGPT, ExaOne, HyperCloverX ve A-Dot gibi kendi LLM tabanlı üretken yapay zeka çözümlerini geliştiriyor. Bu çözümler insan benzeri çizim ve yazma yetenekleri sergiliyor. Ancak veri doğruluğu ve bilgi gizliliği ile ilgili zorluklar, devam eden geliştirme sürecinde ele alınması gereken önemli engeller olmaya devam ediyor.

Güncel İçerikler