iPadOS 17 kişiselleştirme seçeneklerini artırıyor [WWDC23]

iPadOS 17; yeni bir tasarıma sahip Kilit Ekranı ve interaktif araç takımları, PDF’lerde ve Notlar’da yeni akıllı özellikler, Mesajlar, FaceTime ve Safari’de yapılan güncellemeler ve yepyeni Sağlık uygulamasıyla geliyor

Teknoloji devi Apple, bugün düzenlenen WWDC23 etkinliğinde iPadOS 17 sürümünü duyurdu. iPadOS 17, kişiselleştirilme konusunda fark yaratıyor.

Apple bugün kullanıcıların Kilit Ekranı’nı kişiselleştirmeleri ve araç takımlarıyla etkileşim kurmaları için yepyeni yollar sunan iPadOS 17’nin ön tanıtımını yaptı. Formlardaki alanları akıllı bir şekilde tanımlayıp dolduran Otomatik Doldurma özelliği sayesinde PDF’lerle çalışmak daha kolay. Notlar ise PDF belgelerini işaretlemek ve bunların üzerinde ortak çalışmak için yepyeni bir deneyim sunuyor. Mesajlar, yeni çıkartmalar deneyimini de kapsayan önemli güncellemelerle geliyor. Üstelik kullanıcılar şimdi görüntülü ve sesli FaceTime mesajları bırakabiliyor. Sağlık uygulaması şimdi interaktif grafiklerle iPad’e geliyor. HealthKit ise geliştiricilerin iPad ekranı için tasarlanmış yenilikçi deneyimler yaratmalarına imkan tanıyor. Bugünden itibaren geliştirici beta sürümüyle sunulan iPadOS 17, bu sonbaharda ücretsiz yazılım güncellemesi olarak kullanıcılarla buluşacak.

“En becerikli aygıtımıza güç veren iPadOS, kullanıcıların iPad’de birçok şey yapmalarına olanak veriyor. iPadOS 17 ile şimdi daha da kişisel ve çok yönlü bir deneyim sunuyoruz.” diyen Apple’ın Yazılım Mühendisliğinden Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Craig Federighi sözlerine şöyle devam ediyor: “Kilit Ekranı’ndaki interaktif araç takımları, PDF ve Notlar’da yapılan güncellemeler ve Mesajlar ile FaceTime’da yapılan geliştirmeler sayesinde iPadOS, kullanıcılara işleri her zamankinden daha kolay ve hızlı şekilde halletmeleri için daha da fazla yol sunuyor.”

Kişiselleştirilmiş ve Göz Alıcı Kilit Ekranı Deneyimi

Kullanıcılar şimdi iPad ekranının tüm avantajlarından yararlanarak Kilit Ekranı’nı özelleştirip daha kişisel, pratik ve göz alıcı hale getirebiliyor. Yeni ve zengin fotoğraf özellikleri, kullanıcıların favori görsellerini Kilit Ekranı’na yerleştirmelerine ve yepyeni biçimlerde stilize etmelerine imkan veriyor. Kullanıcılar kişisel arşivlerindeki bir fotoğrafı tercih edebiliyor, bir grup fotoğrafı gün boyunca karışık sırayla dinamik bir şekilde görüntüleyebiliyor veya iPad’i her uyandırdıklarında akıcı bir ağır çekim efektiyle görüntülenen bir Live Photo kullanabiliyor.
Kullanıcılar Kilit Ekranı galerisinden iPad’in geniş tuvalinde mükemmel görünecek duvar kağıtları seçebiliyor, etkileyici font stilleri ve renkler arasından seçim yaparak tarih ve saatin görünümünü özelleştirebiliyor veya favori emoji ve renk kombinasyonlarıyla benzersiz tasarımlar yaratabiliyor.
Şimdi iPadOS’e gelen Canlı Etkinlikler, kullanıcıların spor karşılaşmaları, seyahat planları veya yemek siparişleri dahil olmak üzere olup biten her şeyi Kilit Ekranı’ndan gerçek zamanlı olarak takip etmelerine olanak tanıyor.

En Güçlü Araç Takımları

iPadOS 17’de interaktif hale gelen araç takımları, kullanıcıların işleri tek dokunuşla halletmelerine imkan tanıyor. Örneğin kullanıcılar araç takımlarını kullanarak ışıkları yakabiliyor, şarkı çalabiliyor veya anımsatıcıları anında tamamlandı olarak işaretleyebiliyor. WidgetKit’te yapılan güncellemeler sayesinde geliştiriciler araç takımlarını interaktif olacak şekilde geliştirebiliyor.
İnteraktif araç takımları şimdi Kilit Ekranı ve Ana Ekran’da da kullanılabiliyor. Böylece işlem yapmak ve yararlı bilgilere bir bakışta ulaşmak daha da kolay hale geliyor. Kilit Ekranı’nda araç takımları, okunabilirliği optimize etmek için adaptif renk tonları sayesinde duvar kağıdıyla kusursuz bir uyum sağlıyor.

PDF’lerle Çalışmak Her Zamankinden Daha Kolay

PDF’lere bilgi girmek şimdi her zamankinden daha kolay. iPadOS 17, yapay öğrenme teknolojisinden yararlanarak PDF’lerdeki alanları tanımlayabiliyor. Böylece kullanıcılar Kişiler’deki adlar, adresler ve mail adresleri gibi detayları hızla ekleyebiliyor.

Diğer iPadOS 17 güncellemeleri arasında şunlar da yer alıyor:

 • Sahne Yöneticisi pencerelerin konumu ve boyutuyla ilgili daha da fazla esneklik sağlayarak kullanıcıların çalışma alanı üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmasına olanak tanıyor ve harici ekranlardaki yerleşik kameraları destekliyor.
 • Freeform yeni çizim araçlarıyla birlikte dokunmadan algılama, eğme ve şekle uydurma desteği sunuyor. Tüm nesnelere bağlantı çizgileri ve yeni şekiller ekleme olanağı veriyor. Takip Et özelliği de pano genelinde ortak çalışan kişilere akış hakkında bilgi veriyor.
 • Spotlight, bir sonraki işlemle ilgili kestirmeler, gelişmiş görsel sonuçlar ve video arama özellikleri sunarak kullanıcıların aradıkları bilgileri bulmalarına ve daha da hızlı işlem yapmalarına yardımcı oluyor.
 • Görsel Araştır işlevindeki tanıma becerileri yiyecekleri, vitrinleri ve giysilerdeki yıkama talimatı etiketleri gibi işaret ve sembolleri kapsayacak şekilde genişletidi.
 • Klavye, otomatik düzeltme özelliğine iyileştirmeler getirerek kullanıcıların metinleri her zamankinden daha hızlı ve kolay şekilde girmelerini sağlıyor. Satır içi metin tahmini, kullanıcıların cümleleri hızla bitirmelerine yardımcı oluyor. Dikte’deki yeni konuşma tanıma modeli ise doğruluğu artırıyor.
 • Siri şimdi yalnızca “Siri” diyerek etkinleştirilebiliyor. Kullanıcılar Siri’yi bir kez etkinleştirdikten sonra yeniden etkinleştirmeye gerek kalmadan arka arkaya birden çok komut verebiliyor.
 • Aygıt içi akıllı teknolojilerin kullanıcının tercihlerini öğrenmesi sayesinde AirPlay üzerinden içerik paylaşmak şimdi daha da kolay. AirPlay otellerdeki desteklenen televizyonlarla da çalışacak. Böylece kullanıcılar seyahat ederken favori içeriklerini TV’de kolayca izleyebilecek. Gizlilik ve güvenlik temel alınarak geliştirilen bu özellik, bu yılın sonuna gelmeden IHG Hotels & Resorts markalarıyla başlayarak belirli otellerde kullanıma sunulacak.
 • Anımsatıcılar yeni ve akıllı bir alışveriş listesi deneyimi sunuyor ve ilgili ürünleri bölümler halinde otomatik olarak gruplayarak alışveriş yapmayı kolaylaştırıyor. Anımsatıcılar’da bölümlerin ekranda yatay olarak gösterilmesini sağlayan yeni bir sütun görünümü de yer alıyor.
 • Harita uygulaması şimdi kullanıcıların haritaları indirip offline kullanmalarına olanak tanıyor. Kullanıcılar offline olduklarında da belirli bir bölgeyi seçebiliyor, yer arayıp ilgili zengin bilgileri keşfedebiliyor ve tüm hareket biçimleri için rota oluşturabiliyor.
 • Gizlilik güncellemeleri arasında, genişletilmiş kapsamıyla çocuklara yönelik güvenlik önlemleri ve yetişkinler için Hassas İçerik Uyarısı özelliği sunan İletişim Güvenliği yer alıyor. Fotoğraflar ve Takvim izinlerinde yapılan güncellemeler sayesinde kullanıcılar uygulamalarla hangi verileri paylaşacakları konusunda daha bilinçli seçimler yapabiliyor. Kilit Modu’nda yapılan güncelleme ise casus yazılımların hedefi olabilecek kullanıcılar için daha güçlü önlemler sağlıyor.
 • Yeni erişilebilirlik araçları iPad’i daha da erişilebilir hale getiriyor. Yardımcı Erişim, bilişsel engelleri olan kullanıcıların iPad’i daha kolay ve bağımsız bir şekilde kullanmalarına yardımcı olan özelleştirilebilir bir arayüz. Canlı Konuşma, konuşamayan kullanıcıların söylemek istediklerini yazarak telefon ve FaceTime görüşmelerinde ve yüz yüze sohbetlerde yazılanların sesli okunmasını sağlıyor. Kişisel Ses, konuşma becerisini kaybetme riski olan kullanıcılara kendi seslerine benzeyen kişiselleştirilmiş bir ses oluşturma seçeneği sunuyor ve Canlı Konuşma özelliğiyle sorunsuz entegrasyon sağlıyor. Büyüteç’te sunulan Doğrult ve Seslendir özelliği, görme engeli veya görme bozukluğu olan kullanıcıların elektrikli ev aletleri ve metin içeren küçük etiketlere sahip diğer fiziksel nesnelerle etkileşim kurmalarına imkan tanıyor.

Güncel İçerikler