Beyin sağlığına odaklanan yerli girişim Beynex, 4 milyon euro değerleme üzerinden yatırım aldı

Yerli beyin sağlı uygulaması Beynex‘in 4 milyon euro değerleme üzerinden gerçekleşen yatırım turuna Startup Wise Guys‘ın yanında Kıvanç Ünal, Francesco Tarantino, Devrim Melek gibi tanınan melek yatırımcılar da katıldı.

Bilişsel sağlık; insanların ne kadar iyi öğrenebildiğini, düşünebildiğini ve hatırlayabildiğini belirleyen en kritik faktördür, dolayısıyla beyin sağlığındaki en önemli parametrelerden biridir. Yaşlanan nüfuslar ve sağlıksız yaşam tarzları nedeni ile bilişsel düşüş, günümüzün en büyük halk sağlığı sorunlarından biri haline gelmiştir. Bilişsel gerilemenin en yaygın sonucu olan Demans vakaları bu doğrultuda hızlanarak artmaktadır ve her yıl dünya genelinde 10 milyon yeni demans vakası ortaya çıkmaktadır.

Çözüm ise bilişsel sağlığa odaklanmış, insanlara gündelik tempo ve rutinlerine uyabilecek şekilde destekleyici ve bilime dayalı yönlendirmeler sağlamakta yatıyor. Bilimsel araştırmalara göre dünya çapındaki demans vakalarının %40’ının, yaşam tercihlerinde değişiklikler yapılarak engellenmesi mümkün. Beynex demans konusundaki en kritik 5 faktör olan; Fiziksel Aktivite, Beyin Stimulasyonu, Besin Tercihleri, Uyku Kalitesi ve Mental Sağlık alanlarında, kullanıcılara kendi gündelik rutinlerine katabilecekleri yönlendirmeleri makina öğrenimi bazlı algoritmalar ile sunuyor. Beynex ekibi tarafından geliştirilen algoritmalar ve uygulama içerisinde bulunan oyunlaştırılmış bilişsel değerlendirme testleri sayesinde sürekli olarak bu yönlendirmelerin kullanılar üzerindeki etkinliği ölçümlenerek yönlendirmeleri iyileştiriyor ve kişiselleştiriyor.

Yerli girişim Beynex, kullanılan algoritmaların geliştirilmesine 2014 yılında başlanmış olup, 2020 yılında ticarileşti ve bir startup olarak faaliyetlerine başladı. Türker Şahiner, Sarp Akgönül, Enis Hisarlı, Tolga Atam, Emre Şahiner, Oğulcan Bagatır ve Emre Gürkan tarafından kurulan Beynex, şu an 10 kişilik ekibiyle çalışmalarını sürdürüyor. Beynex girişimi başta Kuzey Amerika olmak üzere, Avrupa ve Avustralya pazarlarını hedeflemektedir. Beynex girişiminin hedef müşteri kitlesi, orta yaşlılar (50 yaş üzeri) ve beyaz yakalılar olmak üzere iki ana gruba ayrılmaktadır. Henüz herhangi bir pazarlama aktivitesinde bulunmamasına rağmen Beynex girişimi, 60’dan fazla ülkeden 50.000’i aşkın kayıtlı kullanıcısı ile ürün geliştirme ve büyüme süreçlerini devam ettirmektedir.

Aldıkları yeni yatırımı teknoloji geliştirme, pazarlama ve global büyüme alanlarında kullanmayı planlayan Beynex ekibinden Sarp Akgönül, aldıkları yatırımla ilgili olarak şunları ekledi.

“Bu yatırım, inovatif çözümümüzü daha fazla bireye sunma ve toplumu bilişsel sağlığın önemi konusunda bilinçlendirme kararlılığımızı güçlendiriyor. Yatırımcılarımızın bize olan inancı ve desteği için minnettarız. Ekibimiz ve değerli ortaklarımızla birlikte, kullanıcılarımızın yaşamları üzerinde kalıcı bir etki yaratma konusunda kendimize güveniyoruz.”

Beynex girişimine gerçekleştirdikleri yatırımla ilgili olarak Startup Wise Guys Ortağı Günce Önür de  verdiği demeçte;

“Beynex ekibinin tecrübesine ve oluşturdukları vizyona güvenimiz çok. Ortalama insan ömrünün uzamasıyla birlikte, özellikle yaşı ileri bireylerin iyi durum hali hem devletlerin hem de bireylerin gündeminde olan bir konu. Beynex girişiminin çok doğru bir zamanda henüz yeni yükselen bir trend üzerine güçlü bir şirket inşa ettiklerini görüyoruz” dedi.

Güncel İçerikler