NVIDIA’nın üretici yapay zekası, oyuncuların NPC’lerle sohbet etmesini sağlıyor

NVIDIA, oyuncuların sabit karakterlerle (NPC'ler) doğal bir şekilde konuşmasına ve uygun yanıtları almasına olanak tanıyan Avatar Cloud Engine (ACE) adlı teknolojiyi tanıttı. Distopik görünümlü bir Ramen mağazasında Jin adlı bir NPC ile konuşan oynanabilir bir karakterle  Kairos adlı bir demo gösterdi.

NVIDIA, oyuncuların sabit karakterlerle (NPC’ler) doğal bir şekilde konuşmasına ve uygun yanıtları almasına olanak tanıyan Avatar Cloud Engine (ACE) adlı teknolojiyi tanıttı. Şirket, Computex 2023’teki üretken yapay zeka açılış konuşması sırasında teknolojiyi ortaya çıkardı ve distopik görünümlü bir Ramen mağazasında Jin adlı bir NPC ile konuşan oynanabilir bir karakterle  Kairos adlı bir demo gösterdi.

Demo sürümü, oyuncunun Jin ile sohbet ettiğini gösteriyor. Kişi, “Hey Jin, nasılsın?” diye soruyor. “Maalesef o kadar iyi değil.” diye yanıtlıyor Jin. Konuşma bu şekilde devam ediyor. 

Diyalog biraz yapay gibi görünse de ChatGPT daha iyi bir iş çıkarmış gibi görünüyor. Yine de fikir, kulaklığınıza konuşabileceğinizi ve bir NPC’nin uygun bağlamda yanıt vereceğini ve genellikle böyle bir durumda alacağınızdan daha doğal bir etkileşim yaratacağını gösteriyor.

NVIDIA, demoyu hem bulutta hem de yerel olarak çalışabilen ACE’yi tanıtmak için Convai ile ortaklaşa yaptı. Uygunsuz konuşmalara karşı koruma sağlamak için korkuluklar kullanırken, bilgi ve karakter geçmişleriyle özelleştirilebilen büyük dil modelleri oluşturmak, özelleştirmek ve dağıtmak için NVIDIA NeMo’yu kullanıyor. Ayrıca, “herhangi bir konuşma parçasına uyacak şekilde bir oyun karakterinin etkileyici yüz animasyonunu anında oluşturmak için” NVIDIA’nın Omniverse Audio2Face ile birlikte Riva adlı bir konuşma tanıma ve konuşmayı metne dönüştürme aracını kullanıyor.

Demo, NVIDIA’nın ışın izleme ve diğer GPU özelliklerini göstermek için Unreal Engine 5’te oluşturuldu. NVIDIA, teknolojiyi kullanacak herhangi bir oyun duyurmadı. İlk olarak Stalker 2: Heart of Chernobyl ve Fort Solis, Omniverse Audio2Face’de kullanılacak.

Güncel İçerikler