Koreli şirketler LG ve Hyundai, ABD’de yeni elektrikli araç pil hücresi üretim tesisi kurmak için bir araya geliyor. Dev şirketler, projeye 4.3 milyar dolar yatırım yapacak.

Şirketlerin her biri, 2023’ün ikinci yarısında yeni tesisin inşaatına başlayacak olan ortak girişimde yüzde 50’şer hisseye sahip olacak. Yeni üretim tesisleri, Hyundai’nin de ilk fabrikasını inşa ettiği Georgia, Savannah’da olacak. Pil fabrikasının en erken 2025 yılına kadar faaliyete geçmesi bekleniyor. Tam kapasite üretime başladıktan sonra her yıl 30GHWh pil üretebilecek. Bu sayı, 300.000 elektrikli aracın üretimini desteklemeye yetecek.

LG ve Hyundai, son birkaç yıldır ABD merkezli pil üretim tesislerine yatırım yapan en son şirketler arasında yer alıyorlar. Toyota, 2021’de ülkede 3.4 milyar dolarlık bir yatırımın parçası olarak bir pil fabrikası kuracağını duyururken Ultium Cells (GM ve LG’nin ortak girişimi), elektrikli araç pil tesislerinin inşası için Enerji Departmanından 2.5 milyar dolarlık bir kredi aldı.

Ford, Michigan’da bir lityum demir fosfat pil fabrikası kurmak için 3.5 milyar dolar harcadığını duyurdu. Daha sık ve daha hızlı şarjı tolere edebilen lityum demir fosfatın maliyeti diğer pil teknolojilerinden daha düşük olduğu biliniyor. Bu teknolojinin elektrikli araçların maliyetini düşürmesi bekleniyor.

Biden yönetiminin ABD’ye daha fazla elektrikli araç ve pil üretimi getirmeye çalıştığını gören diğer şirketler de aynı şeyi yapabilecek gibi duruyor. Geçen yıl, üreticileri eyalette pil üretimine başlamaya teşvik etme ve ABD’nin “güvenilmez yabancı tedarik zincirlerine” büyük ölçüde bağımlı olmayacağından emin olma umuduyla 20 şirkete 2.8 milyar dolar hibe verecek olan American Battery Materials Initiative’i başlattı.

Hyundai ve LG, yeni tesisin bölgede istikrarlı bir pil arzı oluşturmaya yardımcı olabileceğine ve “ABD pazarında artan elktrikli araç talebine hızlı yanıt vermelerine” olanak sağlayacağına inanıyor. Otomobil üreticisinin parça ve servis bölümü olan Hyundai Mobis, fabrikada üretilen hücreleri kullanarak pil paketlerini monte edecek. Otomobil üreticisi daha sonra bu paketleri Hyundai, Kia ve Genesis elektrikli araçları için kullanacak.