TÜBİTAK, BİGG Fonu ile girişimlerin yüzde 3 hissesini satın alacak

TÜBİTAK, girişimlere yatırım yaparak destek sağladığı 2023-1 BiGG hakkında ilk bilgileri açıkladı. Türkiye'de ilk olacak yatırım tabanlı destek programı ile girişimlerin hisseleri satın alınacak.

TÜBİTAK, girişimlere yatırım yaparak destek sağladığı 2023-1 BiGG hakkında ilk bilgileri açıkladı. Türkiye’de ilk olacak yatırım tabanlı destek programı ile girişimlerin hisseleri satın alınacak.

Konuyla alakalı TÜBİTAK‘tan yapılan açıklama şu şekilde:

BİGG Programı’nın yatırım tabanlı ilk çağrısı olma özelliği taşıyan 2023-1 BiGG çağrısı kapsamında desteklenmeye hak kazanan girişimciler için destek tutarı, TÜBİTAK BİGG Fonu ile %3 hisse karşılığında yatırım olarak aktarılacaktır.

İş fikri başvuruları 27 Mart 2023 – 31 Mayıs 2023 tarihleri arasında 147 Uygulayıcı Kuruluş tarafından alınacaktır. Uygulayıcı Kuruluşlar girişimcilerin iş fikirlerinin toplanması, değerlendirilmesi, seçilen iş fikirlerinin iş planına dönüştürülmesine yönelik eğitim, rehberlik, kuluçka vb. hizmetler ile iş fikirlerinin doğrulanması ve girişimcinin TÜBİTAK’a sunacağı iş planı önerilerinin onaylanması gibi faaliyetleri gerçekleştireceklerdir. Uygulayıcı Kuruluşlar tarafından 2. Aşamaya geçmesi onaylanan iş planları 1 Haziran 2023- 23 Haziran 2023 tarihleri arasında TÜBİTAK’a sunulabilecektir.

BiGG Uygulayıcı Kuruluşları kendi web sayfalarında ilan edecekleri duyuru ile altı tematik alanda iş fikri başvurularını kabul edecekler. 1. aşama başvuruları aşağıda yer alan Uygulayıcı Kuruluşlar tarafından alınacaktır.

Yüzde 3 hisse alımının yanı sora proje desteği için girişimlere verilecek tutarın da 450 bin TL olduğu duyuruldu. Programla alakalı tüm detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

Güncel İçerikler