Odağına Türk Devletleri’ni alan yerli finansal teknoloji girişimi Turan, 20 milyon TL tohum yatırım aldı

Yatırım turuna Birleşik Ödeme, Colendi Ventures, APY Ventures, KT Portföy, Tera Portföy, Neo Portföy Türkaz Yatırım Fonu, Re-Pie ve Azerbaycan’ın ilk girişim sermayesi fonu Caucasus Ventures iştirak etti.

Türk Devletleri arasında fiziki dünya için tasarlanan para transferi sürecini dijital dünyaya taşıyan Turan, 20 milyon TL tohum yatırım aldığını duyurdu.

Turan; Türkiye, Azerbaycan, Özbekistan, Kırgızistan, Kazakistan, Türkmenistan gibi Türk Devletleri’ne para transferi yapabilecekleri %100 dijital bir para transferi geçidi oluşturmanın yanı sıra Türk Devletleri’ne özel geliştirdiği ürün ve finansal hizmetlerle yaklaşık 170 milyon kişiye ulaşmayı hedefliyor.

Turan’ın tohum turuna; Yatırım turuna Birleşik Ödeme, Colendi Ventures, APY Ventures, KT Portföy, Tera Portföy, Neo Portföy Türkaz Yatırım Fonu, Re-Pie ve Azerbaycan’ın ilk girişim sermayesi fonu Caucasus Ventures katıldı.

Geçtiğimiz günlerde Türk Devletleri arasındaki dijital para transferi geçidinde ilk adımı Türkiye ve Azerbaycan arasında atan Turan, Türkiye’den Azerbaycan’daki tüm banka kartlarına 60 saniye içerisinde para transferi yapabilme olanağı sunmaya başladı. Türkiye’de ikamet eden binlerce Azerbaycan Cumhuriyeti vatandaşının yararlanmaya başladığı bu özellik, hizmete girdiği ilk aydan itibaren iki ülke arasında ciddi bir para transferi hacmi de oluşturmaya başladı.

Türk Diasporası ile yakın ilişkiler içerisindeyiz

Turan’ın tohum yatırım turuyla ilgili konuşan Turan Kurucusu ve CEO’su Özgür Bayraktar: “Başta Türk Devletleri arasında kapsamlı iş birliğini teşvik etmek amacı ile uluslararası bir örgüt olarak kurulan ve bu devletlerimizi gönüllü bir birlik olarak bir araya getiren Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) olmak üzere; ülkemizdeki Türk Devletlerinin, diplomatik temsilcilikleriyle yakın bir iş birliği içinde çalışıyoruz. Bugün duyurduğumuz yeni yatırım turumuz ile 2023 yılında başta Azerbaycan ve Özbekistan olmak üzere bölgedeki varlığımızı açacağımız yeni ofislerle güçlendireceğiz’’ dedi.

2023’te Özbekistan’da da faaliyet göstermeye başlıyor

Turan, 2023 yılı içerisinde Azerbaycan’da uyguladığı %100 dijital para transferi modelini 2023 yılında Özbekistan için de uygulayarak, Türkiye’de ikamet eden Özbekistan vatandaşlarının da ülkelerine para gönderme sorunlarına çözüm olmayı planlıyor.

Turan Teknoloji Anonim Şirketi, 2022 yılının Mayıs ayında kurulmuş bir finansal teknolojiler şirketi olup, tüm Türk Devletleri’nde yaşayan kullanıcıların yararlanmasını sağlayacak yeni nesil bir finans uygulaması olma hedefiyle çalışmalarını sürdürmektedir.

Güncel İçerikler