Aile teknolojilerine odaklanan yerli girişim Kidolog, 7.5 milyon dolar değerleme üzerinden 600 bin dolar yatırım aldı

Aile teknolojileri alanında çalışmalarını sürdüren yerli girişim Kidolog, 7.5 milyon dolar değerleme üzerinden 600 bin dolar yatırım aldı. Kidolog bu yatırımla birlikte böylece, Temmuz 2021’de 3 milyon TL değerleme üzerinden aldığı tohum öncesi yatırımdan bugüne, değerlemesini yaklaşık 50 kat artırdı.

Son yıllarda büyümesiyle dikkat çeken ve aile teknolojilerine odaklanan yerli girişim Kidolog, 600 bin dolarlık yeni yatırım turunu tamamladı.

Eski yatırımcılarının tamamının katıldığı; ayrıca aralarında Founder One, TT Ventures ve Ceyda Düvenci gibi 10’un üzerinde yeni yatırımcının dahil olduğu yatırım turuyla birlikte şirketin değerlemesi 7,5 milyon dolara yani TL bazında yaklaşık 140 milyon TL‘ye ulaştı.

Online ortamda sağladığı ebeveyn ve çocuk danışmanlığı hizmetiyle Türkiye’de önemli bir açığı dolduran ve bugün itibarıyla 600’e yakın danışmanıyla faaliyet gösteren Kidolog, aldığı bu yeni yatırımla birlikte yurt içi ve yurt dışındaki büyümesine hız verecek. Aile teknolojileri alanında Türkiye’nin ilk unicorn’u olma vizyonuyla çalışmalarına devam eden Kidolog, yurt içinde yeni iş alanlarında organik ve inorganik büyüme fırsatlarının takipçisi olurken, danışmanlığın yanı sıra çocuk gelişimi konusunda farklı proje, uygulama ve atölye çalışmalarını da hizmetleri arasına ekleyecek. Şirket ikinci etapta ise, yurt dışındaki varlığını güçlendirirken İngiltere’nin ardından ABD ve Almanya gibi pazarlarda İngilizce ve Almanca danışmanlık hizmetlerini de devreye almayı planlıyor.

Bu yatırımla birlikte globalleşme

Kidolog kurucuları: Eray Uğurelli, Burak Candan

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Kidolog Kurucu Ortağı ve CEO’su Eray Uğurelli, verdiği demeçte söz konusu bu yatırım turunun, şirket için çok önemli bir büyüme döneminin de başlangıcı olacağını ifade ederken, “Şubat 2021’de 15 bin TL sermaye ile kurduğumuz Kidolog, 2 yıldan kısa bir sürede yaklaşık 140 milyon TL’lik değerlemeye ulaştı. Bu başarının arkasında, dört ana unsurun yarattığı müthiş sinerji yatıyor: Parlak bir fikir; çalışkan, özverili bir ekip; teknoloji tutkusu ve doğru yatırımcı ağı. Bu sinerji, Türk girişimlerinin markalaşma yolculuğunun da anahtarı. Bu yolculukta bizlere destek veren tüm paydaşlarımıza teşekkür ediyoruz” dedi.

Verdikleri danışmanlık hizmetlerinde, ebeveynlerin en çok bilgi aldığı konuların başında çocuklardaki ‘iki yaş sendromu’nun geldiğini belirten Uğurelli, “Aslında bu, girişimlerin gelişim süreçlerini de iyi özetleyen bir metafor. Bir girişimin, özellikle ikinci yıldan sonraki gelişimi, markanın geleceği için de belirleyici role sahip. Bu yüzden de bu yatırım turuyla birlikte, 2023 yılını Kidolog için çok önemli bir dönüm noktası; küresel atılım dönemimizin başlangıcı olarak görüyoruz. Tüm enerjimiz, dinamizmimiz, birbirinden değerli yatırımcılarımızdan aldığımız bilgi birikimimizle, bugüne kadarki başarılarımızı Türkiye’de ve yurt dışında yeni büyüme platformları ve yeni fırsatlarla taçlandıracağız. Tamamen kendi mühendislerimiz ve yazılımcılarımızla geliştirdiğimiz altyapımızla, sadece Türkiye’nin değil, dünyanın önde gelen aile teknolojileri şirketleri arasında yerimizi alacağız.”

Bu yatırımla birlikte hedefi unicorn (turcorn)

Yeni dönemde, çok önemli yatırımcıların da Kidolog ailesine dahil olduğunun altını çizen Uğurelli: “İlk günlerden bu yana bizlerin yanında olan Alesta Yatırım yanında, 10’un üzerinde yeni yatırımcımız bu hikayenin bir parçası olmayı tercih etti. Yatırım Komitesi’nde Faruk Eczacıbaşı ile Sina Afra gibi Türk girişimcilik ekosisteminin önde gelen isimlerinin yer aldığı; İş Bankası bünyesindeki Maxis Girişim Sermayesi Portföy tarafından yönetilen ‘etki yatırım fonu’ Founder One, Türk Telekom’un kurumsal girişim sermayesi şirketi TT Ventures, Türkiye’nin önde gelen inovasyon merkezlerinden İTÜ ARI Teknokent ve Kumkaya Makina gibi lider kurumların yanı sıra Ceyda Düvenci, Yiğit Çavuşoğlu, Emre Gerçek ve Sercan Akkaş gibi bireysel yatırımcıların da katılımıyla birlikte, hedefimiz Türkiye’nin aile teknolojileri alanındaki ilk unicorn’u olmak.”

Globalleşmenin ilk izleri: Almanca ve İngilizce

Yeni dönemde Türkiye’deki başarılarını yurt dışına taşımak istediklerinin de altını çizen Eray Uğurelli: “Türkiye’de büyüyüp gelişmek tabii ki çok önemli. Ama Kidolog hikayesini yurt dışına taşımak; faaliyet gösterdiğimiz alanda Türkiye’den bir küresel marka çıkarmak bizim kuruluşumuzdan bu yana hep hayalimizdi. Şu anda Türki Cumhuriyetler, İngiltere, Fransa, Hollanda gibi yaklaşık 20 farklı ülkeden Türkçe konuşan yüzlerce ebeveyne hizmet veriyoruz. Önümüzdeki dönemde artık Almanca ve İngilizce’yi de Türkçenin yanına ekleyerek, küresel marka yolculuğumuzda önemli bir dönemeci geride bırakmayı hedefliyoruz. Çocuk ve ebeveyn danışmanlığını da bünyesinde barındıran aile teknolojileri, son dönemde tüm dünyada en hızlı büyüyen alanlardan bir tanesi. Biz de Kidolog olarak dünyada bu alanın sembol markalarından biri olmak için yola çıktık. Kararlı ve sağlam adımlarla yolumuza devam ediyoruz.”

Yatırımcılar ne dedi?

Escort Teknoloji Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Özer de konuyla ilgili değerlendirmesinde, “Bağlı ortaklığımız Alesta Yatırım aracılığıyla ilk yatırımcısı olduğumuz Kidolog’un gösterdiği başarılı performansla 1,5 yıl gibi kısa sürede değerini 50 kat artırmasından büyük memnuniyet duyuyoruz. Bu değerli girişimin yeni yatırımdan aldığı güçle, Türkiye ve küresel çapta, aile teknolojileri alanının en iddialı markalarından biri olacağına olan güvenimiz tam.”

Son yatırım turunda Kidolog’un yeni yatırımcıları arasına katılan Founder One’ın Genel Müdürü ve Yatırım Komitesi Üyesi Ali Şahin de, “Hem etki hem de ticari değerlendirmeden geçen adaylarımızla yatırım süreçlerine geçtik. Gerek yarattığı etki gerekse güçlü ekibi ile yatırım yapmak için heyecanlandığımız bir girişim olan Kidolog aynı zamanda imzasını attığımız ilk yatırım olma özelliğini de taşıyor. Eray Bey ve ekibine bu güzel yolculuklarında başarılar diliyoruz” şeklinde konuştu.

Kidolog’da son durum

Kuruluşundan kısa süre sonra Alesta Yatırım’dan 3 milyon liralık tohum öncesi yatırım alan, ardından sırasıyla 10 milyon TL ve 30 milyon TL değerleme üzerinden iki yatırım turunu tamamlayan Kidolog’un değerlemesi, son aldığı yatırımla birlikte yaklaşık 140 milyon TL’ye ulaştı. Kidolog, bu yıl içinde Endeavor BTF, Turkish Collective ve G4A Turkey programlarına seçilmiş; son olarak geçtiğimiz aylarda Türk Telekom iştiraki TT Ventures bünyesinde yürütülen girişim hızlandırma programı PİLOT’a kabul edilmişti. Kidolog, geçtiğimiz günlerde de Avrupa girişimcilik sisteminin en prestijli platformlarından olan Sifted tarafından, aile ve çocuk teknolojileri alanında ‘takip edilmesi gereken’ 22 erken aşama girişim arasında gösterilmişti.

2021 yılının Şubat ayında Eray Uğurelli ve Burak Candan tarafından hayata geçirilen Kidolog, yetişkin bireylere ve ebeveynlere; gebelik dönemi öncesi, gebelik dönemi ve çocuklarını 18 yaşına getirene kadarki süreçte ihtiyaç duyabilecekleri 11 farklı kategoride, 7/24 güvenli online danışmanlık desteği sağlıyor.

Son Yatırımlar

Son İçerikler