Yerli fintech Turan, Türkiye’den Azerbaycan’a komisyonsuz para transferine başladı

Türk Devletlerinin yeni nesil finansal uygulaması olmayı hedefleyen Turan, Türkiye’den Azerbaycan’a saniyeler içerisinde komisyonsuz para transferine başladığını duyurdu.

Türkiye’de yaşayan soydaşlarımıza, kendi dillerinde hizmet veren tek finansal uygulama olan Turan, Türk Devletleri’nde ilk ülke açılımını Azerbaycan ile gerçekleştirdi. Türkiye’den Azerbaycan’daki tüm kartlara saniyeler içerisinde komisyonsuz para transferine olanak sağlayan uygulama bu alanda bir ilki de gerçekleştirmiş oldu.

Türkiye ile Azerbaycan arasında ekonomik ilişkiler, yatırımlar ve iş birlikleri ile güçlenmeye devam ediyor. İki ülke arasındaki ticaret hacminin; 2021’de, 2020’ye göre enerji dahil olmak üzere yüzde 10 oranında artarak 5 milyar doları bulduğu ve 2022’nin 11 aylık döneminde ise 2021’in aynı dönemine göre yüzde 9 oranında arttığı görülüyor. Nihai hedefin ise 15 milyar dolar olarak belirlendiği belirtiliyor.

Turan, 2022 yılının Mayıs ayında kurulmuş bir finansal teknolojiler şirketi olup, tüm Türk Devletlerinde yaşayan kullanıcıların yararlanmasını sağlayacak yeni nesil bir finans uygulaması olma hedefiyle çalışmalarını sürdürmektedir.

Türkiye, Azerbaycan arasında toplamda karşılıklı olarak 30 milyar doları bulan bir yatırım hacmi söz konusu. 2022 yılı sonu itibariyle Türkiye’de ikamet eden 68 bini aşkın Azerbaycan vatandaşı bulunuyor. Bu vatandaşların en önemli sorunlarından birinin de ülkelerine para transferi sürecindeki zorluklar olarak biliniyor.

Turan, Türkiye ve Azerbaycan arasında gerçekleşen hem finansal hem sosyal etkileşimlerin en güçlü olduğu dönemde, para transferi sürecindeki zorluklara dijital bir çözüm sunarak, iki ülke arasındaki ekonomik ilişkileri daha da güçlendirmek için büyük bir fayda sunuyor.

Türkiye ile başlayan yolculuğumuzu kısa sürede Azerbaycan’a ulaştırmanın mutluluğunu yaşıyoruz

Turan’ın Azerbaycan açılımı ile ilgili konuşan Turan Kurucusu ve CEO’su Özgür Bayraktar: ‘Turan ile Türk Devletleri’ni ekonomik olarak birbirleriyle yakınlaştırmak en önemli hedeflerimizden biri. Bu vesile ile Türkiye ile Azerbaycan arasında daha önce yapılmamış bir şekilde tamamen çağımızın gerekliliğinde, dijital dünya odaklı bir para transferi geçidi kurmanın mutluluğunu yaşıyoruz. 2023 yılında Özbekistan’a da komisyonsuz para transferini başlatmayı hedefliyoruz’’ dedi.

Türk Devletleri’nin finansal uygulaması olmayı hedefleyen Turan 2022 yılı Ekim ayında 45 milyon TL değerleme üzerinden tohum öncesi yatırım almıştı.

Güncel İçerikler