Entegrasyon süreci tamamlayan yerli girişim Portuma, oyun içi reklamlara başladı

Oyunların içerisine reklamlar entegre etmek için çalışmalar yapan Portuma, test sürecinin tamamlanmasının ardından oyunlara gelmeye hazırlanıyor.

Oyun içi yerli reklamcılık girişimi Portuma, yapılan testler ve entegrasyon sürecinin tamamlanmasının hemen ardından oyun içi reklamlara başladığını duyurdu. Artık oyun oynarken birbirinden farklı ve dikkat çekici reklamların oyun içerisinde görünmesi bekleniyor.

Portuma, ilk olarak Axell Studio’ya ait Wonder Racer oyununun Android versiyonunda onaylanan reklamların, sırasıyla tüm oyunlara entegre edileceğini açıkladı. Portuma geçtiğimiz günlerde birçok global reklamveren ve oyun stüdyosu ile anlaşmalarını duyurmuştu.  

Portuma, dünyada sayılı şirketin başardığı SDK teknolojisi ile oyun içi reklam gösterimlerini mümkün kıldı ve reklamları yayına aldı. Yeni entegrasyon süreci ve global anlaşmaları ile Portuma, an itibariyle aralarında Adjust, Admixer, Adsyield ve LoopMe’nin de bulunduğu 26 küresel reklam altyapı sağlayıcısı ile entegre olmuş oldu. Portuma’nın entegrasyon sonrası reklam alanlarında Samsung, Apple, THY, IABW gibi büyük markaların reklamları gözüktü. 

Portuma; Axell Studio, Happy Crab Games, Game Factory, Pollux Games ve Spektra Games ile anlaştığını daha önce duyurmuştu. Portuma entegrasyonların tamamlanması ile birlikte 177 ülkede 300 milyon indirmeye ve 5 milyon aktif günlük kullanıcıya ulaştığını belirtti. 

Portuma CEO’su Ozan Emrah Ünal, 2021’de 7 milyar dolar olan oyun içi reklam sektöründe bu yıl, pazarın %5’ini domine etmek istediğini belirtti. Emrah Ünal, “Yaptığımız rakip analizine göre Portuma, fillrate noktasında rakiplerinden önde konumda ve partnerlerine daha sürdürülebilir bir gelir inşa ediyor. Portuma’da şu an 1000 gösterim başına ödediğimiz ücret ve fillrate oranlarımız ile rakiplerimizden pozitif yönde ayrılıyor.” Sözlerine yer verdi. 

Portuma’nın yatırımcısı ve strateji partneri olan Game Factory kurucusu Murat Kahraman, oyun içi reklamcılığın oyun stüdyoları arasında yeni bir gelir modeli yarattığını, özellikle Portuma’nın oyun deneyimini bozmadan göstermiş olduğu reklamların oyun stüdyolarına ciddi kazançlar sağlayacağını ifade etti. 

Portuma’nın stratejik danışmanlarından biri olan Oyunder Başkanı Tansu Kendirli ise Türkiye’de oyun sektörü dışında kendi teknolojisini geliştiren Portuma’yı desteklediklerini, gelişen oyun ekosisteminde katma değer sağlayan bir servisin, bir Türk şirketten doğmuş olmasının büyük önem taşıdığını söyledi. 

Güncel İçerikler