BDDK, Türkiye’nin ilk dijital mevduat bankası FUPS Bank’ın kuruluşuna izin verdi

Kullanıcılarına ödeme yöntemleri konusunda kolaylıklar sağlayan FUPS, 1.5 milyar TL sermayeyle “FUPS Bank A.Ş.” yi kurdu.

Kullanıcıların bütçesini yönetmeye yardımcı olan yerli fintech girişimi FUPS, faaliyet alanını genişletmeye hazırlanıyor. BDDK tarafından yapılan açıklamada FUPS, 1.5 milyar TL kuruluş sermayesiyle FUPS Bank A.Ş. Türkiye’nin ilk dijital mevduat bankasını kurdu.

FUPS, para transferi, fatura/abonelik ödemeleri, sanal ve fiziksel kart ile ödeme, e-pin (oyun, video, film, müzik platformları) alışverişleri, ortak ödeme ve uçtan uca bütçe yönetimi gibi finansal işlemleri 7/24 kesintisiz, güvenle, kolayca ve ücretsiz yapmayı sağlıyor. Geçtiğimiz mart ayında fiziksel ve sanal karta ek olarak hızlı ve kolay bir kart alternatif geliştiren FUPS, TR Karekod uyumlu FUPS QR Kart, kart taşımadan teması en aza indiren bir ödeme fırsatı sunduğunu açıkladı.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun 29 Eylül 2022 tarihli ve 31968 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan kararına göre, 1.5 milyar TL kuruluş sermayeli ve “FUPS Bank A.Ş.” unvanlı bir dijital mevduat bankası kurulmasına izin verildi. Söz konusu karar, Dijital Bankaların Faaliyet Esasları ile Servis Modeli Bankacılığı Hakkında Yönetmelik kapsamında verilen ilk dijital mevduat bankası kuruluş izni niteliğini taşıyor.

FUPS Bank A.Ş.’nin yüzde 99’undan fazlasına sahip olması öngörülen kurucusu konumundaki Lydians Elektronik Para ve Ödeme Hizmetleri A.Ş., Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından 10 Eylül 2020 tarih ve 10952/20551 sayılı karar ile yetkilendirilmiş lisanslı bir elektronik para kuruluşu ve “FUPS” markası adı altında faaliyet gösteriyor. Bu bağlamda, finansal teknoloji dünyasının yakından tanıdığı FUPS, Bankalararası Kart Merkezi (BKM) ve Principal statüde VISA üyesi olmasının yanı sıra, Payment Card Industry (PCI) ve Data Security Standart (DSS) sertifikasyonlarına da sahip bulunuyor. Ödeme hizmetleri ve elektronik para sektöründe “Seç Seç”, “İkili Hesap”, “Böl Böl” ve “QR Kart” gibi kullanıcı dostu inovasyonlara imza atan FUPS’un bankacılık sektöründe de Türkiye’nin ilk dijital mevduat bankası olarak yenilikçi uygulamaların önünü açması bekleniyor.

Kuruluş izni verilen FUPS Bank A.Ş., BDDK’dan faaliyet izni almasını müteakip Bankacılık Kanunu ve ilgili Yönetmelik tarafından izin verilen tüm bankacılık işlemlerini yalnızca dijital kanallardan gerçekleştirebilecek.

Son İçerikler