Gereksiz telefon kullanımını azaltan Focused Pupa, 1.2 milyon TL yatırım aldı

Kullanıcılarının telefonda geçirdiği süreyi azaltmayı hedefleyen yerli girişim Focused Pupa, kitle fonlama ile katıldı turda 1.2 milyon TL yatırım aldı.

Kullanıcılarının gereksiz telefon kullanım alışkanlıklarını olumlu yönde değiştirmelerine yardımcı olan, telefondan uzakta geçirilen vakti sosyal fayda tokeni PupaCoin’e dönüştüren Focused Pupa, 8 milyon TL değerleme üzerinden 1.2 milyon TL yatırım aldı.

Mehmet Aydın, Hakan Ak, Serdar Yılmaz ve Kemal Serkan Yıldırım tarafından 10 ay önce kurulan Focused Pupa, kitle fonlama platformu Fonangels üzerinden başlatılan kampanyada şirketin yüzde 15’i için 1.2 milyon TL topladı ve bu yatırım turuna 225 yatırımcı katıldı.

Bir mobil uygulama olan Focused Pupa kullanıcılarının gereksiz telefon kullanım alışkanlıklarını olumlu yönde değiştirmelerine yardımcı olan, telefondan uzakta geçirilen vakti sosyal fayda tokeni olan PupaCoin’e dönüştüren ve biriktirilen PupaCoin’ler ile sosyal sorumluluk projelerine ücretsiz bağış yapmalarını sağlayan yeni nesil bir odaklanma uygulamasıdır. Sistem ise şöyle işliyor: Focused Pupa’yı indiren kullanıcılar için motive edici faktörler kullanılıyor. Motive edici sistemlerin başında PupaCoin geliyor. PupaCoin için telefon üzerinden odaklanma seansları düzenleniyor. Bu seansları başarı ile tamamlayan kullanıcılara PupaCoin veriliyor. PupaCoin bir sosyal fayda tokeni. Ve bu tokenle Focused Pupa’nın işbirliği yaptığı sosyal fayda sağlayan sivil toplum kuruluşlarının projelerine ücretsiz olarak bağış yapılabiliyor. Kullanıcılar telefonlarından uzak kaldıkları zamanlarda da PupaCoin kazanabiliyor. Çünkü o zamanlarda da verimli vakit geçirmeleri için kendilerine zaman ayırmış oluyorlar.

Global pazarda büyüyecekler

Focused Pupa uygulaması şu ana kadar 400 binden fazla indirme sayısına ulaştı. Geride kalan 10 ayda 5 binden fazla kullanıcının adresine kargo ile ödül gönderimi de gerçekleştirildi. Ödüllerin büyük kısmı sınav hazırlık kaynakları ve okuma kitaplarından oluşuyor. Kurucu ortaklar, yatırımdan elde ettikleri 1.2 milyon lira ile hem Türkiye’de hem de global pazarda büyümeyi planlıyorlar. Uygulama 25 Temmuz itibariyle tüm dünyada İngilizce olarak kullanıma sunuldu.

Konuyla ilgili demeç veren BTM genel müdürü İbrahim Elbaşı, “BTM girişimcileri topluma fayda yaratabilecek ve ticarileşme potansiyeli olan girişimler geliştiriyor. Bunun sonucunda da yatırımcı ile buluşmaları da kolay oluyor. Bir değil tam 225 yatırımcı ile buluşmuş olan Focused Pupa ise bunun güzel bir örneği. 225 yatırımcı Focused Pupa’da ciddi bir gelecek gördükleri için bu yatırımı gerçekleştirdi. Bu örneklerin çoğalmasını arzu ediyor, bunun için girişimcilerimizi ve girişimlerimizi desteklemeye devam ediyoruz” dedi.

Son İçerikler