İşe alım süreçlerini yapay zeka ile geliştiren Hirize, Startupfon liderliğinde yatırım aldı

Startupfon, Amerika odaklı işe alım süreçlerini yapay zeka teknolojisi ile optimize eden ve kısaltan data as a service girişimi Hirize’a yatırım sürecini tamamladı.

Yapay zeka teknolojisini büyük veri ile buluşturarak işe alım süreçlerinde göz önünde bulundurulan çalışan-işveren uyumu, teknik yeterlilik ve donanım, çalışma biçimi, çalışanın şirket çalışanı olarak geçireceği ortalama süre tahmini ve mülakat süreci gibi unsurları otonom hale getirme hedefiyle yola çıkan Hirize, Startupfon liderliğinde yatırım aldı.

Yatırım turuna Startupfon ile birlikte; APX (Axel Springer & Porsche), DOMiNO Ventures ve Sankonline da katıldı.

Esranur Kaygın ve Eren Yaşarkurt tarafından 2021 yılında kurulan Hirize, Özellikle yüksek sayıda çalışana sahip ve dolayısıyla daha fazla ve sürekli biçimde işe alım ve işten çıkarma operasyonu gerçekleştirilen kurumsal firmaların insan kaynakları departmanlarında gerçekleşen beşeri süreçleri çok daha kolay ve efektif hale getiriyor.

ABD merkezli Hirize, işe alım süreçlerinde yoğun olarak kullanılan platformlarla da entegre çalışarak insan kaynakları departmanlarının kullandığı anahtar kelime taraması gibi geleneksel yöntemler yerine görüntü işleme gibi yenilikçi metodlar sayesinde kişinin özgeçmişini daha efektif ve doğru şekilde değerlendirip beşeri unsurlardan doğan hata payını minimal hale getirmektedir. Bu sistem aynı zamanda başvuruda bulunan adayın özgeçmişindeki bilgilerinin verimli şekilde işlenmesi sayesinde çalışan adaylarına fayda sağlamaktadır. Böylelikle Hirize, işe alım süreçlerini analitik bir düzleme taşıyarak hem işveren hem de adaylar için matematiksel içgörüler oluşturulmasına ve insan faktörünün halihazırda baskın olduğu işe alım sürecini insan gücü tekelinden uzaklaştırmayı hedeflemektedir.

Hirize, halihazırda 22.9 milyar dolar büyüklüğe sahip ve yakın gelecekte 35.5 milyar dolar hacme ulaşması beklenen İnsan Kaynakları Teknolojileri pazarında gerçekleştirilen yatırım ile birlikte ekibini genişletmeyi, halihazırda yüzde 89 düzeyindeki yapay zeka başarısının maksimize edilerek %95 başarı oranının yakalanmasını, beta aşamasındaki projeyi canlıya çıkararak büyük cirolara ulaşmayı ve sunulan servisin uzun vadede oluşturacağı veri kütüphanesi sayesinde gelecekte kendini bir big data girişimi olarak konumlandırmayı hedeflemekte.

Hirize Kurucu Ortağı Esranur Kaygın, egirişim’e verdiği demeçte; “Şu an beta aşamasında olduklarını; bu sürece ABD pazarındaki birçok girişim ile birlikte Slack, Amazon, Figma gibi büyük teknoloji şirketlerinin katılmakta olduğunu ve yatırımın Hirize’ın ABD ekibini genişletmek ve pazara giriş stratejisini desteklemek için kullanılmasını hedeflediklerini” belirtti. Yatırım turunda yer alan Startupfon’un General Partner’ı Gülsüm Çıracı,” insan kaynakları teknolojilerinin değişim içerisindeki çalışma hayatında önemli bir yeri olduğunu ve Hirize gibi tecrübeli kurucu ekibe sahip ve sektör ihtiyaçlarını anlayan bir girişimin yatırımcısı olmaktan dolayı heyecanlı olduklarını” dile getirdi.

Güncel İçerikler