Açık bankacılık çözümü Finekra ile Architecht, API platformu Airapi kapsamında ortak çözüm sunacak

Finansal teknoloji sektöründe faaliyet gösteren Architecht, PSD2 uyumlu açık bankacılık ürünü Airapi ile fintech işbirliklerini güçlendiriyor. Bu kapsamda PolynomTech tarafından geliştirilen Finekra açık bankacılık çözümü ve Architecht arasında bir işbirliği protokolü imzalandı. Gerçekleştirilen protokol ile iki kurum açık bankacılık faaliyetlerindeki güçlerini birleştirdiklerini duyurdu.

Türkiye ve yurt dışında birçok banka ve finans kurumunun teknolojik altyapı süreçlerini tasarlayan Architecht, yakın zamanda lansmanını gerçekleştirdiği Açık Bankacılık ve API Yönetim Platformu Airapi ile fintech işbirliklerini güçlendirmeye devam ediyor.

Bu kapsamda bankalarla ve muhasebe programlarıyla entegre çalışan, finansal süreçleri otomatikleştiren, fintech geliştiricileri için tek API ile tüm bankalara erişim sağlayan yeni nesil açık bankacılık çözümü olan Finekra ile Architecht arasında bir işbirliği protokolü imzalandı.

Hatırlatmak gerekirse Finekra, bu yılın Nisan aynıdan Mindvest ile bir yatırım turunu tamamlamıştı.

Architecht’in Teknopark İstanbul’daki ofisinde gerçekleştirilen imza töreninde Architecht Genel Müdürü Ökkeş Emin Balçiçek, konuyla ilgili verdiği demeçte “Geçtiğimiz ay lansmanını gerçekleştirdiğimiz PSD2 uyumlu Açık Bankacılık ve API Yönetim Platformumuz Airapi, bankaların ve çeşitli finansal kuruluşların API’lerini tek bir platform üzerinden dış dünyaya güvenli ve yönetilebilir bir şekilde açmalarını sağlıyor. Ürünümüz, Türkiye için TCMB Açık Bankacılık standartları, yurtdışı için de PSD2 ve Berlin Grup Açık Bankacılık standartları ile ilgili tüm regülatif beklentileri karşılıyor. Finekra ise toplam 26 banka ile entegre bir şekilde hesap hareketleri, fatura ödemeleri, POS raporları, toplu ödeme, doğrudan borçlandırma sistemi, tahsilat yönetimi ve çek-senet entegrasyonu gibi geniş bir yelpazede hizmet sağlıyor ve bu hizmetlerin tamamı için hazır API’ler sunabiliyor. İşte bu işbirliği, API platformumuz Airapi’yi Finekra’nın hazır API’leriyle birleştirerek müşterilerimize uçtan uca çözüm sağlamak noktasında bizi birkaç seviye ileri taşımak amacı ile gerçekleştirildi.” dedi.

Ayrıca Balçiçek: “Türkiye’de açık bankacılık ekseninde inovatif yeni ürünlerin geliştirilmesini sağlayacak bu öncü hareketle biz açık bankacılık konusundaki regülasyon gücümüzü açık bankacılık hizmetleri ile birleştirmek yönündeki çalışmalarımıza hız kesmeden devam edeceğiz ve Airapi üzerinde bir API market oluşturma yönünde yeni fintech işbirlikleri ile ilerleyeceğiz. Bu anlamda vizyonumuz ve aksiyon planlarımız çok net ve fintechleri işbirlikleri için masaya davet ediyoruz.” açıklamasını tarafımıza yaptı.

Finansal teknolojiler sektöründeki son gelişmeleri takip ediyoruz ve sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

Güncel İçerikler