Latin Amerika merkezli Kavak, Mehmet Çelikol liderliğinde Carvak adı ile Türkiye pazarına girdi

Hayata geçirdiği model ile ikinci el otomotiv sektörüne yön veren şirketlerden biri olan ve 8,7 milyar dolar değerle Latin Amerika merkezli girişim Kavak, Türkiye pazarına Carvak markası ile girdi.

Hızlı büyüyen girişimlerden Kavak, Türkiye pazarına girdi. Latin Amerika dışındaki ilk yatırımını Türkiye’ye yapan şirket, 2025 yılı sonuna kadar 300 binden fazla aracın satışını gerçekleştirerek, Afrika, Ortadoğu ve Doğu Avrupa’nın en büyük ikinci el otomotiv şirketi olmayı hedefliyor.

Kavak, Türkiye’deki faaliyetlerine Mayıs ayı itibariyle Carvak markası ile başladı. 500 personeli ile ikinci el araç alım, satım ve yenileme faaliyetlerine başlayan Carvak, kısa sürede bin kişinin üzerinde istihdam planlıyor. İstanbul’da bulunan showroom’larına ek olarak Türkiye’nin çeşitli illerindeki araç alım ve satım noktaları ile yaklaşık bin aracı müşterilere sunan CARVAK, geçtiğimiz dönemde aylık 2 bin araç kapasiteli yenileme merkezini İstanbul’da faaliyete geçirdi.

Carvak Türkiye İcra Kurulu Başkanı (CEO) Mehmet Çelikol, kurulduğu 2016 yılından bu yana her yıl yüzde 100’ün üzerinde büyüyen Kavak’ın altı yılda ulaştığı 8,7 milyar dolar değer ile Latin Amerika’nın en değerli özel start-up şirketi konumunda olduğunu hatırlattı. Veri ve teknoloji temelli modeli ile Latin Amerika’da elde ettikleri başarıyı Türkiye’de de yakalamak istediklerini anlatan Çelikol, ikinci el otomotiv sektörünün güven ve şeffaflık ihtiyacını, hız ve teknolojiyi bir araya getirip müşteri ve paydaşlarında yüksek memnuniyet yaratarak karşılamayı hedeflediklerini söyledi.

Mehmet Çelikol

Çelikol, sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye, Amerika ve Çin’den sonra dünyanın en büyük ikinci el araç pazarı. Buna ek olarak yüzde 15 araç sahipliği ile potansiyeli de çok yüksek. Sahip olduğumuz potansiyel ve Latin Amerika dışında girdiğimiz ilk ülke olması açısından Türkiye bizim için ayrı ve özel bir öneme sahip. Yatırım, istihdam ve hizmet kalitesi başta olmak üzere sektörün her alanında öncü ve lider olma doğrultusunda adımlarımızı hızlandırıyoruz. Ülkemizin yatırım ortamına ve istihdamına katkımız, önümüzdeki yıllarda artarak devam edecek. Kısa sürede, hem ikinci el araç alım, satım ve kullanma deneyimini muhteşem halde getirerek, Türkiye’deki ikinci el otomobil pazarının en önemli oyuncularından biri olacağız. Carvak olarak, uzun vadeli stratejimizin bir parçası olarak, Türkiye’de 2025 yılı sonuna kadar 300 binden fazla aracın satışını gerçekleştirmeyi ve Doğu Avrupa, Afrika ve Ortadoğu’nun en büyük ikinci el otomotiv şirketi olmayı hedefliyoruz.”

Başta Vialand AVM, MetroCity, Maltepe Park AVM ve Hilltown Küçükyalı AVM’de olmak üzere toplam 18 araç alım satın noktası ile faaliyetlerine başladıklarını ifade eden Mehmet Çelikol, CARVAK’ın portföyünde şimdiden yaklaşık bin adet araç bulunduğunu söyledi. CARVAK araçlarının yenilenme sürecine duydukları güvenle müşterilerine 15 aya kadar garanti imkânı sunduklarını belirten Çelikol, yerinde ve hızlı finansman, kasko ve sigorta seçenekleri ile müşterilerinin hayatını kolaylaştırdıklarını ifade etti.

Latin Amerika’nın en değerli startuplar’ından

Faaliyetlerine ilk olarak Meksika’da başlayan Kavak, şirket CEO’su Carlos Garcia Ottati’nin liderliğinde, 2020 yılında Arjantin ve 2021 yılında Brezilya pazarına girdi. KAVAK, 2020 yılının Ekim ayında 1,15 milyar dolar değerle Meksika’nın ilk unicorn’u olma başarısını gösterirken, devamında katlanarak büyümeye devam etti ve sadece bir yıl sonra 8,7 milyar dolar değere ulaştı.

Kurulduğu 2016 yılından bu yana 1,6 milyar doların üzerinde yatırım alan KAVAK, Latin Amerika’nın en değerli start-up şirketi olmak özelliğini taşıyor ve aralarında Softbank, Greenoaks, DST Global, Kaszek Ventures, QED Investors, General Atlantic, D1, Ribbit, Bond, General Catalyst ve Founders Fund’ın bulunduğu dünyanın en önemli yatırımcıları tarafından desteklenmeye devam ediyor.

Şu anda 4 ülkede 85 merkezi, 8.500’ü aşkın çalışanı ve portföyündeki 40.000 araçla müşterilerine hizmet veren Kavak, dünyanın en önemli ikinci el araç alım satım ve yenileme şirketi olmayı hedefliyor.

Güncel İçerikler