Take Off
Konu:

Meta, Güney Afrika’da haksız rekabet sebebiyle soruşturmayla karşı karşıya

Meta'nın, GovChat ve #LetsTalk gibi yerel Güney Afrika girişimleriyle WhatsApp Business API'ını paylaşmaması, şirketi Güney Afrika'da bir kovuşturmayla karşı karşıya bıraktı.

Meta, Güney Afrika’da bir kovuşturmayla karşı karşıya. Güney Afrika’daki Rekabet Komisyonu Meta’nın, hükümetin girişimi olan GovChat ve #LetsTalk uygulamalarının, WhatsApp Business API‘ını kullanmasını engelleme niyetinde olduğunu tespit etti. Bunun üzerine Meta, Güney Afrika’da bir kovuşturmayla karşı karşıya kaldı.

Mart 2021’den bu yana girişimlere karşı haksız rekabet davranış iddialarını araştıran gözlemci, Meta’yı kovuşturma için Rekabet Mahkemesi’ne sevk etti. Gözlemci sevkinde, Meta’nın azami cezaya çarptırılmasını tavsiye etti. Bu da şirketin ABD’deki yerel cirosunun %10’una tekabül ediyor.

Metaverse

Komisyon, Meta’nın GovChat ve #LetsTalk’ı Temmuz 2020’den bu yana WhatsApp Business API’ını kullanmasını engellemekle tehdit ettiğini iddia ediyor. Komisyon ayrıca, Meta’nın, girişim tarafına veri kullanımına haksız kısıtlamalar getirdiğini ve girişimin, Meta’nın ürünleriyle potansiyel olarak rekabet edebilecek yeni ürünler ve hizmetler geliştirme kabiliyetini sınırladığını ekliyor.

GovChat, 2018’de Güney Afrika hükümeti tarafından gerçek zamanlı iletişimi kolaylaştırmak için WhatsApp Business API’ını kullanan bir uygulama olarak ortaya çıktı. Uygulamanın şu anda 8,7 milyon aktif kullanıcısı var ve devlet verilerine göre uygulama, 582 milyondan fazla mesajlaşmaya olanak tanıdı.

Platform genel olarak sivil konularda uyarı ve şikayet merkezi olarak kullanılıyor. Ancak GovChat, hükümet tarafından Covid pandemisi sırasında acil durum desteği de dahil olmak üzere sosyal güvenlik uygulamalarının yerine geçmek için de kullanıldı. GovChat platformu üzerinden 13,3 milyondan fazla destek başvurusu yapıldı.

Küresel olarak baktığımızda, Meta olası haksız rekabet durumları için çeşitli incelemelere tabi tutuluyor. Daha geçen hafta, Avrupa Komisyonu, Meta ile Google arasında çevrim içi görüntülü reklamcılık hizmetleri sağlayan “Jedi-Blue” isimli bir anlaşmanın Avrupa Birliği rekabet kurallarını ihlal edip etmediğini araştırmak için resmi bir soruşturma başlattı.

 

Son İçerikler