Finans mühendisliğine odaklanan yerli girişim Riskoptima, 1 milyon dolar değerleme üzerinden yatırım aldı

Finans mühendisliği şirketi Riskoptima, Keiretsu Forum Türkiye melek yatırımcıları Figen Korun ve Çağrı Doğançay’dan 1 milyon dolar değerleme üzerinden yatırım aldı.

Finans Mühendisliği şirketi Riskoptima, geçtiğimiz 2,5 yıl boyunca ARGE yaparak geliştirdiği Yapay Zeka destekli İstatistiksel Arbitraj algoritması ile akla gelebilecek her türlü finansal enstrümanın içinde yer alabildiği, riski düşük, getirisi şaşırtıcı derecede yüksek portföyler oluşturuyor.

Riskoptima Finansal Teknolojiler A.Ş.’nin kurucu CEO’su Doç. Dr. İlkay Boduroğlu şöyle konuştu: “Riskoptima’nın rol modeli, 2008’de Palo Alto’da kurulan ve 2022’de UBS’e 1,4 milyar dolara satılan Wealthfront şirketidir.” 2002 yılında, Boğaziçi Üniversitesi Finans Mühendisliği Executive Programı’nın kurucuları arasında olup, ‘Finansta Yapay Zeka’ dersini Türkiye’de açan ilk öğretim üyesi olan Boduroğlu 2,5 yıl önce üniversiteden ayrılarak Riskoptima’yı kurdu.

Riskoptima, kendi geliştirdiği algoritmasıyla ortaklarının parasını çalıştırırken, ulusal ve uluslararası hisse senetleri, emtia vadeli işlemleri, forex, kripto paralar ve hatta uluslararası opsiyon kontratları da içeren portföyler açıyor ve dinamik olarak yönetiyor. Ayrıca Riskoptima, bir portföy yönetim şirketiyle yaratılacak sinerji sayesinde oluşturulacak yatırım fonlarını, TEFAS ve BEFAS üzerinden yatırımcılara ulaştırmayı planlıyor. Şirket, bu fonların satışından elde edilecek fon işletim ücretinin paylaşımı sayesinde de kendine gelir yaratacak.

Bunun yanı sıra, Riskoptima, Hedge Optimizer yazılım hizmeti (SaaS) sayesinde, ithalat ve ihracat yapan şirketlere, ithal ham madde fiyatlarının 3 ay önceden en az riskle hedge edilmesi ve ihraç ürün fiyatlarının da 6 ay önceden optimal olarak belirlenmesi için danışmanlık veriyor. “Bu yazılım hizmetimiz sayesinde Türkiye’nin Dış Ticaret Açığını azaltacağız” gibi iddialı bir yaklaşımda bulunan Boduroğlu, “Keiretsu Forum Türkiye melek yatırımcılarından 1 milyon dolar değerleme üzerinden aldığımız yatırımla yeni Finans Mühendisliği ARGE projelerine girişeceğiz ve Deep Learning’e öncelik vereceğiz” dedi.

Riskoptima’nın rakiplerinden en önemli farkı; kendi iş modelinin “arbitraj” (risksiz kazanç) sözcüğünün bir varyasyonuyla başlaması. Riskoptima’nın odaklandığı “İstatistiksel Arbitraj”, en az 11-12 tane farklı finansal enstrümandan oluşan ve piyasa dinamiklerinden ‘belli bir süre boyunca’ etkilenmeyen dinamik portföylerden elde edilen çok düşük riskli kazanca verilen isim olarak öne çıkıyor. Portföy yönetim sürecinde şirketin kendisine ait (proprietary) Yapay Zeka modülü ve ileri Ekonometrik modeller kullanılmakta.

Güncel İçerikler