Konu:

Vehbi Koç Vakfı ve İş Bankası’ndan yeni program: Etki Girişimciliği Programı

İki kurum, Koç Üniversitesi Girişimcilik Araştırma Merkezi KWORKS ve Bankanın ana destekçisi olduğu Workup Girişimcilik Programı tarafından, Türkiye Sosyal Girişimcilik Ağı katkılarıyla yürütülecek Etki Girişimciliği Programı’nı (EGP) başlattı.

Vehbi Koç Vakfı ve Türkiye İş Bankası, daha yaşanabilir bir dünyayı odağına alan girişimler için iş birliğine gitti. İki kurum, bu kapsamda, sosyal ve çevresel etkiyi teknoloji ile ölçeklendirip yeni bir dünya yaratma vizyonuyla hareket eden girişimlere yönelik Etki Girişimciliği Programı‘nı başlattı.

Koç Üniversitesi Girişimcilik Araştırma Merkezi KWORKS ve İş Bankası’nın ana destekçisi olduğu Workup Girişimcilik Programı tarafından, Türkiye Sosyal Girişimcilik Ağı (TSGA) katkılarıyla yürütülecek Program; nitelikli eğitim, sağlıklı ve kaliteli yaşam, iklim, erişilebilir ve temiz enerji, sürdürülebilir şehir ve topluluklar gibi alanlarda çevresel ve sosyal etki yaratan veya yaratma potansiyeline sahip teknoloji tabanlı girişimlerin ölçeklenmesine destek olmayı amaçlıyor. Böylelikle, çevresel ve toplumsal sorunlara sürdürülebilir çözümler üretilmesine katkıda bulunulmuş olacak.

Vehbi Koç Vakfı Genel Müdürü Cihan Özsönmez, programa ilişkin yaptığı açıklamada, “Yeni bir çağın başındayız. Dünyamız toplumsal ve çevresel bakımdan büyük bir sınav veriyor. Geleceği inşa ederken bir yandan kar odaklı bir yandan da topluma katkı ve hayırseverlik bakış açısını aynı potada buluşturmak daha da önem taşıyor. Bu noktada sivil toplum ve özel sektörün bir arada hareket etmesine büyük ihtiyaç var. Ayrıca çağımızın giderek karmaşıklaşan sorunlarına sürdürülebilir çözümler getirecek yeni modellerin gerekliliğine inanıyoruz.” dedi.

İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran da “Biz, kurulduğumuzdan bu yana girişimleri hep destekleyen bir kurum olduk. Bu kez de Vehbi Koç Vakfı ile birlikte etki girişimciliği konusunda güç birliği oluşturuyoruz. Bu sayede ülkemiz açısından çevresel ve toplumsal sorunlara çözüm üreten, bu yönde değer yaratan girişimlerin büyümesine destek olacağız. Bu girişimlerin ülkemize sağlayacağı katkılarla daha yaşanabilir, sürdürülebilir bir dünyaya kavuşacağız” dedi.

Kaynak arayan, fikri ve iddiası olan girişimler 15 Mart’a kadar başvurabilecek

Etki Girişimciliği Programı (EGP), yenilikçi, yaratıcı, eşitlikçi, etik yaklaşımı ve sağlam iş modelleri olan, teknolojiyi etkin kullanan / teknolojiyi geliştiren, ileri seviye girişimlerin sosyal etkilerini ve finansal getirilerini artırmaları için ihtiyaç duydukları özgün desteği sağlamayı ve sorumlu yatırımcılarla buluşturmayı hedefliyor.

Program başvuruları etkigirisimciligi.com web sitesi üzerinden yapılabiliyor. Başvuruların 15 Mart 2022 tarihine kadar açık olduğu Programa; destek, kaynak arayan, fikri ve iddiası olan girişimler başvurabilir.

Mart ayında sonuçları açıklanacak başvurularda yer alan tüm girişimler, takım, yenilik, ürünün uygulanışı, pazar stratejisi, pazar büyüklüğü, pazar rekabeti, ölçeklenme kapasitesi ve programla uyumluluk kriterleri göz önünde bulundurularak değerlendirilecek.

Girişimler, program sonunda yatırımcılarla buluşacak

Nisan-Temmuz 2022 döneminde gerçekleşecek hızlandırma programı, 16 hafta süren yoğun mentorluk sürecini kapsıyor ve 3 aşamadan oluşuyor. Programın ekosistem yaratma amacıyla düzenlenen tanıtım günü olan Info Day ile başlayacak. Birinci aşamada girişimler ürün ya da hizmetlerinin piyasayla uyumunu, etki odağı ve iş modelini yeniden değerlendirecekler. Bu aşamada ekipler iş modellerini doğrulayacaklar. İkinci aşamada girişimler sundukları çözümü müşteri ve pazar koşullarına daha uyumlu bir hale getirmek amacıyla en yalın çözümlerini geliştirecekler.

Son aşama ise çözümlerin pazara sunularak satışların artırılması ve yatırım arayışı süreçlerini kapsayacak. Böylece, Programa dahil olan girişimler yatırımcılarla buluşacak ve bu aşamada Vehbi Koç Vakfı ve İş Bankası gerekli desteği sağlayacak.

Tüm bu süreçlerin sonunda, girişimlerin yatırımcılarla ve ekosistemdeki aktörlerle buluştuğu bir günlük Impact Day etkinliği ile girişimler mezun edilecek. Katılmaya hak kazanan girişimciler, Şişli’deki KWORKS ve Kolektif House Levent’teki Workup çalışma alanlarını program boyunca kullanabilecek.

FinTech

Son İçerikler