Market kasalarını ATM’ye dönüştüren yerli çözüm: NakitBasit

FinTech girişim kurucusu insha Ventures, geliştirdiği inovatif ürünlerle bireylerin hayatını kolaylaştırmayı sürdürüyor. Insha Ventures tarafından hayata geçirilen NakitBasit ile kullanıcılar artık nakde ihtiyaç duyduğu her an ATM’ye gerek kalmadan zincir marketlerden, perakende satış noktalarından, fatura ödeme merkezlerinden veya para transfer merkezlerinden cep telefonları aracılığıyla hesabında bulunan parayı çekebilecek.

FinTech girişim kurucusu olarak 2020 yılında faaliyetlerine başlayan insha Ventures, yeni nesil finansal teknoloji ürünlerine bir yenisini daha ekledi. Insha Ventures’ın yeni FinTech markası NakitBasit; zincir marketlerden perakende mağazalara, fatura ödeme merkezlerinden para transfer merkezlerine çok sayıda noktayı adeta ATM’ye dönüştürüyor.

Türkiye’de bir ilk olan uygulama üzerinden kullanıcılar kasalarda cep telefonları aracılığıyla hesabında bulunan parayı çekebilirken, önümüzdeki dönemde para yatırma ve fatura ödemenin yanı sıra para transferi de gerçekleştirebilecek.

“Hedef ilk etapta 10 bin noktayı aşmak”

Insha Ventures Genel Müdür Vekili Hasan Sami Bayansar: “Insha Ventures olarak 9 FinTech girişimimizden biri olan, ATM’lere bir alternatif olarak geliştirdiğimiz NakitBasit’i hayata geçirmekten dolayı büyük mutluluk duyuyoruz. NakitBasit ile ilk etapta kullanıcılar, entegrasyonları tamamlanan Çağrı Market, Biçen Market, Föy Fatura, PayPorter, BPN, Elekse ve Fatura Vizyon şubelerinden Albaraka Türk’te bulunan mobil bankacılık hesaplarından para çekme işlemi gerçekleştirebilecek.” dedi.

NakitBasit Satış ve Büyüme Kıdemli Yöneticisi Kutluhan Şabik de bankacılık sektöründeki dijitalleşmenin etkisiyle nakit kullanımı her ne kadar zaman içinde gerileme eğiliminde olsa da nakde hızlı erişim ihtiyacının devam ettiğine vurgu yaparak, şöyle konuştu: “Türkiye’de ATM sayıları son yıllarda ortalama yüzde 1-3 oranında gerilerken, ortak ATM’lerden para çekme tutarının ise arttığını görüyoruz. Ayrıca 2018 yılı Ocak ayında yüzde 3,3 olan ortak ATM kullanım oranının 2020 yılı Ocak ayında yüzde 12,3’e yükseldiğini gözlemliyoruz. Kullanıcı, uygulama içerisinde giriş yaptığı banka hesabından en az 50 TL en çok ise 500 TL arasında belirtilen farklı tutarlar üzerinden para çekimi yapabiliyor.” dedi.

NakitBasit uygulaması nasıl çalışıyor?

NakitBasit uygulamasını App Store / Google Play’den indiren kullanıcılar, üye kayıt işlemlerini tamamladıktan sonra en yakın NakitBasit noktasını harita üzerinden veya bulunduğu konuma en yakın yerler arasından seçebiliyor. İşlem yapmak istediği bankayı seçiyor, mobil bankacılık bilgileriyle TL hesaplarına erişim sağlıyor, işlem yapmak istediği tutarı seçiyor, uygulama üzerinden verilen işlem barkodunu kasa görevlisine göstererek çekmek istediği tutarı teslim alıyor. NakitBasit ile para çekmek işte bu kadar basit!

Güncel İçerikler