9 milyondan fazla araç çağırma hizmeti sunan Uber, 2021 yılı verilerini paylaştı

2021 yılı Türkiye'de Uber için bir geri dönüş yılıydı. Erişim engelinin kalkmasıyla beraber Uber Taksi’de kullanıcı ve yolculuk sayıları yıl boyunca hızlı bir artış kaydetti.

Tek bir tuşa basarak kullanıcıların istedikleri yere güvenli ve rahat bir şekilde gitmesini sağlayan global teknoloji platformu Uber, bizimle paylaştığı verilere göre güzel bir 2021 yılını geride bıraktı.

Uber’e Türkiye’de getirilen erişim engeli Ocak 2021’de, İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi’nin kararıyla kalkmıştı. Uber’in Türkiye’de faaliyetlerine ticari taksiler ile devam etmesine yasal bir engel olmadığı da üst mahkeme tarafından teyit edilmişti. Uber’in yasal statüsünü netleştirmesi ve Uber Taksi’nin İstanbul, Ankara ve İzmir’de hizmete girmesiyle birlikte, uygulama hem yerli hem de yabancı kullanıcılar tarafından artan bir ilgi ve kullanım ile karşılandı. 2021 yılı boyunca Türkiye’deki kullanıcılar uygulamayı 9,2 milyon kez araç çağırmak için açtılar. Uygulama indirmeye göre ise Uber’in Türkiye’de toplam indirilme sayısı 5,2 milyona ulaştı.

Yolculuklar tarafında da büyük bir artış kaydedildi. 2021 yılında kullanıcıların Uber Taksi ile en fazla yolculuk yaptıkları gün ise 18 Aralık 2021 Pazar günü olarak kayıtlara geçti.

Uber’in açıkladığı yolculuk verilerine göre uygulama üzerinden taksi yolculuğu yapan yerli ve yabancı kullanıcıların arasında iyi bir denge görülmekte. Yabancı kullanıcıların arasında ABD’den gelen kullanıcılar ilk sırayı alırken onları Katar, Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden gelen kullanıcılar takip ediyor. Beşinci sırada ise Ukraynalı kullanıcılar yer alıyor.

Yerli kullanıcılar arasında Uber uygulamasına yönelik artan ilgi, 2021 yılının Aralık ayında halk oylarıyla verilen Boğaziçi Teknoloji Ödülleri’nde, Uber’in yılın en iyi ulaşım uygulaması seçilmesiyle taçlandırıldı.

Uber’in verilerine göre İstanbullular Uber Taksi ile en çok İstanbul Havalimanı, Taksim, Mall of İstanbul, Sabiha Gökçen Havalimanı, İstinye Park, Cevahir AVM, Nişantaşı, Hilton Bomonti, Vadistanbul AVM’ye ulaşım sağladı. Havayolu taşımacılığı ve uluslararası yolculuklar henüz pandemi öncesi seviyesine dönmüş olmasa bile Uber Taksi ile havaalanı yolculuklarında iyileşme dikkat çekiyor.

Taksi kullanıcılarının en sık başına gelen sorunlardan biri de araçta unutulan eşyaların kaybolması. Böyle durumlar için Uber Taksi’nin en önemli özelliklerinden biri 7/24 çalışan destek ekibine uygulama üzerinden kolayca ulaşılabiliyor olması. Bu yıl bir Uber Taksi kullanıcısı kedisini araçta unuttu ve hemen Uber’e bildirdi. Uber destek ekibi, kedinin sahibine kavuşması için hızlıca sürücüyle iletişime geçti. Sürücü kediyi taksi durağına götürüp, sahibi gelene kadar kedi ile birlikte bekledi. Bu hikaye, Uber Taksi için yılın en iyi ve eğlenceli hatıralarından biri olarak kayıtlara geçti.

Uber’in verilerinde bazı ilginç rakamlar da dikkat çekiyor. 2021 yılında Uber Taksi uygulamasıyla yapılan en uzun taksi seyahati yaklaşık 530 kilometre sürdü. Bir kullanıcının yıl boyunca uygulamayı en yüksek kullanım sayısı 500 yolculuktan fazla oldu. Ayrıca bir taksi şoförü 2021 yılı boyunca uygulama üzerinden 3 binden fazla yolculuk yaparak bu alanda en yüksek rakama ulaştı. Bir taksi şoförüne uygulama üzerinden verilen en yüksek bahşiş ise 100 TL olarak kayıtlara geçti.

Uber tarafından açıklanan bu kullanım rakamlarındaki artış, uygulamanın sunduğu rahatlık ve güvenlik unsurlarının kullanıcılar tarafından önemli bir tercih sebebi olduğunu gösteriyor.

Güncel İçerikler