Visa İnovasyon Programı’nın üçüncü döneminden mezun olan 6 girişim

Visa ve Hackquarters ortaklığında hayata geçen Visa İnovasyon Programı üçüncü dönem mezunlarını verdi. Fintech’ler program kapsamında aldıkları kapsamlı eğitimlerin yanı sıra, olası iş ortakları ve yatırımcılarla bir araya geldiler. Programın 3. dönemini tamamlayan 6 fintech’ten ikisi toplam 2,3 milyon dolar yatırım aldı.

Türkiye’nin dijital ekosisteminde inovasyonu desteklemek ve hızlandırmak amacıyla yürütülen Visa İnovasyon Programı’nın 3. döneminde Türkiye’den 6 fintech mezun oldu. Yeni dönemde fintech’ler KOBİ’lerin güçlendirilmesi, yeni nesil ödeme deneyimlerinin tasarlanması ve yeni ödeme akışlarının oluşturulması temalarına odaklandılar.

6 ay süren program kapsamında fintech’ler, Hackquarters ekibiyle aynı ofisi paylaşıp girişimcilik ekosisteminde ticarileşme ve müşteri geliştirme desteği aldılar. Yalın Girişimcilik, İnsan Odaklı Tasarım, Veri Güvenliği ve Regülasyon gibi konularda 32 saat eğitimlerini tamamladılar ve 70 saati aşan mentörlük aldılar.

Çeşitli kanallardan yurtdışına açılma olanakları

Visa İnovasyon Programı, fintech’lerin Türkiye’den yurtdışına açılmaları için de önemli fırsatlar sunuyor. Bu dönem Türkiye, Yunanistan ve Bulgaristan’daki programların tek bir çatı altında toplanmasıyla fintech’ler yurtdışındaki iş ortaklıkları ve uzmanlarla da çalışma fırsatını elde etti. Aynı zamanda küresel ölçeklendirme hedefiyle İngiltere, Singapur, ABD, Rusya, vb. gibi ülkelerden şirketlerle 10 saati aşan iş ortaklığı oturumlarına katıldılar.

Mezun fintech’ler programdan somut çıktılarla ayrılıyor

Program süresince, katılımcı fintech’ler Visa’nın yerel ve global iş ağındaki banka, e-para kuruluşu ve üye işyerleri ile 14 pilot çalışma gerçekleştirdi. Fintech’lerden ikisi, gerçekleştirdikleri yatırımcı görüşmeleri sonucunda toplam 2,3 milyon dolar yatırım almayı başardı. Ayrıca katılımcılardan bir tanesi yurt dışında iş ortaklığı kurma fırsatı buldu.

Visa İnovasyon Programı’nın üçüncü dönem mezunları:

  1. FineDine: Dijital menülerle restoranların satış ve müşteri memnuniyetini arttıran yapay zekaya dayalı sipariş yönetim platformu.
  2. Fintegre: Tüketici finansmanı, elektronik sigorta, pazar yeri ve geri satın alma ve takas çözümleri aracılığıyla perakendecilerin finansal refahını artıran bir finansal hizmet sağlayıcı platformudur.
  3. HASO: İş yerlerinin, bankacılık sistemi dışında kalan segment ve tüketicilere ulaşmasını ve tüketicilerin herhangi bir kredi ilişkisi olmadan “Şimdi Al Sonra Öde” yapmasını sağlayan, üye işyeri ve tüketicilere yönelik risk yönetim platformu.
  4. Norma: Mikro-KOBİ’ler ve serbest çalışanlar için bankacılık ve iş yönetim çözümleri sunan finansal servisler platformu.
  5. Paratic: Tüm banka hesaplarını, işlemleri tek ekranda görmeyi, tek bir platform üzerinden yönetmeyi, banka hesaplarına ek olarak POS işlemleri, API çözümleri, entegre ERP, toplu ödemeler, toplu tahsilatlar sağlayan platform.
  6. SoliClub: Şehirlerin ulaşım hizmetlerine ve üniversitelerin kampüs ihtiyaçlarına odaklanan çözümlerle insanların tüm ihtiyaçlarını tek kartla karşılamaya odaklanan akıllı şehir çözümleri sunan bir platform. İnsanların günlük yaşamlarına hız ve kolaylık katan donanım ve yazılımlar geliştiriyor.

Güncel İçerikler