İstanbul Kalkınma Ajansı desteğiyle CES 2022’de yer alan 28 yerli girişim

159 ülkeden 2.100’den fazla teknoloji şirketinin katıldığı CES 2022'de, yerli girişimleri dünyayı Türkiye’nin teknolojisi ile buluşturuyor.

ABD’nin Las Vegas şehrinde düzenlenen dünyanın en büyük tüketici elektroniği fuarı Consumer Electronic Show (CES 2022)’de Türk teknoloji girişimcileri için Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda çalışan İstanbul Kalkınma Ajansı’nın (İSTKA) desteğiyle Türkiye’nin ilk pavilyonu kuruldu.

EUREKA Park Fuar alanında kiralanan yaklaşık 150 metrekarelik İstanbul Pavilyonu’na, Türkiye’den 28 teknoloji girişimi katıldı. Türk startuplar ürün ve teknolojilerini sergileme ve müşteri görüşmeleri yapma imkanı buluyor.

- Reklam -SaaS Demo

159 ülkeden 2.100’den fazla teknoloji şirketinin katıldığı fuarda EUREKA Park fuar alanında; dijital sağlık, akıllı şehirler, sürücüsüz araçlar, robotik, artırılmış ve sanal gerçeklik, yapay zeka, e- spor, kozmetik teknolojileri ve daha birçok tüketici ürünleri endüstrisini temsil eden teknoloji ürünleri sergileniyor.

CES 2022’de sergilenen yeni nesil teknoloji ürünlerinin tamamı ilk kez bu organizasyonda tanıtılıyor. Dünyanın en büyük 500 şirketinin listelendiği Fortune Global 500 şirketinden 195’i de fuarda yer alıyor.

İstanbul Pavilyonu’nda 28 Türk teknoloji girişimi tanıtılıyor

- Reklam -

CES 2022’ye katılan startupların seçim ve değerlendirme sürecinde kuluçka-girişimcilik merkezleri ve hızlandırma programları ile iş birliği yapıldı. CES Eurekapark şartlarını taşıyan startup adayları belirlenerek adaylar arasından müşteri temini, satış, yarışma başarısı vb. azami fayda sağlayacak girişimler seçildi.

İstanbul Pavilyonu’nda tanıtılan Türk teknoloji girişimleri arasında taşınabilir nefes analiz cihazından kullanıcılara robotik, veri bilimi ve yapay zeka kodlama eğitimi platformu sunan yerli girişime; sahte ürün satan firmaları ve e-ticaret sitelerini tespit etmeye yönelik girişimden oyunseverleri tek dijital VR evreninde birleştirmeyi hedefleyen yerli girişime kadar 28 startup yer alıyor.

İSTKA Genel Sekreteri Erkam Tüzgen, “İstanbul Kalkınma Ajansı olarak kurulduğumuz günden bu yana uyguladığımız projeler ve hızlandırma programları ile startuplarımızın uluslararası pazarlara açılmalarını destekliyoruz. Dünya girişimcilik ekosisteminin öncüleri ve tüm dünyadan teknoloji girişimcilerinin bir araya geldiği bu fuara katılımla da teknoloji girişimcilerimizi uluslararası pazarlarla buluşturmayı hedefledik.

Dünyanın en etkili startup etkinliği olan CES 2022’de teknoloji girişimcilerimiz bu yıl ilk kez Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda hazırlıklarını yaptığımız Türkiye’ye özel İstanbul Pavilyonu’nda, ülkemizde ürettikleri ürünleri tüm dünyaya tanıtma imkanı buluyor.

İSTKA olarak teknoloji girişimlerimizin küresel marka olma yolunda ilerlemelerini, yeni ortaklıklar kurmaları ve yatırımlar almalarını, girişimcilik ekosistemimizden yeni başarı hikayeleri çıkmasını hedefliyoruz. Aynı zamanda İstanbul’u yenilik ve teknoloji tabanlı yerli ve yabancı girişimler ile yatırımcılar için uluslararası bir çekim merkezi haline getirmeyi amaçlıyoruz.” dedi.

CES’te İstanbul Pavilyonu’nda yer alan Türk girişimleri:

 1. Vrables Lab
 2. TEXINSIGHT
 3. Teleporter VR
 4. LIVAD Technologies
 5. Trexo Innovation
 6. Counterfake
 7. Eyedius Teknoloji
 8. VSight – HangaarLab
 9. Doctorla
 10. RePG Enerji Sistemleri San. ve Tic. A.Ş
 11. VenueX
 12. Syntonym
 13. Ravinspect Teknoloji
 14. Actinfly A.Ş.
 15. Octo Networks
 16. Yeni Doku Sağlık
 17. Avokadio
 18. PulpoAR
 19. Axell Studio Yazılım A.Ş.
 20. Büyütech
 21. Acrome Robotik Mekatronik Sis. San. ve Tic. A.Ş.
 22. Archmir
 23. MacroRec Sinema Teknolojileri Ltd. Şti.
 24. WalkOVR
 25. Batron Enerji A. Ş.
 26. The Atlas Space
 27. SmartOpt Bilişim Teknolojileri A.Ş.
 28. Tetfit – LKG Mühendislik ve Arge Hizmetleri

Son İçerikler