Şirketlerin uzaktan çalışma dönüşümüne rehber olan girişim OCTAPULL’un hikayesi

Dijital teknoloji pazarına iki farklı ürünle çıkan OCTAPULL, Octapull Pro ürünüyle kurumların, müşterileri ile gerçekleştirdikleri fiziki saha görüşmelerini ve aktivitelerini dijital ortama taşıyor ve uzaktan kanal yönetimini mümkün hale getiriyor. Online görüşme ve video konferans platformu OctaMeet ise global pazarda yeni bir rakip olmaya hazırlanıyor.

Uzaktan çalışma dönüşümünde öncü olma vizyonu ile kurulan OCTAPULL, 1 yıl süren geliştirme ve yazılım çalışmalarının ardından iki yeni ve teknolojik ürünle piyasaya girdi. Şirket, Octapull Pro ve OctaMeet ürünleriyle global pazarda yer sahibi olmaya hazırlanıyor.

Octapull Pro: Dünyanın ilk ve tek “Uzaktan Kanal Yönetimi” çözümü!

Octapull Pro, şirketlerin saha satış yönetimi ve ekipleri için hizmet veriyor. Uygulama ile saha görüşmelerini uzaktan yapmak, planlamak, takip etmek ve raporlamak kolaylaşırken Uzaktan Kanal Yönetimi (Distant Channel Management – DCM) kavramı da hayat bulmuş oluyor.

Günümüzde saha ziyaretleriyle kanal yönetimi yapan şirketlerdeki yeni trend, müşteriyi ziyaret etmek yerine uzaktan görüşmeler yapmak oldu. Müşteri ile şirket temsilcisinin gerçekleştirdiği görüşmelerin online görüşmelere evrilme sürecinde, kanal yönetimine nasıl adapte olunacağı ise en önemli soru haline geldi. Personel sayısı, filo giderleri ve zaman konusunda ciddi verimlilik artışı vaat eden ve personel giderlerini azaltmayı hedefleyen bu dönüşümün en etkin şekilde nasıl yönetileceği ise satış odaklı şirketlerin en önemli başarı faktörlerinden biri olacak. Bu global ihtiyaca odaklanan OCTAPULL, dünyada ilk olarak Uzaktan Kanal Yönetimi üzerine uzmanlaşan VCaaS (Video Conferencing as a Service) çözümü Octapull Pro ile şirketlerin dijital dönüşümünü eksiksiz olarak tek bir platformda gerçekleştirebilmelerini sağlıyor.

Kurumlar OCTAPULL Pro ile dijital görüşmelerinin planlaması, performans değerlendirmesi, etkinlik ölçümü ve sahadan geri bildirim gibi olmazsa olmaz satış yönetimi fonksiyonlarını video konferans uygulaması üzerinden gerçekleştirebiliyorlar. İngilizce ve Türkçe başta olmak üzere 6 dil desteğine sahip platform ile istendiğinde veriler şirketin kendi sunucusunda da saklanabiliyor. Octapull Pro ile dijital dönüşümün en önemli adımı, sahanın ekiplerin ayağına getirilmiş olması. Bu özellikleri ile OCTAPULL Pro, dünyanın ilk Uzaktan Kanal Yönetimi (Distant Channel Management – DCM) uygulaması olarak kullanıma sunuluyor.

Online görüşme ve video konferans platformu: OctaMeet

Bireyler ve şirketler arasındaki uzaktan çalışma ve iletişimi daha kolay hale getirmek amacıyla geliştirilen video konferans platformu OctaMeet, 6 dilde destek verirken isteyenler için Türkçe müşteri desteği de barındırıyor.

OctaMeet, kullanıcılarına 100 kişiye kadar çıkabilen toplantılarda kesintisiz 30 saatlik görüşme ve birebir toplantılarda ise sınırsız görüşme imkanı sağlıyor. Uygulamada toplantı kaydetme özelliğinin yanı sıra 1 GB’lık depolama alanıyla kullanıcı bilgileri bulut teknolojisi ile internet üzerinde saklanabiliyor. OctaMeet kullanıcıları uygulama üzerinden webinar düzenleyebiliyor, kaydettikleri webinarları daha geniş kitlelere ulaştırabiliyorlar. Piyasadaki diğer video konferans uygulamalarının avantajlı paketlerini yıllık taahhüt ile kullanıcılarına sunduğu pazarda, OCTAPULL tüm avantajlarını piyasaya göre rekabetçi fiyatlarla ve yıllık taahhüt olmadan sunuyor. Aylık ücretlendirme modeliyle hizmet veren OCTAPULL, kullanıcılarına diledikleri zaman herhangi bir cayma bedeli ödemeden abonelikten ayrılma özgürlüğü sunuyor.
OctaMeet’in rakiplerinden ayrıştığı bir başka nokta sınırsız toplantı odası oluşturabilme imkanı. OctaMeet kullanıcıları, belirli ekipleri ve kontakları ile yapacağı toplantıları organize etmek yerine bu ekipler için özel odalar yaratarak (örn: yönetim toplantıları; satış ekibi odası…) istedikleri zaman bu odalarda görüşmelerini gerçekleştirebiliyorlar.

Güncel İçerikler