Yerli fintech Arf, dünyada ilk defa sabit paraları kullanarak regülasyona uyumlu uluslararası ödemeleri başlattı

Para kuruluşları için sınır ötesi ödeme ağı çözümü sunan yerli girişim Arf, Avrupa ile Filipinler’i birbirine bağlayan yeni bir ödeme koridoru oluşturdu. Avrupalı para transferi sağlayıcısı Tempo ile işbirliği kapsamında oluşturulan koridor sayesinde iki ülke arasında bankacılık ağına ihtiyaç duymadan anında ödeme gerçekleştirilebilecek.

Sabit paralardan (stablecoin) yararlanarak, para kuruluşlarının anında ve regülasyonlara uyumlu sınır ötesi ödemeler yapabilmesini sağlayan Arf, Stellar blockchain ağı üzerinden Avrupa ile Filipinler’i birbirine bağlayan yeni bir ödeme koridoru oluşturarak Tempo Payments’a destek oldu. Bu işbirliği ile Stellar ağında yer alan tüm para şirketleri, Filipinler’e anında para transferi sağlayabilecek.

Peki, Arf Tempo’ya tam olarak nasıl yardımcı oluyor?

Örneğin, Avrupa’da yaşayan, kazancının bir kısmını Filipinler’deki ailesine göndermek isteyen Filipinli bir bakıcı, Tempo uygulamasını indirip gördüğü para transferi ücreti ile parayı ülkesine anında gönderebiliyor. Bu işlemin arka planında Tempo, gerekli miktardaki Euro’yu Arf’ın Tempo’ya açtığı ‘global hazine hesabı’na gönderiyor ve ardından bu tutarı Filipinler’deki alıcı para kuruluşuna Arf’ın sabit para altyapısı ile aktarıyor. Filipinler’deki Arf Network üyesi para kuruluşu, ödemeyi Filipin pezosu cinsinden ilgili alıcıya banka, nakit noktaları veya e-cüzdan kanallarından anında yapıyor.

Böylece Tempo geleneksel yöntemler ile olsa anında ödeme çıkabilmek için Filipinler’de yerelde tutması gereken hazineyi Arf’ın sağladığı “global hazine hesabı”nda tutup ödemeleri anında yaparak finansal operasyonunu ve düzenli sermaye ihtiyacını minimuma indiriyor.

Arf, lisanslı finansal ve para kuruluşlarına altyapı sağlayıcısı olarak konumlanarak regülasyona uyumlu bir şekilde birbirleri ile çalışmalarına izin veren bir katman sağlıyor. Stellar Geliştirme Vakfı’na (SDF) verdiği destekle Stellar Ağı’ndaki bu tip kuruluşları birbirine bağlıyor; kar amaçlı bir modelde finansal operasyonlarını ve hazine yönetimlerini iyileştirmelere olanak tanıyor. Para kuruluşlarının müşterilerine daha fazla seçenek, daha iyi fiyatlar ve daha hızlı hizmetler sunmalarını sağlıyor ve finansal hizmetlere erişimi kolaylaştırıyor.

Stellar ağında yer alan her üye kuruluş, diğer üyenin sağladığı ödeme ücretlerini ve döviz kurlarını herhangi bir Arf komisyonu olmadan gördüğünden, Arf ağının ücretleri tamamen şeffaf. Arf’ın iş modeli, tüm ağ üyelerinin herhangi bir koridor için herhangi bir zamanda en iyi fiyatlara sahip sağlayıcıyı seçmesine olanak tanıyor.

Arf, finansal ve para kuruluşları için ‘global hazine hesabı’ ve ‘anında sınır ötesi ödeme’ hizmetleri sunarak, şirketler arasındaki yasal anlaşmayı, fiyatlandırmayı, sabit para saklamasını, müşteri tanımayı, döviz kuru fiyatlandırmasını ve mutabakatı kendi API’leri aracılığıyla yürütüyor.

Güncel İçerikler