Paynet ve Mastercard, alışverişte limitin yetersiz kaldığı durumlar için Anında Dijital Kredi hizmetini duyurdu

B2B ve B2B2C ödeme sistemlerinde Türkiye’nin öncü şirketi Paynet, hem tüketiciler hem işletmeler için önemli avantajlar içeren Masterpass Anında Dijital Kredi çözümünü kullanıma sunuyor.

Ödeme sistemlerinde Türkiye’nin öncü şirketi Paynet, kredi kartı limitinin tamamını alışveriş için kullanmaktan kaçınan ya da limit sorunu yaşayan tüketiciler için Mastercard’ın sunduğu kart saklama çözümü Masterpass teknik servis sağlayıcılığı ile bankalar tarafından sunulan Anında Dijital Kredi çözümünü kullanıcıları için hayata geçirdi. Paynet, Mastercard ile iş birliği sayesinde sunulan bu hizmet kapsamında tüketicilere anlaşmalı bankalar üzerinden anında dijital kredi imkanı sunuyor. Sadece birkaç saniye içinde ödeme imkanına kavuşan tüketiciler, alışverişlerini kesintisiz olarak tamamlamanın ayrıcalığını yaşıyor.

Masterpass’in teknik servis sağladığı Anında Dijital Kredi, tüketicinin kredi kartı limitini kullanmak istemediğinde veya kart limitlerinin yetersiz kaldığı anlarda devreye giriyor. Bu gibi durumlarda anlaşmalı bankalarla çalışan tüketiciler, online olarak kredi başvurusunda bulunup ödeme işlemini mağazada ya da uzaktan anlık olarak gerçekleştirebiliyor. Tüketicilerin, hiçbir şekilde bankaya gitmesine gerek kalmaması ya da ıslak imzalı sözleşmeye gerek duymadan elektronik ortamda sözleşme imzalayabilmesi Masterpass Anında Dijital Kredi çözümünün önemli bir avantajı olarak karşımıza çıkıyor.

Anında Dijital Kredi, iş yerleri için de önemli fırsatlar sunuyor. Paynet üye iş yerleri, Anında Dijital Kredi sayesinde tüketicisinin limitinin yetersiz kalmasından dolayı satış kaybı yaşamıyor. Ciroları ve ortalama sepet tutarları artıyor. Aynı zamanda ödeme deneyimini iyileştiren Anında Dijital Kredi, tamamıyla dijital, anlık ve birkaç saniye içinde ödemeyi tamamlama imkanı sağlıyor. Anında Dijital Kredi, 750 lira ve 30 bin lira arasındaki tüm işlemlerde kullanılabiliyor ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun düzenlemeleri doğrultusunda 36 aya kadar taksitlendirme yapılabiliyor.

Anında dijital kredi imkanı şimdi Türkiye’de!

Paynet CEO’su Serkan Çelik, ödeme sistemleri sektöründe, nakit akışının dijitalleştirilmesi alanında uzmanlaşmış bir finansal teknoloji şirketi olan Paynet’in alışveriş yolculuğunda ödeme sürecine yepyeni bir boyut kattığını vurguladı. Kartlı ödemeler sırasında müşterilerin sıklıkla limit sorunu yaşadıklarını ya da kredi kartı limitlerinin tamamını alışverişte kullanmaktan kaçındıklarını gözlemlediklerini belirten Çelik, bu nedenle yurt dışında başarıyla uygulanan hızlı kredi uygulamasını Türkiye pazarında da hayata geçirdiklerini söyledi.

Çelik, “Ağırlıklı olarak B2B2C pazarında faaliyet gösterdiğimiz için sepet ortalamamız sektör ortalamasının çok üzerinde. Bu durum alışveriş esnasında kart limitlerinin yetersiz kalması veya son tüketicinin limitini bu alışverişlerle doldurmak istememesi gibi sonuçlar doğuruyor. Biz de Paynet üye işyerlerimizin satışlarının kendi müşterilerinin kart limiti sıkışıklığı sebebi ile aksamaması ve sonuçta satış hacimlerinin artmasına yönelik yeni çözüm arayışlarına girdik. Kredi ürünü üzerinde çalışma yaptık ve sonuçta Mastercard iş birliğiyle Anında Dijital Kredi’yi geliştirdik. Paynet olarak kredi seçeneklerini kendi ekranlarımız üzerinden listeleyerek, tüketiciye bu ekranlardan seçtikleri krediyle alışverişlerini kesintisiz tamamlama ayrıcalığını sunuyoruz, işletmelerin de enerjilerini tahsilatlarına değil büyümelerine odaklamalarını sağlıyoruz” dedi.

Mastercard Türkiye ve Azerbaycan Genel Müdürü Yiğit Çağlayan da Anında Dijital Kredi hizmeti için şunları söyledi: “Mastercard olarak ödeme sistemlerindeki dijitalleşmenin yaygınlaşmasını çok önemsiyoruz. Ticari ödemeler segmenti de bu dönüşümün en önemli paydaşlarından. Türkiye’de 3 bini aşkın iş yerinde tüketicilerle buluşan çözümlerimiz, her geçen gün artarak kurumsal ödemeler alanında da ticari işletmelerin ihtiyaçlarını karşılıyor. Açık bankacılık ekosisteminin gelişimine ön ayak olacak bu tarz öncü servislerimiz ve hizmetlerimizle kullanıcıların finansal verilerini kendilerinin kontrolüne bırakıyoruz. Paynet ile gerçekleştirdiğimiz Anında Dijital Kredi hizmeti de bu misyonumuzla uyumlu olarak finansal teknolojiler pazarının derinleşmesi ve yaygınlaşmasında önemli bir rol oynarken, ekosistemdeki müşteri iş yerleri ile tüketiciler arasındaki güven ve müşteri deneyimini optimize ederek dijital ekonomiye katma değer sağlayacak. Türkiye’de açık bankacılık alanında sunduğumuz çözümlere yenilerini ekleyerek bu alanda liderlik ettiğimiz çalışmalarımızı sürdüreceğiz” dedi.

Mastercard’ın sunduğu kart saklama çözümü Masterpass teknik servis sağlayıcılığında sunulan Anında Dijital Kredi nasıl kullanılacak?

Tüketici, bir Paynet ekranı ya da Paynet’le entegre olan başka bir ekrandan talebini ileterek krediyi kullanabilecek. İster farklı bir ekranla entegrasyon ile işlemini yapsın isterse Payportal ekranlarını kullansın; her iki durumda da tüketiciye bir SMS gönderilecek. Gelen linke tıkladığında ortak ödeme ekranı açılacak. Bu ortak ödeme sayfasında işlem tutarı ve bankaların listesi görülecek. Tüketici, bankalardan birini tercih ederek kredi alternatiflerini görüntüleyecek. Bu aşamada açılan Masterpass ekranında sözleşme onayını vererek kredisini kullanacak. Böylece Anında Dijital Kredi sayesinde saniyeler içerisinde tüketici krediyi kullanarak alışverişini kesintisiz olarak tamamlayacak.

Güncel İçerikler