Veri anonimizasyonu teknolojisi geliştiren yerli girişim Syntonym, 390 bin dolar yatırım aldı

Veri anonimizasyonu teknolojisi geliştiren Syntonym, Albaraka Portföy Yönetimi Bilişim Vadisi Girişim Sermayesi Yatırım Fonu, TT Ventures ve Lima Ventures’ın yanı sıra melek yatırımcılar Duran Cesur ve Onur Canlıtepe’nin de katıldığı turla tohum yatırımını aldı.

Görüntü Verisi İşleyen Kuruluşlar İçin Kayıpsız Veri Anonimizasyonu Teknolojisi Geliştiren Syntonym, 390 bin dolar yatırım aldı.

Syntonym, başta otonom araçlar ile akıllı şehir teknolojilerinin gelişimi için oldukça önemli olan görsel veri toplama ve işleme süreçlerinin, kişisel verilerinin korunmasına ilişkin regülasyonlara uyumlu ve bireylerin kişisel gizlilik (privacy) beklentilerini karşılayacak şekilde işletilmesini sağlayan “Sentetik Veri Anonimleştirme” teknolojisi geliştiriyor.

Apple, Facebook, Tesla gibi teknoloji devlerinin gizlilik (privacy) ihlalleriyle gündemden düşmediği son günlerde, gizlilik ve kullanıcı güvenini teknoloji tasarımının merkezinde konumlamış yüksek teknoloji geliştiricisi Syntonym; bir Türk Telekom iştiraki olan TT Ventures, Albaraka Portföy Yönetimi Bilişim Vadisi Girişim Sermayesi Yatırım Fonu ve Lima Ventures’ın yanı sıra melek yatırımcılar Duran Cesur ve Onur Canlıtepe’nin de katıldığı turla tohum yatırımını aldı.

Geleneksel anonimleştirme tekniklerinin, kamera ve yüz tanıma teknolojilerinin yaygınlaşma hızı karşısında yetersiz kaldığını gözlemleyen Syntonym; resim ve videolardaki yüzleri, gerçek zamanlı olarak, hiç var olmamış sentetik yüzlerle değiştirerek geri döndürülemez bir şekilde anonimleştiriyor.

Syntonym, Sentetik Veri Anonimleştirme teknolojisinin; geleneksel yönetmenlerin aksine, baş ve bakış pozisyonu, yüz ifadeleri, yaş grubu ve cinsiyet gibi analitik metrikleri koruyarak hem anonimleştirme sürecindeki yapısal ve işlevsel kayıpların önüne geçiyor hem de elde edilen verilerin yapay zekâ eğitimlerinde ve ileri veri analizlerinde kullanılmasını mümkün kılıyor.

Kullanıcısına rekabet avantajı sağlıyor

Böylelikle görüntü verisi işleyen kuruluşların hem kişisel verilerin korunmasına ilişkin regülasyonlara uyumlu hâle gelmelerine hem de mevcut verilerle değer yaratmalarına ve rekabet avantajı elde etmelerine imkân sağlıyor.

Ulaşım/mobilite, sağlık, perakende, endüstriyel üretim ve robotik gibi birçok sektörün geleceğini belirleyecek olan teknolojiler görsel veriye ihtiyaç duymakta. Ancak bu verilerin bireylerin gizlilik beklentilerini karşılayacak ve veri koruma regülasyonlarına uyumu temin edecek şekilde işlenmemesi, görsel verileri işleyen kuruluşları uyum riskleriyle baş başa bırakmanın yanı sıra yapay zekâ algoritmalarının güvenilirliğini de zedeliyor. Sentetik Veri Anonimleştirme teknolojisi ise bireylerin mahremiyetini korumayı ön planda tutarak, görsel verilerin en etkili şekilde kullanılmasını sağlayabilecek yetkinliğe sahip.

Teknoloji geliştiricilerin kamera bazlı yapay zekâ sistemlerine duyduğu ihtiyacın gün geçtikçe arttığını göz önünde bulundurduğumuzda; Sentetik Veri Anonimleştirme birçok teknoloji devinin çalışmalarını üzerinde yoğunlaştırdığı önemli bir teknoloji.

Sentetik Veri Anonimleştirme teknolojisinin bir de medya ekosistemi boyutu var. Syntonym aynı zamanda, Samsung Next önderliğinde oluşturulan Synthetic Media Landscape’in de bir parçası.

Batuhan Özcan ve Emre Çavunt tarafından kurulan Syntonym, geçtiğimiz yıl İTÜ Çekirdek tarafından düzenlenen Big Bang Start-up Challenge sahnesinde en çok destek alan girişim olmuştu. Türk Telekom’un girişim hızlandırma programı PILOT’un ve Albaraka Garaj Hızlandırma Programı’nın 2020 mezunlarından olan Syntonym, geçtiğimiz hafta da “Ulaşım Çözümleri” kategorisinde Mercedes-Benz StartUP 2021 yarışmasının büyük ödülüne hak kazandı.

Bu yatırım turuyla ilgili olarak Albaraka genel merkezinde gerçekleştirilen imza törenine; Albaraka Portföy Yönetim Kurulu Başkanı ve Albaraka Türk Genel Müdürü Melikşah Utku, Albaraka Portföy Genel Müdürü Emin Özer, Bilişim Vadisi Genel Müdürü Serdar İbrahimcioğlu, TT Ventures Yöneticileri Muhammed Özhan – Salim Yılmaz, Lima Ventures yöneticileri Ahmet Argun – Tolga Ekren ile ONX Capital Yöneticisi Onur Canlıtepe katıldı.

İmza töreninde konuşan ve Albaraka Türk’ün girişimci dostu bir kurum olduğunu dile getiren Albaraka Portföy Yönetim Kurulu Başkanı ve Albaraka Türk Genel Müdürü Melikşah Utku; “Albaraka Türk olarak Türkiye’deki start up ekosisteminin gelişmesine katkı sağlamayı sürdürüyoruz. Bu doğrultuda kurucuları arasında yer aldığımız Bilişim Vadisi Girişim Sermayesi Yatırım Fonu’nun birçok yenilikçi start up’a yatırım yaptığını görüyor olmaktan büyük bir memnuniyet duyuyoruz. Start up’ların büyümesi ve gelişmesi için böyle çok paydaşlı yapıların çok kıymetli ve değerli olduğunu düşünüyoruz. Hep birlikte bu ekosisteme yaptığımız katkıyla daha katma değerli ve yenilikçi ekonomiyi hep birlikte inşa edeceğimize inanıyoruz” dedi

TT Ventures Genel Müdürü Muhammed Özhan, “Türk Telekom olarak, sektörün ilk kurumsal girişim sermayesi şirketi TT Ventures ile büyüme aşamasındaki yenilikçi teknoloji girişimlerine yatırım yaparak ülke ekonomisine katma değer oluşturmayı ve girişimcilik ekosistemini güçlendirmeyi hedefliyoruz. Nitelikli ve özgün teknolojiler geliştiren start up’larla yaptığımız iş birlikleriyle yerli üretime ivme kazandırarak dünyaya teknoloji ihraç etmeyi önemsiyoruz. Türk Telekom’un erken aşama girişimleri desteklemek amacıyla hayata geçirdiği PİLOT’tan mezun Syntonym ile yaptığımız ortaklıkla da yatırım alanlarımızdan biri olan yapay zekâ-görsel veri işleme alanında dikkat çeken işlere imza atarak, müşterilerimize yenilikçi ürün ve hizmetler sunacağımıza inanıyoruz” diye konuştu.

Lima Ventures Yönetici Ortağı Ahmet Argun, “Kişisel veri gizliliğinin ne kadar önemli olduğunu sürekli hatırladığımız zamanlardan geçiyoruz. Bununla birlikte veriye ulaşmanın, işleyebilmenin ve bu verilerle inovatif sistemler geliştirmenin de ne kadar önemli olduğu çok açık. Syntonym tam bu noktada Sentetik Veri Anonimleştirme teknolojisi ile bireyler için kişisel verilerin korunmasında öncü olurken, teknoloji şirketlerinin de anonimleşmiş veriye erişebilmelerini sağlayacak. Lima Ventures olarak hem geleceğe ışık tutacak ileri teknoloji bir ürün olması, hem de dünya genelinde görmek istediğimiz etik değerlere ulaşılmasında rol oynayacak önemli bir girişim olduğuna inandığımız Syntonym’e yatırım yapmaktan son derece gurur duyuyoruz. Ülkemiz için önemli bir kazanım, dünyaya açılımında da katkı vermek öncelikli misyonumuz olacak.” diyerek, görüşlerini paylaştı.

Güncel İçerikler