Square, Avustralya’nın “şimdi al, sonra öde” fintech platformu Afterpay‘i 29 milyar dolar karşılığında satın almaya hazırlanıyor.

Yapılan açıklamada, satın alma fiyatının Square adi hisse senedinin 30 Temmuz’daki 247.26 dolar kapanış fiyatına dayanmakta. Satın alma işleminin, belirli kapanış koşullarına uygun olarak 2022’nin ilk çeyreğinde tamamlanması bekleniyor.

Square’in kurucu ortağı ve CEO’su Jack Dorsey, iki fintech devinin “ortak bir amaç” paylaştığını söyledi. Dorsey, “Finansal sistemi daha adil, erişilebilir ve kapsayıcı hale getirmek için işimizi kurduk ve Afterpay bu ilkelerle uyumlu güvenilir bir marka oluşturdu” sözlerine yer verdi. Globalde öncü “şimdi al, sonra öde” platformu Afterpay’in, Square satıcı ve Casp App birimlerine entegre edilmesi ve stratejik önceliklerini hızlandırması bekleniyor.

Square bünyesinden Alyssa Henry, “şimdi al sonra öde” modelinin küresel çapta satıcılar için güçlü bir büyüme aracı olduğunu belirterek bu modeli Square satıcı ekosistemine güvenilir ve yenilikçi bir ekiple eklemekten mutluluk duyduklarını vurguladı.

Açıklamada Afterpay’in, dünya çapında sınıfının en iyisi olduğuna ve Square ile güçlü kültürel bir uyuma sahip olduğuna yer verildi. Afterpay, 30 Haziran 2021 itibariyle ev eşyaları, moda, spor ve güzellik malzemeleri gibi önemli sektörlerdeki büyük perakendeciler de dahil olmak üzere dünya çapında 16 milyondan fazla tüketiciye ve yaklaşık 100.000’den fazla işletme sahibine hizmet verdi. Şirket, Square ile birleşerek ABD’de ve dünya çapında büyümesini hızlandırmayı hedefliyor.

Square için “şimdi al, sonra öde” modeli, özellikle genç tüketicileri geleneksel krediden uzaklaştırarak, satıcıların satışlarını artırmanın yeni yollarını bulmaya ve küresel büyümeyle desteklenen cazip bir fırsat sunuyor.