Tedarik süreçlerini dijital olarak yöneten yerli girişim SmartOpt, ŞirketOrtağım’dan yatırım aldı

ŞirketOrtağım Melek Yatırımcı Ağı, tedarik süreçlerini dijital olarak yöneten ve verimi katlayan SmartOpt isimli girişime yatırım yaptı.

Tedarik zinciri yönetimini yapay zeka, makine öğrenmesi ve optimizasyon teknolojileriyle kusursuz hale getiren SmartOpt, ilk turda ŞirketOrtağım‘dan yatırım aldı.

ŞirketOrtağım Melek Yatırımcı Ağı öncülüğünde iş dünyasının önde gelen toplam 10 Melek Yatırımcısından yatırım alan SmartOpt’a, İzocam Genel Müdür Yardımcısı Doruk Özcan lider yatırımcı olarak bilgi birikimi ve tecrübelerini aktarıyor.

Dijital dönüşümün öneminin pandemi sürecinde daha da önem kazandığını ifade eden ŞirketOrtağım Melek Yatırımcı Ağ Başkanı Mehmet Buldurgan, “ŞirketOrtağım Melek Yatırımcı Ağı olarak özgün girişimlere yatırım yapmaya odaklandık. SmartOpt, pandemi sürecinde ağır hasarlar yaşayan özellikle kurumsal firmaların tedarik zinciri yönetimlerini kusursuz hale getiren bir girişim.” dedi.

Tedarik süreçleri sıkıntılı

Özellikle bu süreçte tedarik sistemlerindeki sorunlara odaklandıklarını söyleyen SmartOpt Kurucusu ve aynı zamanda Koç Üniversitesi Endüstri Bölüm Başkanı olan Prof. Dr. Metin Türkay, “Salgınla birlikte evlere kapandık, ama tüketim artıyor. Tüketim artarken tedarik sistemlerinde büyük sorunlar ortaya çıkmaya başladı. Hammadde üretimi azaldı, fiyatlar arttı ve lojistik operasyonlar müşteri memnuniyeti ve maliyet açılarından başarısız oldu. Tüm dünyada kapanan piyasalar satış tahminlerinde önemli sapmalara yol açtı, ödemeler ve nakit dengeleri bozuldu. Tedarik zinciri süreçlerini bütüncül bir bir bakış açısıyla yönetmek her zamankinden daha fazla önem kazandı. Biz bu ihtiyaçları gördük ve sürdürülebilir bir iş modeli ve teknolojiye uyumlu inovatif ürünler geliştirdik” diye konuştu.

Yüzde 30 tasarruf sağlıyor

SmartOpt ile firmaların uçtan uça tedarik zinciri yönetimini gerçekleştirdiğini anlatan girişimin kurucu ortaklarından Soner Babüroğlu ise şöyle devam etti:
“Talep, fiyat ve lojistik gibi tüm süreçleri yapay zeka, makine öğrenmesi ve optimizasyon teknolojileri ile gerçekleştiriliyoruz. Tüm tedarik zincirlerinde ortalama yüzde 30 maliyet tasarruf sağlayan SmartOpt, hemen hemen tüm ERP sistemlerine kısa sürede entegre edilebiliyor. Özellikle üretim, dağıtım, taşımacılık ve havacılık gibi sektörlerde faaliyet gösteren firmalar SmartOpt ile mükemmelleştirilmiş tedarik süreçlerine sahip olacak. “

Güncel İçerikler