InsurTech

Çinli teknoloji devi Xiaomi, ABD davasında haklı çıkan taraf oldu

Hatırlayacağınız üzere Amerika Birleşik Devletleri, ilk etapta Huawei’nin Çin hükümetiyle iş birliği içerisinde olduğu gerekçesiyle şirkete yaptırım uygulamaya başlamış ve ticaret yasağı getirmişti. Bu durum, Huawei’yi kendi servislerini geliştirmeye yöneltirken diğer Çinli üreticilerin de benzer bir sorunla karşılaşabileceği ihtimalini gösteriyordu.

Geçtiğimiz dönemde ise Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı, yakın zamanda Türkiye’de üretime başlayan Xiaomi‘nin de aralarında bulunduğu dokuz şirketi Çin ordusuyla iş birliği yaptığı iddiasıyla kara listeye almış ve ABD’ye yatırım yapmalarını yasaklamıştı. Xiaomi, konuyla ilgili görülen davayı kazandı.

Sports Tech

Mahkeme, Xiaomi lehine verdiği kararda Xiaomi’nin son tüketici elektroniği üreten halka açık bir şirket olduğunu ve Çin Halk Cumhuriyeti’ne bağlı bir yönetime sahip olmadığı kararını verdi. Xiaomi, bu mahkeme kararı sonucunda ABD’deki yatırım yapma yasağının kaldırılması için çalışmalara hızlıca başlayacağını duyurdu.

Xiaomi tarafından yapılan basın açıklamasını aşağıda sizinle paylaşıyoruz:

Xiaomi olarak mahkemenin 12 Mart tarihinde verdiği ABD Savunma Bakanlığı’nın Xiaomi’yi bir “Komünist Çin Askeri Şirketi” (CCMC) olarak tanımlama uygulamasını durdurma kararını büyük memnuniyetle karşıladık. Mahkeme, verilen ihtiyati tedbir kararına uygun olarak ABD vatandaşlarının Xiaomi’nin menkul kıymetlerini satın almalarına ve sahip oldukları varlıkları elden çıkarmalarına yönelik 13959 sayılı “Başkanlık Emri” kısıtlamasını tamamen ve derhal yürürlüğe girecek şekilde kaldırdı.

Xiaomi olarak, yalnızca sivil ve ticari kullanıma yönelik tüketici elektroniği ürünleri sunan halka açık, borsada işlem gören ve bağımsız olarak yönetilen bir şirket olduğumuzu yineliyoruz.

Xiaomi’nin Çin ordusuyla bağlantılı bir şirket olarak tanımlanması kararının tamamen keyfi bir uygulama olduğuna inanıyoruz ve yargıç da verdiği kararla bu fikrimize katıldığını gösterdi. Mahkemenin bu tanımlamanın hukuka aykırı olduğunu kabul etmesi ve tanımlamanın kalıcı olarak kaldırılması yönündeki talebimizi sürdüreceğiz.

Genç ve enerjik bir teknoloji şirketi olarak yıllardır akıllı telefonlar ve akıllı TV’ler gibi harika tüketici elektroniği ürünlerini dünyanın dört bir yanındaki tüketicilere adil fiyatlarla sunduk ve sunmaya devam ediyoruz. Yenilikçi teknolojilerle herkesin çok daha iyi bir yaşam sürmesini sağlamak için dünya genelindeki iş ortaklarımızla birlikte çalışmaya devam edeceğiz.

Konuyla İlgili

Günlük ebülten

Ekosistemdeki gelişmeleri kaçırmayın

Son İçerikler