Influencer ve markaları buluşturan platform Promoty, 1.2 milyon Euro yatırım aldı

Sosyal medya içerik üreticilerini perakende sektöründen markalara bağlayan pazar yeri Promoty, yeni turda Funderbeam‘de 1.2 milyon Euro‘luk yatırım aldı.

Girişim, sağlanan yatırımı pazardaki konumunu güçlendirmek ve diğer sosyal medya platformlarını entegre etmek için kullanacağını belirtti. Yeni finansman turunun liderliğini deneyimli bir girişimci, melek yatırımcı ve aynı zamanda önceki yatırım turunda da yatırımcı olan Vijay Sharma üstleniyor. Promoty, 65 bin Euro değerinde ilk tohum yatırımını Estonian Business Angels Network (EstBAN) üyeleri Kristjan Raude ve Madis Müür’den almıştı. Son yatırım turundan önce 2020 şubat ayında girişim, yine Funderbeam platformunda 445 bin Euro değerinde bir yatırım turunu tamamlamıştı.

2017’de kurulan Promoty, mikro içerik üreticilere odaklanan bir pazarlama platformu oluşturdu. Şimdiye kadar platform, sekiz pazarda 46 binden fazla sosyal medya içerik üreticisi ve 3 binden fazla pazarlamacı tarafından kullanıldı. Girişimin müşterileri arasında Wolt, Circle K, Orkla, Swedbank, SEB, ve Helva gibi müşterileri yer alıyor. Müşterilerine göre Promoty, sosyal medya içerik üreticiliği pazarlamasının biçimini tamamen değiştirdi. Solaris’ten Andres Paomees, “Promoty, şirket içinde etkileyici pazarlama yapmayı mümkün kılıyor. Önceden tüm süreci zaman ve para açısından daha maliyetli olan bir ajans kullanmak zorundaydık. Şimdi neredeyse her kampanyada sosyal medya içerik üreticileri ile iş birliği kuruyoruz.” dedi.

Kısa süre önce Promoty, İskandinavya ve Baltık ülkelerindeki pazar konumlarını güçlendirmek ve TikTok ve Youtube gibi diğer platformlarda da etkili bir şekilde büyümek amacıyla 800 bin Euro değerinde ek bir yatırım turu başlattığını duyurdu. Yaklaşık 28 saat içinde, yatırımcılar 1.7 milyon Euro’nun üzerinde bir değerleme ile ilgi gösterdiler ve yoğun destek nedeniyle ek yatırım turu büyüklüğü 1.2 milyon Euro’ya yükseltildi. Şirketin CEO’su ve kurucu ortağı Aleks Koha, mevcut yatırım turuna gösterilen ilgiden dolayı çok mutlu olduklarını belirtti. Toplanan ek yatırım, teknoloji alanında geliştirmeler için kullanılacak. Koha, “Ürün geliştirme hedeflerimiz arasında, ürünün farklı pazarlarda yer almasını sağlamak ve TikTok, Youtube gibi diğer popüler sosyal medya platformlarıyla entegrasyonlar eklemek yer alıyor. Ek yatırım turu, bu hedeflerimize daha kısa sürede ulaşmamızı sağlayacak.” dedi. Yaklaşık üç yıl önce kurulan sosyal medya içerik üreticiliği pazarı, markalar ve içerik üreticiler arasında daha fazla ortaklıklar oluşturmaya odaklanıyor. Koha, en iyi iş birliklerinin markanın kullanıcı kitlesine uygun kitleye sahip olan içerik üreticiler bulmasıyla doğduğuna inandıklarını belirtti.

Güncel İçerikler