İsviçre merkezli genç kadınlara kodlama eğitimi sunan imagiLabs, 250 bin Euro yatırım aldı

Genç kadınlar için yazılımı daha erişilebilir hale getiren ve bir kadın girişimi olan İsveç merkezli imagiLabs, yeni nesil çalışan kadınları kodlama becerileriyle daha donanımlı hale getirmek için tohum öncesi yatırım turunda 250 bin Euro yatırım aldı.

Yatırım turundaki melek yatırımcılar arasında The Mini Fund‘dan Eros Painting de bulunuyor ve teknolojide cinsiyet eşitliğini sağlama misyonunda imagiLabs’ı desteklemekten mutluluk duyduğunu söylüyor. Diğer yatırımcılar arasında Roblox‘un CEO’su David Baszucki, Atomico’nun melek yatırımcıları ve Propel Capital yer alıyor.

Eğitim teknolojileri girişimi olan imagiLabs, 2018 yılında EIT Digital Master School mezunu Dora Palfi ve diğer iki kadın girişimci tarafından kuruldu. Palfi, teknolojide kadın oranını değiştireceğini düşünerek girişimini kurdu. 2019 yılında imagiLabs, kadınların ‘imagiCharm’ ile fikirlerini prototipten ürüne taşımasını sağlayan bir Kickstarter fon kampanyası başlattı. Aynı zamanda girişim Apple’ın Girişimci Kampına kabul edilen ilk İsveçli şirketti ve ‘Google for Startups’a seçildi. Sağlanan yatırım, imagiLabs’ın uluslararası büyümesini sürdürmek ve genç kadın kodlayıcılardan oluşan bir topluluğu geliştirmeye devam etmek için kullanılacak. imagiLabs, genç kadınların ilgisini çekmek için kodlama yoluyla özelleştirilebilen “imagiCharm” gibi eğlenceli giyilebilir araçlar, programlamayı öğreten ve kadınların yaratıcı kodlamayı edinmelerini sağlayan bir mobil uygulama yaratıyor. Girişimin ürünleri, Haziran 2020’de piyasaya sürüldü ve kullanıcılarına gönderildi. Daha sonra imagiCharm’ın satışları 2020’nin 3. çeyreği ile 4. çeyreği arasında %300 arttı. Palfi, 2020’nin ikinci yarısında, ilk imagiCharm sahiplerinden geri bildirim almaya odaklandıklarını ve bu doğrultuda iyileştirmeler yaptıklarından bahsetti.

imagiLabs’ın uygulamasının piyasaya sürülmesinden bu yana, platformda 10 binden fazla kodlama projesi oluşturuldu. Palfi’ye göre oluşturulan ürün, mobil uygulama ve topluluk ruhu, misyonun gerçeğe dönüşmesinde etkili oluyor. Girişimin kurucuları, oluşturulan topluluk sayesinde kodlama öğrenmeye başlayan ve kendini bu konuda geliştiren kadınların hikayelerini duydukça yaptıkları işte daha mutlu ve hevesli olduklarını belirtiyor.

Güncel İçerikler