Yerli tarım teknolojileri girişimi Agrovisio, 10 milyon TL değerleme ile yatırım aldı

Sürdürülebilir gıda üretimi ve güvencesine yönelik çözümler üretmek amacıyla Emre Tunalı, Caner Çalık ve Sinan Öz tarafından 2018 yılında kurulan yerli girişim ve ilk kez 2019 yılında karşımıza çıkan Agrovisio, ilk yatırımını 10 milyon TL değerleme ile Startup Wise Guys’dan aldı.

Hepimizin hayatında önemli bir yere sahip olan tarım ürünlerinin fiyatları haftalar içerisinde yüzde 40’lık oranlarda dalgalanabiliyor. Bu dalgalanmalar pamuk, mısır, patates gibi tarımsal ürünleri hammadde olarak kullanan işletmelerin üretimlerinde yüz milyarlarca liralık riski üstlenmesi anlamına geliyor. Kullanıcılar, Agrovisio’nun sunduğu dijital platformdan ekili alan, rekolte, hasat zamanı, ürün sağlığı gibi arzı ve fiyatı etkileyen temel faktörleri tarla tarla takip ederek tarımsal arzdaki beklentileri herkesten önce görebiliyor. Böylece fiyat dalgalanmalarına karşı kendilerini daha iyi konumlayabiliyor ve satın alma kararlarını güvenle verebiliyor.

Agrovisio girişimi tarıma dayalı sanayi işletmelerini hedefler iken, sağladıkları veriler ile bu işletmelerin kendilerini pazarda doğru konumlandırmasını da sağlıyor. Aynı zamanda Devlet kurumları, sigorta şirketleri, çifçiler ve kooperatifler, Agrovisio’nun sağladığı içgörü analizlerini, işlerini takip etmek, verimi artırmak ve gelecek projeksiyonlarını yapmak için rahatlıkla kullanabiliyor.

Agrovisio girişiminin şu an Türkiye’den 200’den fazla müşterisi mevcut ve girişim aldıkları yeni yatırımı İtalya, İngiltere, İspanya başta olmak üzere Avrupa pazarından müşterilere ulaşmak için kullanacak.

Agrovisio, daha önce görüntü işleme, makine öğrenmesi ve yapay zeka konularında uzun yıllar çalışmış, ulusal ve uluslar arası bir çok derin teknoloji projesine imza atmış 6 kişilik bir ekip ile faaliyetlerini sürdürüyor.

Aldıkları yatırım ve gelecek planları ile ilgili olarak Agrovisio kurucu ortakları şunları aktardı:

“Öncelikle yatırım aldığımız için değil yatırımımızı Startup Wise Guys’dan alarak bu ailenin bir parçası olduğumuz için çok mutluyuz. Böylesine büyük bir ailenin içinde olmak, her an desteklendiğimizi bilmek bizim için çok önemli. Bu yatırımın büyüme yolculuğumuzda kritik bir adım olduğunu düşünüyoruz. Agrovisio’yu Türkiye’de tarımsal uzaktan algılama servislerinde ilkleri gerçekleştiren bir teknoloji girişimi olarak tanıdınız. 2021’deki hedefimiz ise büyümemize devam ederek uluslararası arena da bilinen bir girişim haline gelmek.

Agrovisio olarak, mevcut alt yapımızla 40 Milyon hektarlık alanı uydu üzerinden gün gün kesintisiz olarak gözlemleyip, 10 tarımsal üründe kullanıcılarımıza hizmet verebiliyoruz. 2021 yılı sonunda hem gözlem kapasitemizi 5 katına çıkararak hem de hedef pazarlarımızdaki yeni tarımsal ürünleri sistemimize katarak, servislerimizin kapsamını genişletmek istiyoruz. Bu nedenle, yatırımın önemli bir kısmını teknolojik alt yapımızı hedef pazarlara uyumlama ve hedef pazardaki operasyonel kabiliyetlerimizi arttırmada kullanmayı planladık. 2021 yılı sonunda Agrovisio’yu birçok farklı ülkeden müşterisi olan global bir girişime dönüştürmek istiyoruz.” dediler.

Startup Wise Guys, 2012 yılında Estonya’da kurulmuş, şu ana kadar 220’den fazla girişime yatırım yapmış olan Doğu Avrupa’nın lider erken aşama hızlandırıcısı ve yatırım fonudur.

Güncel İçerikler