Yüksek ve hızlı tempolu girişimcilik ortamı yaratarak ekonomik refahı ve istihdamı arttırmak aynı zamanda girişimciler için de uygun ekosistemi yaratmak bölgesel rekabette en önemli konulardan biri haline geldi. İzmir’de başta kentsel ve sonrasında bölgesel kalkınmanın sağlanması için çeşitli stratejiler doğrultusunda çalışan EGİAD Ege Genç İş İnsanları Derneği, girişimcilik konusundaki çalışmalarına bölgedeki kurum ve kuruluşlarla iş birliği içinde hızla devam etmekte. Girişimcilik ekosisteminin gelişmesi için 2015’ten bu yana EGİAD Melekleri ile faaliyette bulunan Ege Genç İş İnsanları Derneği, son olarak İzmir Ticaret Odası’nın İzQ Girişimcilik ve İnovasyon Merkezi ile iş birliği gerçekleştirerek bu alandaki çalışmalarını hızlandırdı. İzQ’nun faaliyetlerini ve çalışma aralığını genç iş insanları ile buluşturan EGİAD, online toplantı ile İzmir’deki girişimcilik ekosistemini masaya yatırdı.

İzmir son yıllardaki gelişimi, dinamik ve yeniliklere açık yapısıyla hızlı bir ivme yakaladı. Kentin en son teknolojilere adaptasyon yeteneği genç nüfusla bir araya geldiğinde girişimcilik açısından son derece elverişli bir iklim ortaya çıkardı. Girişimcilik ekosistemini yakından takip eden EGİAD Ege Genç İş İnsanları Derneği’ne bağlı EGİAD Melekleri, 1500’den fazla girişimci ile temas, 23 girişimci-melek yatırımcı toplantısı organizasyonu ve 14 girişim projesine yatırım ile bu alanda önemli başarılar gerçekleştirdi. Geçtiğimiz günlerde Macaristan Melek Yatırım Ağı ile bir araya gelerek potansiyel işbirliklerini planlayan EGİAD, son olarak İzmir Ticaret Odası – İzQ Girişimcilik ve İnovasyon Merkezi’nin paydaşı ve hissedarı olarak da önemli bir adım attı. EGİAD üyelerini İzQ ve yatırım imkanlarıyla buluşturan online toplantı Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Aslan’ın açılış konuşmasıyla başladı.

Melek Yatırımcılık ve Girişimcilik Alanında İzmir Hızla Yol Alıyor

İzmir’in kendileri için en önemli başlıklar arasında yer aldığını kaydeden Aslan, “EGİAD’da önem verdiğimiz konuların başında İzmir’in gelişimi gelmektedir. İzmir’in iç ve dış hedef kitlelere tanıtımı ve rekabetçiliğinin artırılması önceliğimizdir. İçerisinde olduğumuz inovasyon çağında, İzmir’in, global sermaye, şirketler, yetenek ve yeni fikirleri kendine çekmesi, girişimcilik kültürünün yaygınlaştırılması adına neler yapılması gerektiğini düşünmeliyiz ve harekete geçmeliyiz. Bir diğer amacımız ise yaşanacak şehir olarak öne çıkan İzmir’in ‘çalışılacak, iş yapılacak ve yatırım yapılacak şehir’ imajını da güçlendirmektir. Bu noktada her ay İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Soyer ile bir araya gelerek “Marka Şehir İzmir” mottosuyla çalışıyoruz. İzmir’de girişimcilik eko-sisteminin son yıllarda kaydettiği gelişme bu alandaki potansiyeli de göstermektedir. İstanbul’un dışında Melek Yatırımcılık ve Girişimcilik alanında en hızlı yol alan kent İzmir olmuştur. İzmir Ticaret Odası’nın girişimcilik alanındaki çalışmaları ve Girişimcilik Merkezi İZQ; İzmir ekosistemi açısından çok kıymetlidir ve bizleri heyecanlandırmaktadır. İzmir, yenilik ekosistemi paydaşları ve elde edilen sonuçları ile son 10 yılda kayda değer gelişme ve çeşitlenme göstermektedir” dedi.

İzmir Akdeniz Girişimcilik Havzasına Aday Şehirdir

İzmir’de girişimcilik ekosisteminin gelişmesi için STK’ların, üniversitelerin ve diğer ekosistem paydaşlarının atması gereken adımlar olduğunu ifade eden Aslan, “Özel sektörün girişimcileri desteklemesi, girişimciler ile işbirlikleri kurması, okulların öğrencilere girişimcilik bilincini yerleştirmesi, iş insanları arasında melek yatırımcılık farkındalığının arttırılması, girişimcilik ile ilgili etkinliklerin çoğalması, Devlet destekleri ile ilgili olarak fayda analizi yapılması ve varsa eksikliklerin tespit edilip nasıl giderilebileceği üzerine görüşülmesi, yurtdışında bulunan diğer ağlar ve paydaşlar ile ilişkilerin sürekli olarak geliştirilmesi ve kesintisiz bilgi paylaşımının sağlanması önemli başlıklardır. EGİAD olarak bizler bu maddelerin her biri için detaylı olarak çalışıyoruz. Hatta Diamond Challenge etkinliğini Türkiye’ye getirerek girişimcilik bilincinin lise çağından itibaren verilmesine de EGİAD Melekleri vasıtasıyla katkı koymaya çalıştık. Doğru stratejiler ile ekosistem paydaşlarının hedef ve eylem birliği sayesinde İzmir’in girişimcilik alanında ivme kazanacağına ve çok daha başarılı bir profil ortaya koyacağına olan inancımız tamdır. Günümüzde artık ülkeler değil, kentler birbiriyle yarışmaktadır. Girişimcilik ve inovasyon alanında da İzmir’in yarışa dahil olması gerekmektedir çünkü; Türkiye’nin bütün şehirlerinden farklı olarak İzmir’de girişimcilik ve inovasyon ikliminin yaratılması için çok uygun bir ortam vardır” dedi. Aslan’dan sonra söz alan İZQ Girişimcilik ve İnovasyon Merkezi Direktörü

Tuba Kesen Umar ise, kurumun faaliyet alanı ve online hizmetleri hakkında bilgi verdi. Sekretarya, kargo, toplantı odası, ofis hizmetlerinin girişimci adaylarının hizmetine sunulacağı belirtildi. İzQ’nun Akdeniz havzasında girişimcilik merkezi olarak İzmir’i aday gösterme hedefinde olduğunu kaydeden Tuba Kesen Umar, tüm Dünya’da STK’ların işbirliğiyle kurulmuş böyle bir girişimcilik merkezinin bir ilk olduğunu belirterek, “Girişimcilik ve inovasyon ekosisteminin tüm aktörlerini biraraya getiren bir üs olarak, İzmir’i Akdeniz havzasında bir girişimcilik merkezi yapma hedefindeyiz” dedi.