Tekfen’in üç kurucu mühendisinin baş harfini taşıyan Boğaziçi Üniversitesi FNN Tekfen Kuluçka Merkezi hayata geçirildi

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Bilim ve Teknoloji Binası’nda faaliyete geçecek olan Boğaziçi Üniversitesi FNN Tekfen Kuluçka Merkezi, Tekfen’in üç mühendis kurucusu Feyyaz Berker, Nihat Gökyiğit ve Necati Akçağlılar’ın isimlerinin baş harfleri ve desteği ile kuruldu.

10 bin metrekare alanda 4 blok üzerine kurulan Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Bilim Teknoloji Binası 3.600 metrekare laboratuvar alanı ile Boğaziçi Üniversitesi’nin öncü araştırma projelerine ev sahipliği yapacak. Yaşam bilimlerinden enerji çalışmalarına, robotik araştırmalardan CERN bağlantılı fizik çalışmalarına kadar çok sayıda araştırmacıya altyapı imkânı sunacak. Boğaziçi Üniversitesi – FNN Tekfen Kuluçka Merkezi de bu bina içinde iki ayrı katta 800 metrekarelik alana yayılıyor. İçinde girişimciler için her türlü çalışma altyapısının sunulduğu merkezde sanayi ile üniversite arasında dinamik bir ilişki kurulması hedefleniyor.

Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmed Özkan, “Bu isimlendirme, Tekfen’in bilim, sanat ve kültür alanında Boğaziçi Üniversitesi öğrenci ve öğretim üyelerine sunduğu değerli desteklere teşekkür mahiyetinde bir karar oldu. Tekfen’in kurucularının adı kampüsümüzde yaşatılacak ve gelecek nesillere bu destekler aktarılacak” dedi.

Tekfen Vakfı Başkanı Dr. M. Ercan Kumcu, “İnanıyorum ki bu merkezde, pek çok büyük projenin tohumları atılacak ve biz bundan büyük mutluluk duyacağız” diye konuştu.

Kurulduğu 1956 yılından bu yana, bilim, eğitim ve kültür sanatın yanında olan Tekfen’in Kurucu Aileleri, Tekfen Holding ve Tekfen Vakfı, son 25 yılda Boğaziçi Üniversitesi Vakfı (BÜVAK) aracılığıyla yapmış olduğu çeşitli bağışlarla (burs, araştırma ve akademik fonlar, altyapı/mekân desteği, etkinlik organizasyonları), üniversitenin akademik ve sosyal faaliyetlerinde öğrenci ve öğretim üyelerinin araştırma ve eğitim süreçlerine geniş bir yelpazede katkıda bulundu.

Bu destekten hareketle, Boğaziçi Üniversitesi İsim Verme Komisyonu’na Rektörlük tarafından yapılan öneri, Komisyonun değerlendirmesi ve Boğaziçi Üniversitesi Yönetim Kurulu’nun onayıyla kabul edildi. Böylelikle yeni merkezin adı Boğaziçi Üniversitesi FNN Tekfen Kuluçka Merkezi oldu.

Nihat Gökyiğit, Necati Akçağlılar, Feyyaz Berker

1956 yılında; Feyyaz Berker, Nihat Gökyiğit ve Necati Akçağlılar’ın isimleriyle daha sonraları Tekfen’in temellerini teşkil edecek olan FNN’nin kendisinin de bir startup olması, bilim ve ideallerinin izinden yürüyüp, ülkeleri için hep bir sonrasını hayal ederek, Tekfen’i bugünlere taşımaları; kuluçka merkezinde başlayacak olan girişimler ve girişimciler için güçlü bir ilham kaynağı olacak.

Tekfen’in Kurucu Aileleri ile Vakfı adına konuşan Tekfen Vakfı Başkanı Ercan Kumcu ise Boğaziçi Üniversitesi’nin, başta Tekfen’in kurucu aileleri olmak üzere, Holding ve Grup Şirketlerinde görev yapmakta olan mezunları için çok önemli bir yere sahip olduğunu hatırlattı.

Güncel İçerikler