Eskişehir’de kurulan girişim Entekno, İngiltere merkezli Croda’dan 1.5 milyon sterlin yatırım aldı

Teknoloji odaklı yeni girişimlere yatırım sağlayan Deep-Tech fonu Diffusion Capital Partners’ın (DCP) portföyünde yer alan yeni nesil fonksiyonel malzeme teknolojisi şirketi Entekno‘ya yüksek performanslı malzeme sektörünün dünya devi İngiliz şirket Croda, 1.5 milyon Pound yatırım yaparak ortak oldu.

Diffusion Capital Partners’ın 2017 yılında yatırım yaptığı Entekno, MicNo® tanecik teknolojisi kullanarak, yeni nesil kozmetik ve kişisel bakım ürünleri geliştiriyor.

Bu yeni ortaklıkla birlikte Croda, Eskişehir’de ”Dünyaya Saygılı Ol” sloganıyla kurulan Entekno’nun, geliştirdiği yeni MicNo® tanecik teknolojisi ile güneş kremi ve kozmetik alanında geliştirdikleri malzemenin uluslararası önde gelen kozmetik markalarına satılması konusunda önemli rol oynayacak. Entekno da Croda’nın ‘İnovasyon ve Yeni Ürün Geliştirme Merkez’lerinden biri olarak sürdürülebilir bir gelecek ve dünya için özgün ürünler yaratacak.

Entekno’nun yeni teknolojiyle geliştirdiği güneş kremleri etkin UV koruma etkisi ile diğer güneş kremlerine göre daha az aktif malzeme ile daha yüksek koruma sağlarken transparan ve çevreci özelliğiyle cilt üzerinde kalıntı görüntüsünün oluşmasını engelliyor. Hem düşük maliyetli üretilen hem de daha güvenli UV koruması sağlayan MicNo® tanecik teknolojisi, güneş altında şeffaf görünen ve deri altına nüfuz etmeyen güvenli tozlar oluşturulmasına etki ediyor. Hassas ciltlerde ve bebeklerde de kullanılabilen üstün teknoloji ile üretilmiş güneş kremi yeni nesil ve özgün bir buluş.

Diffusion Capital Partners (DCP) kurucu ortağı Haluk Zontul; “DCP ekibi olarak, her zaman derin teknolojide dünya çapında rekabet edebilecek Türk şirketleri bulma kabiliyetimizle hayata geçirdiğimiz yeni girişimleri, aramıza katılan yeni yatırımcıların da desteğiyle dünyaya açmaya hedefliyoruz. Özellikle tüm dünyanın ciddi bir ekonomik değişim yaşadığı günlerde ve derin teknolojinin öneminin bir kez daha arttığı bu dönemde, Eskişehir’deki Entekno firmasının, Croda gibi yüksek performanslı malzeme sektörünün önemli bir oyuncusundan uluslararası bir yatırım almış olmasından mutluluk duyuyoruz.” dedi.

Entekno Kurucusu, Prof. Dr. Ender Suvacı; “Çevreci ve inovatif ileri teknoloji malzemeleri sektöründeki çalışmalarımız, MicNo® tanecik teknolojisi ile yarattığımız yeni nesil kozmetik ve kişisel bakım hammaddeleri yaklaşımlarımızın Croda tarafından ilgi görmesi ve Croda’nın ortağımız olması bizi çok mutlu etti. Bu işbirliğinde bizi daha da mutlu eden bir diğer olgu, Entekno’nun ve Croda’nın değer ve ilkelerinin birbiriyle tam olarak örtüşmesi ve her iki kuruluşunda ana gayesinin yaşamları kolaylaştıracak, dünyaya ve insana saygılı bilimsel temelli malzeme çözümleri geliştirmeye kendilerini adamış olmalarıdır.” dedi.

Croda EEMEA Ülke ve Bölgeler Direktörü Mine Enüstün; ”Dünyada özel kimyasallar konusundaki çok güçlü bir üretim ve satış ağı bulunan Croda Kimya olarak stratejimiz sürdürülebilir teknolojik yatırımlar aracılığıyla büyümek. 1925 yılında İngiltere’nin Yorkshire bölgesinde kurulan firmamız dünyada birçok üretim tesisinde ve laboratuvarda müşterilerimizin hayatını daha da iyileştirmek için çalışıyor. Kişisel bakım, ilaç, tarım ürünleri ve endüstriyel gibi birçok alanda üretim yapan birçok Türk firmasına 2011 yılından beri İstanbul’daki ekibimizle servis veriyorduk. Şimdi Entekno ile olan işbirliğimiz sayesinde ülkemize yaptığımız yatırımın güçlenmesi bizleri de çok mutlu etti. Hedefimiz hep birlikte iklime, toprağa ve insana pozitif katkıda bulunacak yenilikçi ürünleri üretim sektörüne sunmak. Entekno’nun inorganik güneş filtre teknolojisi de hem hedefimize hem de ürün gamımıza çok büyük bir katkı sağlayacak. İşbirliğimizin ilerde daha da büyümesi benim de kişisel olarak en büyük dileklerimden biri. ” dedi.

DCP’nin ekibinin yatırım yaptığı şirketler arasında; Mikro Biyosistemler, Tazi.ai, Magspin, V-Count, Appsilon, Mavilab, SBS Beeo, Episome, Paraşüt, BMT BAPS, NUBIGON, Medrics, Virasoft, Burgeon, Atarlabs ve son olarak Entekno yer alıyor.

Güncel İçerikler