Rolls-Royce, dinamik kesintisiz güç kaynağı konusunda uzman Belçika merkezli Kinolt‘un satın alma işlemini tamamladı.

Şirket, böylece güvenlik açısından kritik uygulamalara yönelik güç sistemleri alanında gücüne güç katıyor. Rolls-Royce, ürün ve çözüm markası olan MTU ile Güç Sistemleri iş biriminde halihazırda yedek güç üretimi sağlayıcılar arasında öncü konumda yer alıyor. Güç sistemleri pazarı, COVID-19 pandemi döneminde büyümeye devam etti. Müşterilerin, enerji kesintisine uğrama riskini en aza indirmeye çalıştığı göz önünde bulundurulduğunda pazarın önümüzdeki yıllarda daha da büyümesi bekleniyor.

Kesintisiz güç kaynağı sistemleri, stabil elektriğin gerekli olduğu veya elektrik kesintisinin son derece zarar verebileceği hassas işlemlerin gerçekleştiği veri merkezleri, hastaneler veya üretim tesisleri gibi yerlerde kullanılıyor. Bu satın alma işlemi Güç Sistemleri iş biriminin tam teşekküllü bir entegre çözüm sağlayıcısı olma yönündeki stratejik yolculuğunda attığı önemli adımlardan biri. Kinolt’un kesintisiz acil durum güç kaynağı teknolojisi, kullanım alanının çok kıymetli olduğu kentsel alanlar veya mevcut binalardaki tesisatlara özellikle uygun olup büyük çaplı ve sıfırdan yatırım yapılan alanlara yönelik MTU markalı çözümleri de tamamlayıcı bir niteliğe sahip. Sonuç olarak, bu yatırımın maliyet ve getiri açısından olumlu etki sağlaması ve yedek enerji üretimi iş biriminde orta vadeli kârlılığı ve uzun vadeli hissedar değerinin yaratılmasını desteklemesi bekleniyor.

Rolls-Royce Güç Sistemleri CEO’su Andreas Schell “Pandeminin neden olduğu olağanüstü durumlar hassas ve kritik altyapı açısından elektrik tedarikinin güvence altına alınmasının ne kadar önemli olduğunu gösterdi. Kesintisiz güç sağlanması her durumda büyük önem arz eder ve tıbbi bakım veya dünyanın sürekli internet trafiği akışı gibi hayati hizmetlerin sağlanmasını temin ettiği için bugün daha da önemli. Bu sağlanmaksızın hiçbir kamu kuruluşu veya şirket kriz dönemlerinde faaliyet gösteremezdi” dedi.

Kesintisiz güç çözümlerine yönelik talebin pandeminin ardından da üst seviyede kalması bekleniyor. Kinolt’un satın alınması Rolls-Royce’a, tedarikle ilgili sorunlar yaşama riskini almak istemeyen işletmeler ve yerel kuruluşlara yönelik alanında önde gelen bir çözüm sağlayıcı olma fırsatını sunacak.

200 ila 3.200 kVA aralığında eksiksiz bir kesintisiz güç üretimi sistemi

Enerji Üretimi birimi, halihazırda Güç Sistemleri sektöründe en çok satış yapılan bölüm. Gelecekte, hizmetlerin tüm bileşenlerle sağlanması ve sonuç olarak da müşterilere 200 ila 3.200 kVA aralığında eksiksiz bir kesintisiz güç üretimi sistemi sunulması bekleniyor. Kinolt’un teknolojisinde dönen, kinetik depolama cihazları, bir dizel motor ve elektrikli bir motor olarak da kullanılabilen bir jeneratör yer alıyor. Rolls-Royce’un MTU motorları halihazırda Kinolt’un çözümlerinde sık sık kullanılıyor. Kinolt sistemi harici güç kaynağı sistemiyle güvenlik açısından kritik ekipman arasına bağlanıyor ve normal çalışma sırasında güvenlik açısından kritik ekipmana gerekli elektrik gücünü sağlıyor. Şebeke frekansı ve voltajı genelde kamu güç sağlayıcılarının şebekesinden daha kararlı seyrediyor. Veri sunucuları, bilgisayar kontrollü sistemler veya hastaneler gibi hassas cihazlar, voltaj ve frekans dalgalanmaları durumunda arızalanabileceğinden bu aslında bir ihtiyaç. Elektrik kesintisi durumunda, volan kütle akümülatörü dizel motorun yükü devralmasından önceki ilk birkaç saniye içinde ‘köprüleme’ yapıyor.

2019 yılının ortasına kadar Euro-Diesel olarak bilinen Kinolt’un merkezi, Belçika’nın Liège kentine bağlı bulunan Grace-Hollogne kasabasında bulunuyor.

BiGG Cube