İzmir, oyun girişimcilerine 1,25 milyon TL’lik ödülün dağıtılacağı Next Game Startup’a hazırlanıyor

INTEL ESL Gaming Fest kapsamında Türkiye’nin en önemli oyun girişimciliği yarışması Next Game Startup hayata geçti. Toplam 1 milyon 250 bin TL değerinde ödülün dağıtılacağı yarışma ile Türkiye’den dünyaya açılacak başarılı girişimcilerin desteklenmesi hedefleniyor.

Türkiye’nin en büyük oyun ve espor etkinliği INTEL ESL Gaming Fest ve büyük ödüllü girişimcilik yarışması Next Game Startup, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in katıldığı basın toplantısı ile tanıtıldı.

Oyun dünyasının kalbi İzmir’de atacak!

INTEL ESL Gaming Fest kapsamında Türkiye’nin en önemli oyun girişimciliği yarışması “Next Game Startup” hayata geçti. Toplam 1 milyon 250 bin TL değerinde ödülün dağıtılacağı yarışma ile Türkiye’den dünyaya açılacak başarılı girişimcilerin desteklenmesi hedefleniyor.

Eylül ayında İzmir Kültürpark fuar alanında İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilecek. TV ve dijital kanallardan canlı olarak Türkiye’ye ve tüm dünyaya yayınlanacak.

Bugün bizim de katıldığımız basın toplantısında, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, INTEL® EMEA Bölgesi Satış ve Pazarlama Başkan Yardımcısı Maurits Tichelman, INTEL Ortadoğu Türkiye ve Afrika Bölgesi Satış Direktörü Ali Rıza Küçük, ESL Türkiye Genel Müdürü Gökhan Kazar ve İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener’in katılımı ile gerçekleştirilen online basın toplantısı ile duyuruldu.

Tunç Soyer “İzmir’den çıkacak oyun girişimleri Türkiye’yi global oyun endüstrisinde ilk beşe taşıyabilir. Bu anlamda İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak ülkemizin en önemli oyun ve espor organizasyonu olan INTEL® ESL Gaming Fest’e ev sahipliği yapmayı, en büyük ve en kapsamlı oyun girişimciliği yarışması Next Game Startup ile girişimcileri desteklemeyi çok önemsiyoruz,” dedi.

İzmir’e yeni kuluçka merkezi: İzQ Girişimcilik ve İnovasyon Merkezleri

İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener “Uzun zamandır konuşulan İzmir’in nitelikli insan sermayesini çekmede yüksek rekabet avantajının hayata geçirilmesinde, teknoloji ve dijital inovasyona dayalı girişimcilik ekosisteminin gelişimi, İzmir’i sadece Türkiye’de değil; Güney Avrupa havzasında en gözde şehirlerden birisi yapabilir. Bu ekosistemin geliştirilmesinde, İzmir’deki paydaşların iş birliği kapasitesi belirleyici rol oynayacaktır. İZTO’nun vizyonu İzmir’i inovasyon ve girişimcilik kentine dönüşmesidir. Bu vizyon doğrultusunda, paydaşlarımız ile iş birliği halinde hayata geçirmeye başladığımız İzQ Girişimcilik ve İnovasyon Merkezlerimizle ilgili çalışmalarımız son sürat devam ediyor. Hedefimiz girişimcilere fikir aşamasından uluslararasılaşma aşamasına kadar her türlü desteği verirken, bir yandan da büyük şirketlerin inovasyon çalışmalarını teşvik etmek ve startup-büyük firma etkileşimini yaratmak. İzmir’den birçok başarı hikayesini hep birlikte çıkaracağımıza inanıyorum.”

ESL Türkiye Genel Müdürü Gökhan Kazar “INTEL® ESL Gaming Fest çatısı altındaki tüm etkinliklerimizde oyun ekosisteminin paydaşlarını ve oyuna gönül veren gençleri bir araya getiriyor, kariyerini oyun dünyasında geliştirmek isteyen gençlere ışık oluşturuyoruz. Next Game Startup’ta ise oyun geliştiren yeni girişimlere ulaşmayı, sponsorlarımızın ve iş ortaklarımızın çok kıymetli katkıları ile bu girişimlerin oyunlarını geliştirirken ihtiyaç duydukları finansal desteği ve mentorluk desteğini sağlamayı hedefliyoruz.” dedi

Next Game Startup oyun girişimciliği yarışmasında dereceye giren girişimlere İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından 50.000 TL’lik nakit ödül, oFON tarafından 1 milyon TL’lik avans fonlaması desteği ve INTEL®, ESL, İzmir Büyükşehir Belediyesi, İZFAŞ (İzmir Fuarcılık Hizmetleri Kültür ve Sanat İşleri Tic. A.Ş.) ve tüm iş ortakları tarafından sağlanacak hizmetlerle 200.000 TL proje desteği ile toplamda 1 milyon 250 bin TL değerinde destek sunuluyor. Ayrıca finalistler yatırımcılara kolayca ulaşabilme fırsatına sahip olacak.

Mobil, masaüstü ve konsol platformlarında geliştirilmiş oyunların değerlendirileceği yarışmaya, tamamlanmış, proje halinde veya demo ürünler ile katılmak mümkün. 15 Temmuz’a kadar teslim edilecek projeler, ekip yapısı, örnek ürün, finansal ve pazarlama alanında değerleme ve yatırım ihtiyacını bilme kriterlerine göre değerlendirilecek. Next Game Startup’ın kazananları, finalistlerin Eylül ayında İzmir Enternasyonal Fuarı’nda yapacağı sunumların ardından belirlenecek. Jüri üyeleri, yarışmanın koşulları ve ödüller hakkında detaylı bilgiye yarışmanın web sitesinden ulaşılabiliyor.

INTEL ESL Gaming Fest 2020 nedir?

ESL Türkiye ve INTEL®’in beraber düzenlediği INTEL® ESL Gaming Fest, Türkiye’de oyun ve espor dünyasının en kapsamlı etkinliği olarak 5 yıldır düzenleniyor. Sene boyunca süren festival kapsamında eğlenceden eğitime, sektör buluşmalarından turnuvalara kadar birçok farklı etkinlik online ve offline kanallar aracılığı ile büyük bir seyirci kitlesine ulaşıyor.

INTEL® ESL Gaming Fest kapsamında, ülke çapında en yüksek rekabeti sunan ve uluslararası turnuvalara kapı açan INTEL® ESL Ulusal Şampiyonası düzenleniyor. CS: GO ve Clash Royale ve League of Legends turnuvalarının yaz sezonu finalleri Eylül ayında İzmir’de büyük bir etkinlik ile gerçekleştiriliyor. 2019’daki ulusal şampiyonanın yaz sezonu finallerinde düzenlenen etkinliğe on yedi bin seyirci katıldı. Türkiye espor ekosisteminin gelişmesi ve profesyonelleşmesi için milli oyuncu ve takımları destekleyen şampiyonanın 2020 yaz sezonu finalleri, INTEL® ESL Gaming Fest kapsamındaki diğer etkinliklerle birlikte dört gün sürecek. Festivalin tüm iletişim kanalları üzerinden yüz binlerce kişiye ulaşması bekleniyor.

Güncel İçerikler