İTÜ Çekirdek

Sahibinden’de “karavan” aramasının artması, yaşam ve tatil tarzının değiştiğini mi gösteriyor?

Ramazan ayıyla birlikte değişen uyku ve yeme-içme düzeni, tüketicilerin online alışveriş alışkanlıklarına da yansıdı. sahibinden.com, Ramazan ayı boyunca site ve mobil trafiğinde yaşanan değişimleri ve online alışveriş tercihlerine ilişkin güncel verileri açıkladı. Buna göre sahur saatlerine kadar geçen süre olan 01:00 ile 04:00 arasında, geçen yıla göre site ve mobil uygulamalardaki toplam trafik yüzde 31 arttı.

Kullanıcıların tercihi mobil oldu

Site kullanıcıları aramalarında mobili tercih etti. Ramazan ayı boyunca sahur saatlerinde en çok ilan görüntülenen gün 17 Mayıs Pazar oldu. İlan görüntülenmesinde bir önceki yıla göre iOS uygulamasında yüzde 21, Android mobil uygulamasında ise yüzde 34’lük bir artış yaşandı.

Üç büyük şehir karavan ve dubleks ev aradı

Sahur saatlerinde en çok ziyaret edilen kategoriler Emlak, Vasıta ile İkinci El ve Sıfır Alışveriş oldu. Site içerisinde en çok aranan kiralık ve satılık kelimelerine ek olarak karavan ve dubleks sözcükleri de öne çıktı. İl bazındaki görüntülemelerde ise İstanbul, Ankara ve İzmir’i, Adana ve Bursa izledi.

Sahibinden.com’da karavan aramalarının artması, pandeminin etkisiyle insanların yaşam ve tatil tarzlarında bir değişikliğine gittiğinin de haberlerini veriyor diyebiliriz. Yeni normal olarak adlandırılan süreçte bireysellik ön planda olacağa benziyor. Artık herkesin gittiği değil, nerede daha bireysel olabilirim ön planda olacak. Haziran ayından itibaren yeni normal sürecin neler getirdiğini birlikte göreceğiz.

Konuyla İlgili İçerikler

Kolektif House

Son Yatırımlar

Güncel İçerikler