Pratis’in verilerine göre hijyen ürünleri için yapılan e-ihalelerin sayısı yüzde 176 arttı

Mart ayında şirketlerin eldiven, sterilizasyon ürünleri ve dezenfektan için dijital B2B satın alma platformu Pratis üzerinden yaptıkları e-ihalelerin sayısı bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 176 oranında arttı. Söz konusu ürünler için yapılan ihalelerin hacmi Türk Lirası bazında yüzde 172 düzeyinde yükseliş gösterdi.

Dijital ve analitik şirket SabancıDx‘in şirketlere sunduğu dijital B2B satın alma platformu Pratis‘in verilerine göre, tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 salgınına yönelik önlemlerini genişleten şirketler koronavirüs salgınının ilk günlerinden bu yana eldiven, sterilizasyon ürünleri ve dezenfektan alımlarına hız vermiş durumda.

İhale sayısı, tedarikçi ve işlem hacmi boyutlarında yükseliş var

Pratis ile firmalar iş güvenliği ekipmanlarından mekanik, hırdavat ve tesisat malzemelerine, ambalaj malzemelerinden elektrik ve elektronik malzemelerine kırtasiye malzemelerinden kimyasallara, hammaddeden sarf malzemeye kadar geniş bir yelpazede satın almalarını online ortamda gerçekleştirebiliyor. Bugüne kadar on binlerce ürünün ihale ve satın almasının dijital ortamda yapılmasına imkan sağlayan Pratis’te, dijitalleşmenin hızlanması ve fiziksel temasın azalmasıyla birlikte özellikle son üç aylık işlem hacminde ciddi bir yükseliş gözleniyor. Bu artışın en çok gözlemlendiği ürünler ise sterilizasyon ve koruma ekipmanları. Dijital B2B satın alma platformu Pratis’in 2019 ile 2020 yılları arasında sterilizasyon ve koruma ekipmanlarına yönelik olarak düzenlenen e-ihaleler için yaptığı analiz, eldiven, sterilizasyon ürünleri ve dezenfektan gibi ürün alımlarının işlem hacmi, ihale sayısı, tedarikçi sayısı gibi boyutların tümünde artış gösterdiğini ortaya koyuyor.

Sterilizasyon ürünleri için yapılan e-ihalelerin sayısı yüzde 176 oranında arttı

Türkiye’deki ilk koronavirüs vakasının görüldüğü mart ayında şirketlerin eldiven, sterilizasyon ürünleri ve dezenfektan için yaptığı e-ihalelerin sayısı bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 176 oranında artarken, söz konusu ürünler için yapılan ihalelerin hacmi Türk Lirası bazında yüzde 172 düzeyinde yükseliş gösterdi. Salgın önlemleri için kullanılan ürünleri satın alan şirketlerin sayısı ise aynı dönemde yüzde 73, nisan ayında ise geçen yıla kıyasla yüzde 83 oranında arttı.

Son Yatırımlar

Son İçerikler